ZRÓB TO SAM: Naturalna pasta do zębów z oleju kokosowego

Aleksandra Supryn
15.09.2015 16:20
ZRÓB TO SAM: Naturalna pasta do zębów z oleju kokosowego
fot. ZRÓB TO SAM: Naturalna pasta do zębów z oleju kokosowego

Olej kokosowy zdobył ogromną popularność ze względu na swoje prozdrowotne właściwości i niską cenę. Jest produktem, którego używa się zarówno w kuchni, jak i do pielęgnacji ciała. Możesz zrobić z niego również naturalną pastę do zębów.

Sklepowe pasty do zębów zawierają związki chemiczne, fluorki i siarczany, które mogą szkodzić naszemu organizmowi. Pasta z oleju kokosowego jest ich pozbawiona. Co więcej, przeciwdziała powstawaniu próchnicy, dba o zdrowie jamy ustnej oraz znacząco hamuje rozwój bakterii i drożdżaków w naszych ustach.

Jak zrobić naturalną pastę do zębów z oleju kokosowego?

Potrzebujesz tylko czterech składników:

- 50 g oleju kokosowego (nierafinowanego, tłoczonego na zimno),

- 130 g sody oczyszczonej,

- 4-5 łyżeczek ksylitolu (cukier brzozowy),

- 1 łyżeczka naturalnego olejku miętowego.

Dokładnie wymieszaj ze sobą olej kokosowy, sodę oczyszczoną i ksylitol, aby uzyskać jednolitą maź. Na koniec dodaj kilka kropel olejku miętowego i gotowe!

Jakie właściwości mają składniki pasty z oleju kokosowego?

Olej kokosowy niszczy bakterie, drożdżaki oraz grzyby, które mogą znajdować się w jamie ustnej. Działa kojąco na krwawiące i podrażnione dziąsła oraz przeciwdziała powstawaniu próchnicy.

Soda oczyszczona jest delikatnym materiałem ściernym, który pomoże również utrzymać prawidłowe pH w ustach oraz pochłonie przykre zapachy.

Ksylitol (cukier brzozowy) ‒ naturalny słodzik. Używa się go jako zamiennika zwykłego cukru oraz chemicznych słodzików. Ma właściwości przeciwbakteryjne i wzmacnia szkliwo oraz niszczy bakterie. Cukier brzozowy znajdziesz w każdym sklepie z naturalną, zdrową żywnością (również w internecie). 1 kg kosztuje ok. 30-40 zł.

Olejek miętowy ma właściwości zapachowe, dzięki niemu oddech będzie świeży.

Jak przechowywać pastę z oleju kokosowego?

Pastę należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniczku w chłodnym pomieszczeniu, dzięki temu będzie można jej używać przez kilka dni. Nie musisz jej jednak wkładać do lodówki ‒ olej kokosowy zawiera substancje przeciwbakteryjne. Wystarczy jeśli będziesz przechowywać pastę w temperaturze pokojowej.

Więcej o oleju kokosowym dowiesz się TUTAJ