Zamknij

Zmarł po przeszczepieniu włosów. Lekarze przypominają procedury

15.03.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 16:32

Mężczyzna, który poddał się transplantacji włosów w prywatnej klinice w Bombaju, zmarł 12 godzin po zabiegu. Lekarze twierdzą, że przyczyną był szok anafilaktyczny. 

Przeszczep włosów też może spowodować powikłania
fot. Shutterstock

Hinduski biznesmen trafił do szpitala w Bombaju z obrzękiem i problemami z oddychaniem. Lekarzom nie udało się go uratować. Dwanaście godzin wcześniej pacjent przeszedł zabieg transplantacji włosów. Najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci był szok anafilaktyczny. Dowiedz się, jakie mogą być powikłania po przeszczepieniu włosów.

Problemy z oddychaniem po przeszczepie włosów

Shrawan Kumar Choudhary zapłacił niemal 5,5 tys. dolarów za przeszczep włosów w prywatnej klinice w Bombaju. Zdaniem lekarzy pacjent nalegał na przeszczepienie ponad 9 tys. jednostek włosowych podczas jednego zabiegu, ale ostatecznie lekarze zdecydowali się na transplantację 3700 jednostek.

Następnego dnia mężczyzna skarżył się na ból karku, dostał antybiotyk i środki przeciwbólowe. Gdy pojawiły się problemy z oddychaniem, został przewieziony do szpitala, skąd odesłano go do kolejnej, jeszcze większej placówki medycznej. Jego życia nie udało się uratować.

Lekarze twierdzą, że przyczyną śmierci był szok anafilaktyczny po wystąpieniu reakcji alergicznej na antybiotyk lub środki przeciwbólowe, które pacjent otrzymał po operacji, ponieważ dzień przed zabiegiem pozytywnie przeszedł wszystkie niezbędne testy medyczne.

Dowiedz się więcejWstrząs anafilaktyczny może być przyczyną śmierci 

Śledztwo ma wykluczyć wstrząs septyczny, który mógłby pojawić się w wyniku zakażenia bakteryjnego.

Powikłania po przeszczepie włosów

W porównaniu do innych zabiegów chirurgicznych przeszczep włosów ma niski odsetek powikłań. Może jednak spowodować poważne komplikacje, jeśli nie zostanie wykonany z należytą uwagą i zachowaniem odpowiednich procedur.

– Pacjenci często nalegają na wykonanie transplantacji podczas jednego zabiegu. Nie wykonujemy przeszczepów ponad 2,5-3 tys. jednostek włosowych naraz z uwagi na konieczność zastosowania długiej narkozy, 6-8 godzin. Przedłużanie czasu znieczulenia może przyczynić się do wystąpienia powikłań pooperacyjnych – powiedział „Times of India” rzecznik Indyjskiego Stowarzyszenia Chirurgów Plastycznych.

Sprawdź także: Znieczulenie do zabiegu: ogólne i miejscowe. Jakie są wskazania? 

Najczęstsze powikłania po przeszczepieniu włosów to:

  • ból,
  • obrzęk,
  • krwawienie, 
  • widoczne bliznowacenie,
  • zapalenie mieszków włosowych,
  • wysunięcie przeszczepu,
  • czkawka,
  • łysienie,
  • świąd,
  • niedoczulica.

Pierwsza doba po transplantacji włosów

W 2014 roku w „International Journal of Trichology” ukazała się analiza historii 72 pacjentów po transplantacji włosów. Wśród nich 65 pacjentów miało tradycyjny przeszczep włosów FUT (z ang. follicular unit transplantation), siedmiu pacjentów poddano przeszczepowi włosów metodą FUE (z ang. follicular units extraction), a jeden z nich przeszczepił włosy z innego miejsca na ciele (z ang. body hair transplantation, BHT).

Obrzęk pooperacyjny stwierdzono u 42 proc. pacjentów. Zapalenie mieszków włosowych wystąpiło u 23 proc. pacjentów. Widoczne bliznowacenie odnotowano u 15 proc., a inne powikłania, takie jak: bakteryjne zapalenie mieszków włosowych, drętwienie skóry głowy i niedoczulica wystąpiły u 10 proc. W pojedynczych przypadkach stwierdzono również czkawkę, świąd oraz nadmierne krwawienie.

Po śmierci Shrawana Kumara Choudhary'ego Indyjskie Stowarzyszenie Chirurgów Plastycznych zapewniło, że trudności z oddychaniem były „rzadkim powikłaniem, na które cierpi tylko kilku pacjentów z przeszczepem włosów”. Przypomniało też, że pacjent powinien pozostawać pod obserwacją lekarzy przez co najmniej 24 godziny po transplantacji włosów.

Źródło: timesofindia.indiatimes.com, Complications of Hair Restoration Surgery: A Retrospective Analysis, International Journal of Trichology X-XII 2014