Zamknij

Ból zęba i inne objawy towarzyszące. O czym mogą świadczyć?

05.05.2021
Aktualizacja: 13.10.2021 12:23
Ból zęba: przyczyny i inne dolegliwości
fot. Shutterstock

Ból zęba to objaw, którego nie należy lekceważyć. To sygnał, że w jamie ustnej dochodzi do zmian, którym trzeba się przyjrzeć. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny bólu zęba i jakie inne dolegliwości mogą mu towarzyszyć. 

  1. Ból zęba – jakie są rodzaje bólu?
  2. Ból zęba – jakie mogą być przyczyny?
  3. Ból zęba – jakie inne dolegliwości mogą mu towarzyszyć?

Ból uznawany jest za jedno z najczęstszych odczuć pojawiających się w życiu człowieka. Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu definiuje go jako nieprzyjemne przeżycie zmysłowe i emocjonalne, połączone z aktualnym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanki, czy też związane z wyobrażeniem tego typu uszkodzenia.

Podstawową funkcją bólu jest działanie ostrzegająco-ochronne przed szkodliwymi czynnikami dla naszego organizmu: uszkodzeniem lub informacją o rozpoczynającym, bądź toczącym się procesie chorobowym. Dlatego też ból zawsze powinien być motywacją do działania, aby jego przyczynę usunąć. Pamiętajmy, że ból ma negatywny wpływ na procesy zdrowienia, gojenia ran pooperacyjnych, psychikę oraz jakość życia.

Ból zęba – jakie są rodzaje bólu?

Ból może dotyczyć każdej części naszego ciała. Jednym z najczęstszych i najbardziej nieprzyjemnych jest ból zęba (ból zębopochodny). Wyróżniamy dwa główne rodzaje bólu:

  • ból ostry (o nagłym początku i trwający do trzech miesięcy),
  • ból przewlekły (stały lub nawracający, trwający ponad trzy miesiące).

W przypadku stomatologii najczęściej mamy do czynienia z tym pierwszym, czyli bólem ostrym. Jego pojawienie się oznacza, że zmiany chorobowe w zębie mogą być już zaawansowane, ponieważ chory ząb nawet przez wiele miesięcy może nie dawać żadnych objawów.

Ból zęba – jakie mogą być przyczyny?

Najczęstsze przyczyny bólu zęba to:

W przypadku urazów profilaktyka jest ograniczona. Natomiast jeśli chodzi o pojawienie się próchnicy oraz zapalenia miazgi, to możemy w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko tych zmian chorobowych.

Ból zęba – jakie inne dolegliwości mogą mu towarzyszyć?

O tym, że w zębie pojawił się drobny ubytek związany z rozwojem próchnicy, może świadczyć może m.in. nadwrażliwość i ból na zimne, ciepłe napoje i potrawy. W tej sytuacji przyczyną dyskomfortu może być także odsłonięta szyjka zęba lub zdemineralizowane szkliwo.

Gorzej, kiedy ból zęba pojawia się samoistnie. To jest ewidentny wyznacznik zapalenia miazgi. Stan zapalny miazgi w głównej mierze związany jest z nieleczoną próchnicą. Nieleczone zapalenie miazgi zębowej prowadzi do zwiększenia stanu zapalnego oraz zakażenia okolicznych lub odległych narządów i może wywołać szereg poważnych powikłań. Co ciekawe, w przypadku typowego zapalenia miazgi pacjent nie zawsze jest w stanie wskazać, który ząb go konkretnie boli, najczęściej wskazuje trzy-cztery zęby a rolą dentysty jest diagnostyka różnicowa, czyli znalezienie zęba, który faktycznie wymaga leczenia.

W niektórych przypadkach stan zapalny miazgi objawia się przy nacisku na ząb, na przykład podczas jedzenia, czy zgrzytania zębami. Może nasilać się także w nocy.

W konsekwencji braku leczenia może dojść do zapalenia kości, a ból jest punktowy. Zdarza się, że wówczas, że ból promieniuje do ucha (warto o tym pamiętać, kiedy przyczyny naszych problemów nie znajdzie laryngolog), a zmiany chorobowe mogą wywołać ból węzłów chłonnych. Czujemy wówczas tkliwość i dyskomfort, kiedy dotykamy miejsca pod brodą.

Pośrednio z zębami może być także związany ból głowy. Pojawia się on w przypadku niektórych osób, które zmagają się z bruksizmem, i jest efektem dużego napięcia mięśniowego, związanego z zaciskaniem zębów.

Czasami zamiast bólu pojawia się obrzęk. Pacjent może puchnąć zarówno wewnątrz jamy ustnej, jak i na zewnątrz. W pierwszym przypadku dochodzi do opuchnięcia dziąsła, czego nie widać na zewnątrz, w drugim przypadku opuchlizna pojawia się na zewnątrz i manifestuje w postaci "drugiej brody" lub obrzękiem powieki dolnej. 

Nie lekceważ tych objawów. Jeśli się pojawią, skontaktuj się z lekarzem stomatologiem. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Lek. dent. Bartłomiej Karaś jest endodontą, członkiem m.in. Działu Badawczego Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, a także (jako jeden z dwóch Polaków) prestiżowej organizacji Style Italiano Endodontics.