Zamknij

Masz chory ząb? Wkrótce dentysta wydrukuje Ci nowy

Aleksandra Supryn
22.10.2015 13:26
Masz chory ząb? Wkrótce dentysta wydrukuje Ci nowy
fot. Dentyści będą tworzyć protezy dzięki technologii drukarek 3D

Drukarki 3D są jednym z najnowocześniejszych sprzętów technologicznych wykorzystywanych do produkcji maszyn. W najbliższej przyszłości mają mieć także zastosowanie w stomatologii. Naukowcy uważają, że dzięki drukarkom 3D będzie możliwe stworzenie protez zębów.

Chociaż brzmi to dosyć zaskakująco, to zdaniem specjalistów takie protezy mają duży potencjał. Będą nie tylko trwałe, ale także poprawią higienę jamy ustnej. Jak to możliwe?

Zęby w technologii 3D

Holenderscy naukowcy z Uniwersytetu w Groningen prowadzą badania nad zastosowaniem drukarek 3D w stomatologii. Opracowali już plastik o działaniu antyseptycznym (zabija bakterie), który składa się żywicznego polimeru wykorzystywanego w protetyce. Można go umieścić w drukarce 3D i stworzyć protezy oraz aparaty ortodontyczne.

Zdaniem dentystów będzie to dobry materiał na sztuczne zęby. Co ciekawe, będzie też tani w produkcji. Obecnie trwają badania nad mechaniczną wytrzymałością protez 3D. Pierwsze próbki materiału w kontakcie ze śliną i bakteriami wywołującymi próchnicę wykazały skuteczność protezy. W wyniku eksperymentu zginęło aż 99 proc. bakterii.

___

Źródło: New Scientist

ZdrowoBardzo / KM