Zamknij

Pasta do zębów, która samodzielnie leczy ubytki? Nowy pomysł naukowców

Monika Piorun
17.04.2018 12:13

Dzięki amelogeninom odpowiedzialnym za tworzenie szkliwa zębnego można w naturalny sposób odbudować uszkodzenia w jamie ustnej. Wystarczy je dodać do zwykłej pasty do zębów. Czy odkrycie badaczy z Waszyngtonu doprowadzi do przełomu w stomatologii?

Pasta do zębów, która sama leczy ubytki, przełom w stomatologii?
fot. Shutterstock

Amelogeniny zrewolucjonizują produkty do higieny jamy ustnej?

Amelogeniny to białka, które pełnią kluczową funkcję w odbudowywaniu uszkodzonego szkliwa. Ich rola dotąd nie była w pełni poznana, choć wiadomo było, że rozwijające się szkliwo zębów człowieka w 30 proc. składa się z białek, które w 90 proc. stanowią amelogeniny. Zespołowi naukowców z University of Washington udało się opracować nową metodę walki z próchnicą, powodowanymi przez nią ubytkami oraz z uszkodzeniami szkliwa za pomocą tzw. remineralizacji kontrolowanej przez peptydy. 

Dzięki zastosowaniu niezwykłych właściwości amelogenin będących w stanie wykorzystać jony fosforu i wapnia do odbudowy powierzchni zęba, do której się przyczepiają, można doprowadzić do utworzenia od 10 do nawet 50 mikrometrów nowego szkliwa — twierdzi jeden z głównych autorów badań, prof. Mehmet Srikay.

To rozwiązanie można wykorzystać m.in. w pastach do zębów oraz szeregu innych produktów do higieny jamy ustnej. Badaczom udało się bowiem udowodnić, że wypełnienie odbudowane dzięki amelogeninom jest trwałe. Dodatki remineralizujące szkliwo można więc z powodzeniem stosować w wielu produktach drogeryjnych. Czy zatem dentyści wkrótce okażą się zupełnie zbędni?

Pasta z dodatkiem odbudowującym uszkodzenia zębów zamiast wizyty u dentysty?

Zrzut ekranu 2018-04-17 o 12.02.29
fot.
fot. Shutterstock

Pasta z dodatkiem odbudowującym uszkodzenia zębów zamiast wizyty u dentysty?

Naukowcy przekonują, że choć ich odkrycie może mieć ogromny wpływ na poprawę skuteczności higieny jamy ustnej np. za pomocą powszechnie dostępnych past do zębów, to jednak opieka stomatologiczna będzie niezbędna (m.in. w leczeniu kanałowym). Może się więc okazać, że w przyszłości specjaliści będą pomagać nam głównie w przypadku poważniejszych problemów z zębami. Dzięki nowoczesnym produktom do higieny jamy ustnej będzie można zaś dużo lepiej niż do tej pory zapobiegać próchnicy i problemom ze szkliwem.

 

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda... Wkrótce słowa znanej dziecięcej piosenki mogą zyskać zupełnie nowy wymiar. Kiedy zatem ziści się „magiczna” receptura pozwalająca na odbudowę ubytków za pomocą zwykłej pasty do zębów? Niestety na razie nie podano żadnej daty wejścia na rynek innowacyjnych produktów z dodatkiem amelogenin. Na kolejną stomatologiczną rewolucję będziemy więc musieli jeszcze trochę poczekać...

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: University of Washington/ACS Biomaterials Science & Engeneering

____

zdrowie.radiozet.pl/π