Zamknij

Aerodontalgia, czyli ból zęba w czasie podróży samolotem

21.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 15:52

Podczas podróży samolotem boli Cię ząb? To sygnał, żeby po powrocie zgłosić się do stomatologa. Wahania ciśnienia potrafią bowiem ujawnić choroby zębów, nawet te niezdiagnozowane lub pozornie zaleczone. O przyczynach bólu zębów w czasie lotu opowiada lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie.

Ból zęba w samolocie
fot. Shutterstock

Lot samolotem, choć dla niektórych osób przyjemny, to dla organizmu wcale nie jest sytuacją naturalną. Gdy samolot startuje i ląduje, doświadczamy gwałtownych zmian ciśnienia. Objawy, jakich wtedy doświadczamy, w tym doskonale wszystkim znane zatykanie uszu, problemy z zatokami, ból głowy, świadczą o tym, że organizm nie pozostaje obojętny na taką formę podróżowania.

Mniej znaną, a przynajmniej rzadziej kojarzoną z lataniem przypadłością jest ból zębów. Wiele osób może odczuwać nieprzyjemne dolegliwości związane z zębami właśnie podczas podróży samolotem. Dla niektórych może to być pierwszy znak, że z zębami dzieje się coś niedobrego. 

Dlaczego podczas podróży samolotem boli ząb?

– U pacjenta, u którego rozwija się próchnica i ząb już pobolewa, ból w przestworzach może się nasilić. Co więcej, lot samolotem może zainicjować ból zęba, który wcześniej nam nie dokuczał. Wynika to z gwałtownych zmian ciśnienia w kabinie samolotu, szczególnie przy starcie i lądowaniu. Doświadczamy przy tym choćby zatykania uszu. Podobnie i tutaj na skutek zmiennego wpływu ciśnienia atmosferycznego, w zębach objętych próchnicą gromadzą się pęcherzyki powietrza, które mogą powodować rozpieranie, uciskając przy tym silnie unerwione tkanki, wywołując ból – mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie.

Stomatolog wyjaśnia, że zdrowe zęby nie bolą, nawet podczas podróży. Ból zatem nie powinien być lekceważony, bo ewidentnie świadczy o problemie. Zazwyczaj im większa wysokość, tym bardziej narastający ból. Jeśli intensywny ból występuje zaraz po starcie, może to świadczyć o zapaleniu miazgi. Natomiast ból wzmagający się przy lądowaniu może wskazywać na martwicę miazgi.

Silny ból przy wznoszeniu i opadaniu samolotu może sygnalizować zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Ten rodzaj bólu zęba, wywołany skokami ciśnienia atmosferycznego, nazywa się barodontalgią, a ten, który pojawia się bezpośrednio podczas lotu samolotem, aerodontalgią.  

– Aerodontalgii mogą sprzyjać nie tylko ubytki próchnicze, ale także zęby źle przeleczone lub w trakcie leczenia kanałowego, zmiany okołowierzchołkowe w zębach, pęknięcia szkliwa czy zatrzymane ósemki. Sprawcą bólu na skutek wahań ciśnienia mogą być także nieszczelne wypełnienia, wolne przestrzenie między zębem a wypełnieniem, ale także inne nieprawidłowo założone prace protetyczne, np. korony – wyjaśnia ekspert.

ZOBACZ: Nadwrażliwość zębów uprzykrza życie. Jak radzić sobie z wrażliwymi zębami? 

Czym może grozić ból zęba podczas podróży samolotem?

Zmiany ciśnienia podczas lotu samolotem mogą doprowadzić do uszkodzenia plomb lub nawet pęknięcia zębów, na skutek ich eksplozji. Takie sytuacje zdarzają się na szczęście rzadko, ale jak przekonuje stomatolog Monika Stachowicz, bywają niebezpieczne.

– Przy nieprawidłowo wykonanym wypełnieniu w zębie może dojść do powikłania zwanego odontocrexis. Oznacza ono nagłe rozszerzenie się gazów w tkankach zęba wynikłe bezpośrednio z gwałtownych wahań ciśnienia – mówi dentystka.

Jak uniknąć bólu zębów podczas podróży samolotem?

Aby uniknąć bólu zębów w czasie lotu, przed podróżą warto skontrolować jakość istniejących wypełnień stomatologicznych, ale także uzupełnień protetycznych. Można uszczelnić stare wypełnienia lub wymienić je na nowe. 

Stan uzębienia należy kontrolować regularnie i na bieżąco leczyć wszelkie nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że na wyleczenie zęba przed podróżą nie ma już czasu, a wtedy pomogą rozwiązania tymczasowe.

– Jeśli nie możemy zrezygnować z podróży, a ząb nam dokucza, to warto skonsultować ten problem ze stomatologiem. Gdy zajdzie taka potrzeba, np. jeśli jesteśmy w trakcie leczenia kanałowego, koniecznie spakujmy do bagażu leki, które przepisze nam dentysta. W razie silnego bólu zęba pomoże wytrwać do wizyty w gabinecie po powrocie. W ostateczności sprawdzą się również środki przeciwzapalne, które działają przeciwbólowo. To jednak tylko doraźna pomoc, nie likwiduje przyczyny  – radzi stomatolog. 

ZOBACZ: Awiofobia, czyli strach przed lataniem – jak sobie z nią radzić?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.