Zamknij

Czy gęsia skórka może być objawem poważnej choroby?

Marta Wilczkowska
07.04.2021
Aktualizacja: 07.04.2021 20:32
Gęsia skórka może być oznaką choroby
fot. pexels.com

Nie ma chyba osoby, która nigdy nie dostałaby gęsiej skórki - czy to ze strachu, czy z zimna. Zwykle znika jednak szybko i w ogóle się nad nią nie zastanawiamy. Ale jeśli utrzymuje się na skórze przez dłuższy czas, nie można jej bagatelizować. O jakiej chorobie może świadczyć gęsia skórka?

Tysiące ludzi zmagają się z gęsią skórką codziennie. Dotyczy prawie każdego, ale niezwykle rzadko zastanawiamy się nad tym, dlaczego w ogóle się pojawia. Zazwyczaj jest ona reakcją organizmu na silne emocje, z którymi się zmagamy. Podobnymi objawami, które nasze ciało zdradza w momencie niezwykłych przeżyć, są np. rumieńce lub zimne poty. Wszystkie te objawy mogą świadczyć o emocjach, ale również o stanie zdrowia.

Czym jest gęsia skórka?

Gęsia skórka to wybrzuszenia na skórze, które pojawiają się w określonych sytuacjach. Jest to tzw. skurcz mięśnia przywłośnego, co powoduje wyprostowanie się włosów, zazwyczaj na rękach. Na ogół towarzyszy momentom związanym ze strachem. Bardzo często jednak mamy z nią do czynienia również wtedy, gdy np. temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy, nagle się obniża . Wówczas nasz organizm włącza funkcję obronną, właśnie w postaci gęsiej skórki.

Nieznikająca gęsia skórka to oznaka choroby

Problem pojawia się wtedy, gdy gęsia skórka nie znika. Okazuje się, że może to świadczyć o chorobie skóry. Jest to tzw. rogowacenie okołomieszkowe, które wygląda jak utrwalona gęsia skórka - dlatego ludzie niezwykle często są skłonni  bagatelizować ten problem. Trzeba jednak bacznie obserwować miejsca, z których nie znika gęsia skórka.

Rogowacenie mieszkowe polega na zatykaniu ujścia mieszek włosowych. Wówczas tworzą się małe krostki, które są bardzo podobne do gęsiej skórki, ale same nie znikają. Najlepiej tego typu schorzenie skonsultować z dermatologiem. Zwykle w takiej sytuacji pomaga natłuszczanie skóry i peeling. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.