Zamknij

Czy terapia światłem LED to skuteczny sposób na trądzik i blizny?

09.06.2021
Aktualizacja: 13.10.2021 21:32
Terapia światłem LED na trądzik i zmarszczki
fot. Shutterstock

Terapia światłem LED to jeden z nowszych trendów w dermatologii i medycynie estetycznej, sprawdza się w leczeniu niedoskonałości skóry – w tym trądziku czy przebarwień. Jest nieinwazyjna, a dermatolodzy i kosmetolodzy ją zachwalają. Jak działa światłoterapia LED?

  1. Czym jest terapia światłem LED?
  2. Jak działa światło LED na skórę?
  3. Jak często zabiegi trzeba powtarzać?
  4. Czy terapia światłem LED działa?

Światło wykorzystywane jest w medycynie, nie tylko estetycznej, od dawna. Fototerapia LED to bezpieczny sposób na leczenie trądziku, przebarwień, blizn, a także redukcję zmarszczek - jest więc metodą nie tylko leczniczą, ale też pielęgnacyjną. Terapię światłem LED można wykonać w gabinetach medycyny estetycznej, ale także w domu - można zainwestować w domowy zestaw to światłoterapii LED.

Czym jest terapia światłem LED?

Terapia światłem LED jest nieinwazyjnym zabiegiem, który można stosować w schorzeniach dermatologicznych, takich jak przebarwienia, trądzik, blizny czy łuszczyca, a także w celach pielęgnacyjnych, np. by zminimalizować zmarszczki. Polega ona na naświetlaniu światłem LED określonych obszarów twarzy. Rodzaj światła dopasowuje się do różnych problemów skórnych. Zabiegi dostępne są w gabinetach medycyny estetycznej, ale można je też wykonywać samodzielnie w domu z użyciem specjalne maski na twarz.

Jak działa światło LED na skórę?

Lampy LED emitują promieniowanie elektromagnetyczne w postaci światła o różnych kolorach, np. czerwonym czy niebieskim, które odpowiadają falom o określonej długości. Są one źródłem energii o małej intensywności, którą można oddziaływać na duże obszary skóry. W zależności od koloru światła jego fala dociera do głębszych lub płytszych warstw skóry, bo poszczególne typy komórek i tkanek w organizmie mają swoje unikalne właściwości pochłaniania promieniowania. Absorbują więc promieniowanie o konkretnych długościach. Jak działają poszczególne rodzaje światła?

  • Światło niebieskie – leczy zmiany trądzikowe (niszcząc bakterie Propionibacterium acnes odpowiedzialne za ich powstawanie), zmniejsza łojotok, działa przeciwzapalnie i łagodząco, redukuje rogowacenie posłoneczne.
  • Światło czerwone - redukuje zmarszczki, poprawia koloryt i jędrność skóry, zwiększa naturalne jej nawilżenie, przywraca blask, a także pobudza krążenie i pomaga w usuwaniu toksyn.
  • Bliska podczerwień – ma silne działanie regenerujące oraz przeciwzapalne, co jest wykorzystywane np. w leczeniu łuszczycy czy trądziku różowatego. Przyspiesza gojenie uszkodzonych tkanek oraz łagodzi ból i podrażnienia, np. po zabiegach medycyny estetycznej.

Jak często zabiegi trzeba powtarzać?

Zabiegi można stosować pojedynczo, np. jako uzupełnienie innych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej, lub terapeutycznie – ich ilość i częstotliwość jest indywidualnie dobierana przez lekarza, zwykle są to 2-4 sesje tygodniowo. Zabieg jest dość drogi (jedna sesja to ok. 200 zł) i trwa ok. 30 minut.

Niektórzy dermatolodzy i lekarze medycyny estetycznej twierdzą, że zabiegi terapii światłem LED działają, jeśli są stosowane raz dziennie. Wtedy sprawdzą się maski LED do domowej światłoterapii – profesjonalne są dość drogie, bo kosztują nawet 600-900 zł. Jednak decydując się na taki sprzęt, warto kupić produkt dobrej jakości.

Czy terapia światłem LED działa?

Już wcześniej badania naukowe potwierdziły, że terapia światłem LED ma związek z szybszym gojeniem się ran i redukcją trądziku, a także sugerowały, że może ona wspomagać naturalną odnowę komórek, podobnie jak retinol. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła nawet tę terapię LED jako metodę leczenia opryszczki i półpaśca. Są jednak eksperci, którzy są sceptyczni. Dr Elizabeth Buzney, dermatolożka z Harvard Medical School, uważa, że wciąż nie dysponujemy wystarczającą ilością danych, aby jednoznacznie stwierdzić, czy urządzenia emitujące światło LED są skuteczne w leczeniu problemów skórnych i że więcej danych przemawia skutecznością retinolu i kremów z jego zawartością niż za światłoterapią LED.

Terapia światłem LED nie jest więc szkodliwa, jednak nadal potrzebne są badania, które potwierdzą, że ma dużą skuteczność w leczeniu problemów skórnych, takich jak trądzik czy przebarwienia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła: Wirtualnaklinika.pl, Insider.com