Zamknij

Zmiana w kolorze płytki paznokcia – o czym świadczy?

06.03.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 06:23
Zmiany na paznokciu - białe plamki
fot. Shutterstock

Gładka, lśniąca, różowa – tak powinna wyglądać zdrowa płytka paznokcia. Niestety bardzo często wygląd paznokci pozostawia wiele do życzenia. Przebarwienia, zmiany w kolorze – te objawy mogą świadczyć o tym, że w naszym organizmie dzieje się coś złego.

Wszelkie zmiany koloru płytki paznokciowej powinny nas zaniepokoić i skłonić do obserwacji paznokci. Niektóre z nich bowiem mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, a niektóre mogą być tylko niegroźną zmianą barwnikową. Jeśli zmiany na paznokciu przesuwają się wraz ze wzrostem paznokcia, a w ich miejsce pojawia się prawidłowa barwa paznokcia, nie powinniśmy się martwić. Jeśli jednak zmiany nie ustępują, należy skontaktować się jak najszybciej z dermatologiem.

Białe plamki na paznokciu – jeśli plamki pojawiają się i wraz ze wzrostem paznokcia przesuwają się w górę, mamy do czynienia z tzw. kwitnieniem. Zmiany te mogą się pojawić wskutek braku witamin i minerałów (np. witaminy A i B6, wapnia, cynku, żelaza), lub wskutek niegroźnych mikrourazów (np. ukłucia pilnikiem). Zwykle plamki znikają samoistnie wraz ze wzrostem paznokcia i nie są groźne dla zdrowia. Niepokój powinny wzbudzić plamki, które będą się powiększały i mimo wzrostu paznokcia nie będą znikały. Może to być objaw grzybicy paznokci, łuszczycy, a nawet gruźlicy.

Biała płytka paznokcia – objęcie białą barwą całej płytki paznokcia może być objawem poważnych chorób, np. anemii, łuszczycy, niewydolności serca, a nawet nowotworu. Takie zmiany zawsze warto skonsultować z dermatologiem. Jaśnienie całej powierzchni płytki może pojawić się również wskutek długotrwałego niedoboru białka, wapnia lub – co ciekawe! – nadmiaru wapnia w organizmie.

Żółty paznokieć – ten kolor płytki paznokciowej jest bardzo charakterystyczny dla palaczy (zwykle dotyczy to dwóch palców: środkowego oraz wskazującego) i dla kobiet, które malują paznokcie na kolor czerwony bez podkładu (barwniki użyte w lakierze zmieniają kolor płytki paznokciowej). Jednak żółty kolor paznokcia może również świadczyć o chorobach, np. żółtaczce (żółty kolor odkładający się pod paznokciem to efekt odkładania się bilirubiny) lub być efektem przyjmowania leków z beta-karotenem, tetracykliny lub antybiotyków. Ten kolor może również świadczyć o łuszczycy, grzybicy lub problemach z nerkami. Tego typu przebarwienia pojawiają się również w efekcie zgrubienia płytki paznokcia (żółtawe zabarwienie jest efektem utraty przezroczystości). Niestety ten kolor na paznokciach u nóg może świadczyć również o grzybicy.

Brązowy paznokieć – na ten kolor zabarwiają się paznokcie osób, które mają problem z tarczycą lub cierpią na zaburzenia odżywiania (np. anoreksja, bulimia). Brązowy kolor płytki paznokcia może też pojawiać się u osób palących papierosy, stosujących hennę na dłonie lub niektóre leki do użytku zewnętrznego (np. nadmanganian potasu czy cygnolina).

Sine (szaroniebieskie) paznokcie – taki kolor płytki paznokcia może sugerować problemy z krążeniem obwodowym (np. zespół Reynauda) lub problemy z metabolizmem miedzi (choroba Wilsona). Taka barwa może się również pojawić po zażyciu pewnych leków, np. przeciwmalarycznych czy po zatruciu związkami srebra. Siny kolor paznokci może się również pojawić u kobiet w ciąży w wyniku zmian hormonalnych – w takich przypadkach ciężarna powinna, jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Zielony paznokieć – ten kolor paznokcia może być objawem grzybicy lub infekcji bakteryjnej (np. bakterią Pseudomonas aeruginosa). Często powodem tego typu zakażeń są... źle przeprowadzone zabiegi kosmetyczne (manicure, pedicure) lub niewystarczająca higiena w miejscu pracy kosmetyczki.

Czarny paznokieć – czarna barwa paznokcia pojawia się zwykle w wyniku urazu. W jego miejscu pojawia się mikrowylew krwi (krwiak podpaznokciowy). Ten kolor może być też wynikiem stosowania niektórych leków oraz środków chemicznych, a także objawem nowotworu – czerniaka podpaznokciowego. W przypadku tego ostatniego podejrzenia trzeba natychmiast udać się do lekarza dermatologa.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.