Zamknij

Dlaczego śmierdzi nam z ust? 10 powodów

16.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 09:53
Dlaczego śmierdzi nam z ust? 10 powodów
fot. Shutterstock

Nieprzyjemny zapach z ust potrafi bardzo utrudnić życie, zarówno prywatne, jak i zawodowe. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust. Poniżej 10 najczęstszych powodów. 

Niewłaściwe lub rzadkie mycie zębów

Niewłaściwa pielęgnacja jamy ustnej oraz próchnica zębów to główne przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust. Zalegające w przestrzeniach międzyzębowych resztki jedzenia są idealnym środowiskiem dla bakterii, które żerują na nich. Efektem ubocznym tej działalności są wydalane przez nie gazy o zapachu zgniłych jaj lub odchodów. Nieprzyjemny zapach z ust jest intensywniejszy rano, po przebudzeniu, bo w czasie snu organizm produkuje mało śliny, która wypłukuje cuchnące substancje z ust. Jak sprawdzić, czy brzydko pachnie nam z ust? Stomatolodzy radzą, by powąchać nici po nitkowaniu. Jeśli jest na niej wyczuwalny zapach, to znaczy, że twój oddech też czuć... tylko intensywniej.

Choroby

Zgaga, refluks żołądkowo-przełykowy, cukrzyca typu 1, niewydolność nerek – to choroby, które mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust. Na przykład osoby z ciężką, przewlekłą niewydolnością nerek mogą mieć zapach z ust podobny do amoniaku (przez pacjentów opisywany jako "moczowy" lub "rybi"). Objawem choroby wątroby może być silny, słodki, stęchły zapach. Dzieje się tak, ponieważ chora wątroba nie może w pełni przetworzyć limonenu, substancji chemicznej występującej w skórkach cytrusów i niektórych roślinach. Słodki zapach zgniłych owoców może być też objawem kwasicy ketonowej (chorzy bez lub z niewielką ilością insuliny nie mogą metabolizować kwasów ketonowych, które gromadzą się we krwi.

Oddychanie przez usta

Podczas snu zmniejsza się wytwarzanie śliny, dlatego wiele osób, budząc się rano ma nieprzyjemny zapach z ust, może czuć również niesmak, którego nie zniweluje nawet porządne szczotkowanie zębów. To z powodu suchości w ustach (kserostomia), której powodem jest mała aktywność ślinianek. Jednym z powodów kserostomii może być oddychanie przez usta. Jeśli zauważyłeś u siebie takie zjawisko, zgłoś się do lekarza. To może być objaw bardzo poważnej przypadłości zagrażającej życiu, np. bezdechu, guzów ośrodkowego układu oddechowego, odwodnienia, niedoboru witamin czy cukrzycy.

Napoje i potrawy wywołujące nieprzyjemny zapach

Na liście produktów, które po spożyciu przyczyniają się do nieprzyjemnego zapachu z ust, znajdują się: kawa, czosnek, ryby, jajka, cebula, ostre potrawy. Dzieje się tak z powodu zawartych w nich związków siarki (stąd zapach zgniłych jajek). Niektóre z nich – np. trisiarczek allilometylu zawarty w kawie, czosnku czy cebuli – mogą się uwalniać nawet do 72 godzin po spożyciu.

W niwelowaniu nieprzyjemnego zapachu pomogą: natka pietruszki, a także chrupiące owoce i warzywa, takie jak jabłka lub marchewki, które stymulują produkcję śliny. Pomocne będą również cytryna i woda.

Słodycze

Lubisz słodycze? Bakterie również. Cukier to ich ulubiony pokarm. Gdy go trawią, produktem ubocznym ich przemiany materii są gazy... o zapachu zgniłych jaj lub odchodów. Najgorsze są żelki i karmelki, bo oblepiają zęby i trudniej się ich pozbyć. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, sięgnij po czekoladę. Ma mniej cukru niż cukierki i żelki, i szybko się rozpuszcza w ustach.  

Dieta niskowęglowodanowa

Spożywanie dużej ilości białka i niewielkiej ilości węglowodanów zmusza organizm do ketozy (stanu, w którym organizm pozyskuje energię nie z cukru, glukozy, ale z tłuszczu nagromadzonego w tkankach). W wyniku tego procesu powstają ketony – związki organiczne o słodkawym zapachu, przypominającym zgniłe owoce. Aby zniwelować ten zapach, warto pić dużo wody. Dzięki temu wypłuczesz z organizmu nadmiar ketonów.

Leki

Niektóre leki, np. te na depresję, nadciśnienie, przeciwbólowe oraz rozkurczające, przeciwhistaminowe, a także stosowane w łagodzeniu objawów przeziębień i grypy, mogą wysuszać jamę ustną i... przyczynić się do pojawienia się nieprzyjemnego oddechu z ust. Jeśli nie da się zniwelować tego objawu, możesz poprosić lekarza i zmianę leków na takie, które nie zmniejszają śliny.

Alergie

Cierpisz na częsty nieżyt nosa, infekcje zatok lub choroby układu oddechowego? Gdy nos jest zatkany, zaczynasz oddychać przez usta, wysuszając jamę ustną i zmniejszając przepływ śliny. Co prowadzi do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu z ust. Dodatkowo stan zapalny toczący się w górnych drogach oddechowych, nadmierna wydzielina, również powodują nieprzyjemne zapachy.  

Palenie papierosów

Palenie papierosów to jedna z głównych przyczyn nieprzyjemnego z ust (tzw. oddech palacza). Po pierwsze, śmierdzą substancje zawarte w papierosie. Po drugie, rozgrzany dym wysusza jamę ustną i zaburza pracę ślinianek.

Alkohol

Alkohol wysusza jamę ustną i zaburza – podobnie jak papierosy – pracę ślinianek. Gdy dodamy do tego cukier zawarty w alkoholu oraz niestrawione resztki pokarmu, efekt w postaci śmierdzącego oddechu jest pewny.

Źródło: CNN