Zamknij

Z bakteriami za pan brat, czyli co to jest mikrobiom i dlaczego warto o niego dbać?

Artykuł powstał przy współpracy z Dove
04.03.2019 21:17
Z bakteriami za pan brat, czyli co to jest mikrobiom i dlaczego warto o niego dbać?
fot. Materiały prasowe

Bakterie kojarzą Ci się wyłącznie z chorobami i osłabioną odpornością? Niesłusznie! Niektóre z nich są naszymi wielkimi sprzymierzeńcami, a bez nich nasz organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Dlatego o swoje bakterie należy troszczyć się niczym o najlepszych przyjaciół. Sprawdź, jak to zrobić.

Choć może wydawać Ci się to nieprawdopodobne, w symbiozie z Twoim organizmem żyje ponad 2 tysiące gatunków bakterii, które łącznie ważą ok. 2 kilogramy! Miejsca, które zasiedlają, to przede wszystkim układ pokarmowy, a zwłaszcza jelita, układ moczowo-płciowy, jama ustna, a także nasz największy organ – skórę. To właśnie na niej znajduje się aż ponad 100 bakterii na 1 cm kwadratowy [1] , które razem tworzą mikrobom – naturalną barierę ochronną skóry.

Co to jest mikrobiom skóry?

Skóra jest fizyczną barierą, która chroni wnętrze ciała przed zakażeniem, urazami oraz działaniem czynników zewnętrznych, takich jak szkodliwe substancje. To wysoko wyspecjalizowany ekosystem, który zasiedlają różne drobnoustroje takie jak bakterie (głównie Actinobacteria, Firmicutes, Bacteroidetes i Proteobacteria), drożdże, grzyby (m.in. Malassezia), a także wirusy (np. Polyomaviridae, Papillomaviridae) [2]. Te wszystkie mikroorganizmy, które żyją z nami w symbiozie, tworzą na skórze mikrobiom. Termin ten po raz pierwszy został użyty przez laureata nagrody Nobla, amerykańskiego genetyka i mikrobiologa, Joshuę Lederberg’a.  Choć na naszej skórze w większości zamieszkują te same szczepy, to warto podkreślić, że mikrobiom każdego człowieka jest nieco inny – jak linie papilarne, czy tęczówka oka. Budowa mikrobiomu zależy od wielu czynników zarówno biologicznych, takich jak wiek czy płeć, jak i środowiskowych, takich jak dieta, promieniowanie UV, miejsce zamieszkania, wykonywany zawód, używana odzież, stosowane leki, a także używane kosmetyki i produkty higieniczne [3].

INFOGRAFIKA_1_DOVE_mikrobiom_podstawy_ZAAKCEPTOWANA
fot.

Jakie funkcje spełnia mikrobiom?

„Związek między skórą i jej mikrobiomem można opisać jako partnerstwo” – mówi Michael Hoptroff, ekspert mikrobiologii Unilever. – „Zdrowy mikrobiom pomaga utrzymać zdrową skórę i silną, naturalną barierę ochronną” – dodaje. Jakie funkcje pełni zatem mikrobiom? Przede wszystkim pomaga skórze bronić się przed szkodliwymi drobnoustrojami, produkując odpowiednie substancje, które niszczą atakujące organizm groźne mikroorganizmy. Wspiera także skórę w utrzymaniu prawidłowego pH, które odgrywa kluczową rolę w procesie prawidłowego złuszczania i odnowy naskórka. Co więcej, bakterie zamieszkujące skórę rozkładają pot i sebum, zmieniając je w naturalne substancje nawilżające, dzięki czemu utrzymana zostaje prawidłowa równowaga hydrolipidowa skóry. Zaburzenie tej wyjątkowej harmonii mikrobiologicznej może być przyczyną dyskomfortu spowodowanego nadmierną suchością skóry czy jej nieprawidłową odnową. Wniosek jest prosty – im zdrowszy mikrobiom, tym piękniejsza, bardziej sprężysta i lepiej nawilżona jest Twoja skóra.

Jak dbać o mikrobiom skóry?

Niestety nie mamy kontroli nad wszystkimi czynnikami zewnętrznymi, które mogą negatywnie wpłynąć na nasz mikrobiom, nie oznacza to jednak, że nie możemy zrobić zupełnie niczego, by zadbać o nasze mikroorganizmy. Przeciwnie, jest jedna rzecz, która zależy tylko od nas, a mianowicie to, w jaki sposób pielęgnujemy skórę i jakich produktów do tego używamy. Bardzo istotne jest to aby używać odpowiednich produktów do mycia ciała. Do codziennej pielęgnacji warto wybierać kosmetyki, które skutecznie, a zarazem delikatnie oczyszczają skórę, nie zaburzając jej równowagi mikrobiologicznej. Po jakie kosmetyki zatem sięgnąć?

shower3
fot.

Kosmetyki, które troszczą się o mikrobiom Twojej skóry

Twój mikrobiom lubi, kiedy obchodzisz się z nim delikatnie – odżywiasz skórę, pielęgnujesz ją i oczyszczasz we właściwy sposób. Najlepiej zatem sięgać po przyjazne mikrobiologicznie produkty takie jak żele po prysznic Dove. To więcej niż zwykłe kosmetyki myjące. Żele pod prysznic Dove są bowiem tak delikatne dla skóry jak czysta woda, przez co nie zmieniają jej naturalnego pH. Zawierają wyłącznie łagodne substancje myjące, które skutecznie oczyszczają skórę, a także szereg delikatnych komponentów, które jednocześnie ją pielęgnują i nawilżają.

Jakie składniki sprawiają, że żele po prysznic Dove są tak delikatne dla mikrobiomu? Zawdzięczamy to m.in.:

  • kwasowi stearynowemu, czyli lipidowi, który naturalnie występuje w skórze i ją głęboko odżywia;
  • olejom trójglicerydowym, które pochodzą z oleju słonecznikowego oraz sojowego i pomagają chronić skórę podczas mycia, nadając jej jedwabistą gładkość;
  • glicerynie, czyli cząsteczce uwalniającej wodę, która działa nawilżająco na skórę;
  • DEFI™, czyli łagodnemu kompleksowi substancji myjących, które zapewniają rozkoszną pianę i są delikatne dla skóry.

Żele pod prysznic Dove sprawiają, że codzienny prysznic staje się prawdziwym rytuałem piękna, którego możesz doświadczyć w zaciszu własnego domu. Żele pod prysznic Dove pozostawiają uczucie odżywionej skóry, dzięki czemu możesz w każdej chwili cieszyć się czystą  i piękną skórą bez obaw, że jej naturalna bariera ochronna została naruszona.

Zel mikrobiom
fot.

Artykuł powstał przy współpracy z Dove.

Przypisy:

[1] Flora bakteryjna organizmu ludzkiego, http://laboratoria.net/artykul/27263.html&pn=2 (dostęp: 2.01.2019).

[2] K. Adamczyk, A. Garncarczyk, P. Antończak, Mikrobiom skóry, „Przegląd Dermatologiczny” 2018 (105), s. 285–297.

[3] Ibidem.