Zamknij

Tabletki antykoncepcyjne na trądzik: jak to działa?

20.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 13:03
Tabletki antykoncepcyjne na trądzik
fot. Shutterstock

Gdy u dorosłej kobiety pojawia się trądzik, sprawa jest poważna. Duże, bolesne wypryski pojawiają się na żuchwie, szyi, dekolcie. Najczęstszą przyczyną trądziku w dorosłym wieku są hormony, a raczej zachwianie równowagi hormonalnej. Dlatego wielu osobom zaleca się stosowanie tabletek antykoncepcyjnych na trądzik. Dowiedz się, jak tabletki antykoncepcyjne mogą pomóc w leczeniu trądziku.

Istnieje wiele różnych typów trądziku. Jednym z nich jest trądzik hormonalny, który często dotyka dorosłe kobiety. Ten typ trądziku rozwija się z powodu zmian w wydzielaniu określonych hormonów: androgenów.

Czasami korekta równowagi hormonalnej może prowadzić do wyleczenia trądziku lub zminimalizowania wyprysków na skórze. Do tego często stosowane są pigułki antykoncepcyjne, czyli leki hormonalne, których głównym przeznaczeniem jest zapobieganie ciąży, ale mają one również zastosowanie w leczeniu trądziku hormonalnego.

Trądzik i antykoncepcja hormonalna

Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają na trądzik? Pigułka antykoncepcyjna jest odpowiednia, gdy inne formy leczenia okażą się nieskuteczne. Jeśli wypryski na twarzy nie znikają po zastosowaniu specjalnych kremów, preparatów oczyszczających i zabiegów na trądzik, to warto po poradę zgłosić się do lekarza endokrynologa. 

Trądzik hormonalny można zwykle rozpoznać po tym, że wypryski, często duże i bolesne, pojawiają się na żuchwie, szyi, klatce piersiowej i plecach. 

Istotny wpływ na występowanie trądziku mają hormony, przede wszystkim androgeny, które dodatkowo pobudzają wzrost gruczołów łojowych, ich wydajność, a także sprzyjają rozrostowi warstwy rogowej naskórka. U kobiety androgeny wydzielane są przez korę nadnerczy oraz jajniki. Dlatego w przypadku dysfunkcji jednego z tych organów może dojść do nadmiernego wydzielania androgenów i nasilenia dolegliwości w postaci trądziku na skórze. Zdarza się tak np. w zespole policystycznych jajników.

Na powstawanie zmian trądzikowych wpływa przede wszystkim dihydroksytestosteron (DHT), który powstaje z testosteronu (androgeny) pod wpływem enzymu 5 – alfa–reduktazy. DHT odpowiada za wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Tabletki antykoncepcyjne, zawierające octan chlormadinonu (CMA) oraz niewielkie dawki etynyloestradiolu (EE), zmniejszają poziom wolnego testosteronu, a także hamują wytwarzanie DHT. W konsekwencji stosowanie tabletek antykoncepcyjnych o działaniu antyandrogennym poprawia wygląd skóry i włosów. 

Antykoncepcyjne tabletki hormonalne mogą pomóc pozbyć się trądziku hormonalnego, ale nie są idealną metodą leczenia dla wszystkich. Terapia hormonalna ma zalety, ale również wady - może powodować szereg skutków ubocznych, które dla wielu kobiet są nie do zaakceptowania, tabletki mają również działanie antykoncepcyjne, a więc nie są dobrą opcją dla starających się o dziecko. 

Nie zawsze istnieją również wskazania do leczenia trądziku tabletkami antykoncepcyjnymi. Podstawą jest leczenie miejscowe oraz antybiotykoterapia, a terapię hormonalną wdraża się dopiero wtedy, gdy badania hormonalne potwierdzą zaburzenia, a co za tym idzie hormonalne pochodzenie trądziku. Kobieta, która przyjmuje antykoncepcję hormonalną ,,na trądzik'' powinna pozostawać pod opieką lekarza ginekologa, endokrynologa i dermatologa. 

O czym trzeba pamiętać? Tabletek antykoncepcyjnych nie mogą stosować kobiety, które ze względu na choroby w bliskiej rodzinie lub własne choroby nie mogą stosować preparatów zawierających hormony. Nie są wskazane dla kobiet:

  • cierpiących na częste migreny;
  • z nieuregulowanym nadciśnieniem tętniczym;
  • z zaawansowanymi żylakami nóg;
  • z cukrzycą (zwłaszcza, gdy jest źle kontrolowana);
  • z zaburzeniem krzepliwości krwi;
  • z niewydolnością nerek;
  • otyłych;
  • palących papierosy;
  • z chorobą nowotworową;
  • gdy w rodzinie występowały zawały serca, choroba zatorowa.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.