Zamknij

W Polsce powstają ekologiczne automaty do kosmetyków i środków czystości

27.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 15:24
Ekologiczne kosmetyki.
fot. Cosmetomat

Doczekaliśmy się czasów, kiedy środki czystości i kosmetyki można pobrać do swojego opakowania, np. do słoika. W Polsce powstają pierwsze ekologiczne automaty i jest to swego rodzaju rewolucja, która ma sprawić, że ograniczymy produkcję plastiku. 

Naturalne kosmetyki bez plastiku

Wiele firm zaczęło poszukiwać sposobów na ekologiczne opakowania. Cosmetomat  jest pierwszą w Polsce siecią oferującą sprzedaż kosmetyków i środków czystości bez produkowania śmieci. Pomysłodawcy, Bazyli Głowacki i Monika Ratajczak, mieli dość ogromnych ilości otaczającego ich plastiku i postanowili zmienić nawyki konsumenckie Polaków. 

Po raz pierwszy Cosmetomat pojawił się 20 sierpnia na Kraków International Green Film Festival, 21 sierpnia w łódzkim lokalu TAKŻETEGO w Łodzi. W kolejnych dniach automat będą mogli przetestować mieszkańcy Poznania - 31 sierpnia nalewak pojawi się w poznańskim Parku Wilsona. Niestety, inne miasta Polski muszą jeszcze poczekać na tego typu rozwiązanie. 

Sieć automatów do sprzedaży środków czystości bez śmieci jest  w fazie testowej, a udostępniany automat to prototyp, ale twórcy planują wejść na rynek we wrześniu lub październiku.

W ofercie znajdą się 2 linie produktów:
1) linia dla ciała (szampon, żel pod prysznic, płyn do kąpieli, mydło w płynie itp.)
2) linia dla domu (uniwersalny płyn do mycia, żel do prania, płyn do płukania, płyn do mycia naczyń itp.). Produkty będą dostępne w 3trzech wersjach: ekonomiczne, znane z telewizji i hiperecologiczne. Twórcy start-upu zachęcają do przynoszenia własnych butelek i słoików (szklanych). Ci, którzy akurat nie będą mieli swojego opakowania, otrzymają pojemniki zwrotne.

– Jesteśmy siecią automatów ze środkami czystości do domu i ciała, bez zbędnych jednorazowych opakowań. Tworzymy nową jakość ekologicznych zakupów – czytamy na fan page`u marki.

Zaczynamy stawiać małe, ale ważne kroki w walce o lepszy świat. Unikanie plastikowych słomek, kubków, segregowanie śmieci, sadzenie drzew, picie z butelek z filtrem pewnie świata nie uratuje, ale można świadomie poszerzyć i wdrożyć nowe nawyki. To ma znaczenie.

Podoba wam się to rozwiązanie? Będziecie korzystać z automatów?  

Przeczytaj: Mleko kokosowe nie tylko w kuchni. Zrób z niego domowe kosmetyki!