Chcesz zrobić manicure, pedicure? O tych zasadach podczas pandemii musisz pamiętać

14.05.2020
Aktualizacja: 14.05.2020 17:20
Chcesz się umówić "na paznokcie"? O tym musisz pamiętać
fot. Shutterstock

Rząd złagodził obostrzenia związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, m.in. wyraził zgodę na otworzenie salonów kosmetycznych, ale pod rygorem przestrzegania zasad reżimu sanitarnego. Dowiedz się, jakie procedury będę Cię obowiązywać, gdy umówisz się na manicure, pedicure lub inne zabiegi kosmetyczne. 

Salony i gabinety kosmetyczne, gabinety świadczące usługi o charakterze estetycznym, gabinety podologiczne oraz manicure, pedicure i stylizacji paznokci od 18 maja 2020 r. mogą świadczyć usługi, ale muszą przestrzegać zasad, które zostały opracowane przez Główny Inspektorat Sanitarny. Poniżej zasady, które będą dotyczyć również klientów 

 1. Przede wszystkim w salonach kosmetycznych będą zamknięte poczekalnie dla klientów, dlatego jeśli chcesz skorzystać z usług kosmetyczki musisz wcześniej się umówić telefonicznie lub online na konkretną godzinę. Nie będą realizowane usługi dla osób przychodzących bez uprzedniego umówienia się.
 2. Usługa będzie realizowana w ramach czasowych "od-do", uprzedź więc, jakiego typu usługę zamawiasz, tak by personel mógł ocenić czas jej wykonania. To konieczne, bo podczas zabiegu w salonie może być tylko personel oraz klient (przed wejście do salonu powinna być wywieszona informacja, ile osób maksymalnie może przebywać w środku).
 3. Dzień przed wizytą, personel skontaktuje się z tobą, aby ją potwierdzić.
 4. Jeśli jesteś chory (masz objawy infekcji), masz narzucony obowiązek kwarantanny lub mieszkasz z osobą, która musi przebywać w izolacji, a może miałaś kontakt z osobą, która może być zarażona (czeka na wyniki badań), zrezygnuj z wizyty lub ją przełóż. Dla swojego i innych bezpieczeństwa.
 5. Przyjdź punktualnie, by nikt nie musiał przez Ciebie czekać na swoją kolej. Każde opóźnienie może wiązać się z odmową wykonania usługi, o ile personel uzna, że nie zdąży jej wykonać przed wizytą kolejnego umówionego klienta.
 6. Po wejściu do salonu zdezynfekuj ręce i – jeśli to możliwe – załóż rękawiczki. Personel ma obowiązek zadbać o płyny do dezynfekcji.
 7. Personel przeprowadzi z tobą krótką ankietę na temat twojego samopoczucia i może zmierzyć ci temperaturę.
 8. W salonach kosmetycznych, tak jak wszędzie w przestrzeni publicznej, obowiązuje nakaz zasłanianie nosa i ust. Dotyczy to zarówno klientów, jak i personelu. Możesz użyć maseczek lub przyłbic. Musisz je mieć, gdy czekasz na zabieg oraz podczas zabiegu, np. manicure czy pedicure. W przypadku zabiegów na twarzy, maseczkę na czas wykonania usługi, można zdjąć.
 9. Personel salonu kosmetycznego musi mieć, oprócz maseczki, również rękawice ochronne, które musi zmieniać po wizycie każdego klienta.
 10. W salonie nie można będzie korzystać z testerów (dla bezpieczeństwa), zalecane jest również używanie ręczników jednorazowych (oczywiście tam, gdzie jest to możliwe)
 11. Po każdym kliencie personel musi sprzątnąć i zdezynfekować stanowisko pracy, a także wszystkie narzędzia i urządzenia, oraz powierzchnie, z którymi miał kontakt klient (m.in. klamki, poręcze, włączniki, uchwyty, oparcia krzeseł). To dla twojego dobra, więc wykaż się cierpliwością.
 12. Salony kosmetyczne muszą przeorganizować przestrzeń tak, by pomiędzy każdym stanowiskiem pracy była zachowana odległość 2 metrów lub muszą być ustawione przepierzenia, ścianki. To może się wiązać z koniecznością zredukowania liczby klientów w ciągu dnia i wydłużyć kolejki. Jeśli zależy Ci na czasie, zamów tę usługę z większym wyprzedzeniem.
 13. Podczas wizyty w salonie nie korzystaj z telefonu (mogą być na nim patogeny), dotykaj tylko tych przedmiotów, które są niezbędne (nie dotykaj żadnych wspólnych gazet czy ulotek).
 14. Jeśli podczas zabiegu musisz pić, zadbaj o własne napoje. Salon nie może ich serwować, chyba że są to produkty butelkowane do jednorazowego użytku.
 15. Po zakończeniu usługi zaleca się płatność bezgotówkową.

Źródło: gov.pl