Zamknij

Każda skóra jest piękna, bez względu na defekty, znamiona i blizny! Niezwykła akcja

Monika Piorun
17.05.2018 18:11
Znamiona skóry, defekty, pieprzyki, piegi, blizny, kanony urody
fot. Kampania In Your Own Skin/missguided.co.uk

Bez względu na to, czy Twoja skóra się łuszczy, jest biała jak śnieg przez albinizm albo nadmiernie piegowata z powodu ciekawej kombinacji genów, możesz czuć się jak modelka, nawet jeśli Twoje wymiary nie nadają się na wybieg. Brytyjska marka odzieżowa rozpoczęła niezwykłą kampanię walczącą ze stereotypami narzuconymi nam w świecie rządzonym przez Photoshop.

Nowe kanony piękna w epoce Photoshopa

Na Instagramie, Facebooku, w mediach społecznościowych, wypełnionych obrazami w jakości 4K czy Full HD, wszystko musi być idealne. Dostrzeżenie nawet najmniejszego defektu jeszcze nigdy nie było tak proste, jak teraz. Nigdy wcześniej nie było też tak łatwo zatuszować wszelkie niedoskonałości na pomocą specjalnych filtrów, aplikacji czy programów graficznych, które z każdej bestii zrobią piękną, nieco ulepszoną wersję, jaką zwykle wolimy prezentować światu. Czy to oznacza, że wszyscy muszą być jednakowo perfekcyjni, by czuć, że pasują do reszty? Niekoniecznie...

Brytyjska firma Missguided, która oferuje m.in. sprzedaż odzieży online, wpadła na ciekawy pomysł, by przełamać wszystkie krzywdzące schematy, jakimi większość z nas kieruje się oceniając cudzy wygląd. Do swojej najnowszej kampanii zaprosiła 6 modelek z drobnymi niedoskonałościami, których uroda nieco różni się od standardów panujących obecnie w świecie mody.

Efekt przez... DEFEKT!

Choć wielu projektantów przekonało się już np. do tego, że kobiety mogą wyglądać doskonale nie tylko w rozmiarze "0", to jednak nadal zachwycanie się ludźmi z wyraźnymi defektami skóry nie jest powszechne. To niesprawiedliwe. Udało się to udowodnić niezwykłym modelkom cierpiącym na różne schorzenia wpływające na to, jak wygląda ich skóra. Przypadłości, z jakimi muszą żyć na co dzień, to m.in.:

#InYourOwnSkin: niezwykła akcja, która przełamuje schematy dotyczące postrzegania piękna

Kto ustalił, że idealna skóra nie może mieć żadnych znamion i defektów? Po co je zatuszowywać i się ich wstydzić, skoro sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi? Akcja, o której bardzo szybko zaczęło być głośno na całym świecie, jest prawdziwym hołdem dla wszystkich kobiet, które przez wiele ostatnich dekad cierpiały z powodu obowiązujących kanonów urody. Na szczęście wreszcie przyszedł czas na to, by docenić także tych, których wygląd znacznie odbiega od klasycznych wzorców piękna.

Kampania #InYourOwnSkin (ang. we własnej skórze), jak zaznaczają autorzy, nawiązuje do zapoczątkowanego wcześniej ruchu #KeepOnBeeingYou (ang. pozostań sobą). Jej celem jest ogłoszenie światu, że każdy z nas może się czuć komfortowo we własnej skórze. Nawet jeśli ma znamiona, które w przeszłości uważano za szpecące. Nie ma sensu, by z ich powodu tracić pewność siebie. Bez względu na to, jak wyglądamy, każdy z nas powinien potrafić zaakceptować samego siebie.

Tak samo uważa wielu internautów, którzy za pośrednictwem różnych platform (tj. Instagram, Facebook, Twitter itp.) wystawiło już tysiące pochlebnych komentarzy. Niektórzy liczą na to, że niecodzienna kampania pozwoli na wyznaczenie nowych, bardziej demokratycznych kanonów urody, z którymi w skali globalnej byłoby się znacznie łatwiej identyfikować. Zwłaszcza tym, którzy odbiegają od restrykcyjnych reguł narzuconych m.in. przez świat mody. 

Podczas gdy w Polsce trwa  Tydzień Świadomości Czerniaka, na świecie rekordy popularności bije kampania #InYourOwnSkin, która przełamuje stereotypy dotyczące różnych defektów skóry. Czas na wyznaczenie nowych kanonów piękna?

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

___

zdrowie.radiozet.pl/π