Zamknij

Dlaczego język, wbrew prawom grawitacji, spoczywa na górze?

07.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 17:22

Grawitacja ciągnie ciało w dół. Bezwładny język teoretycznie powinien opadać, ale bezwiednie wędruje ku górze. Dlaczego?

język
fot. Shutterstock

W prawidłowo wykształconym aparacie mowy język spoczywa na górnym podniebieniu. Jak wykazały badania na małpach, przeprowadzone przez prof. Johna Mewa i opublikowane w 1981 roku, pionizacji języka przeciwdziała stłoczeniu zębów. Zmuszenie małp do oddychania przez usta i opuszczania języka prowadziło do rozwoju wad zgryzu powszechnych w populacji ludzkiej, czyli wykształcenia się krzywych zębów i wąskich szczęk.

Język rozpycha górne zęby, zapobiegając ich stłoczeniu, co przekłada się również na budowę zatok przynosowych, a nawet na budowę oczodołów. Niewłaściwe ułożenie języka (na dolnym podniebieniu) może skutkować problemami ortodontycznymi, logopedycznymi, okulistycznymi, a nawet bólami szyi i ramion.

Niezwykle groźnym powikłaniem braku pionizacji języka jest bezdech senny, czyli zaburzenie, które cechują powtarzające się epizody zatrzymania lub ograniczenia oddechu. Osoby, które nie leczą bezdechu sennego, przestają oddychać nawet setki razy podczas snu. Oznacza to, że mózg i reszta ciała nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu.

Jeśli język spoczywa na dolnym podniebieniu, warto zasięgnąć porady logopedy w zakresie ćwiczeń na pionizację języka. Jedno z nich jest takie:

  • Zrób szeroki uśmiech.
  • Unieś brwi.
  • Spróbuj przełknąć ślinę, zaciskając zęby.

Jeśli ci się uda, język znajdzie się na górnym podniebieniu – tak jak powinien. Wykonywanie ćwiczenia kilka razy dziennie może pomóc wytworzyć tzw. pamięć mięśniową, co w dłuższej perspektywie ułatwi pionizację języka.

Źródło: quora.com