Zamknij

Stres pandemiczny odbija się na twarzy. Zalewa nas fala kortyzolu

30.04.2021 13:51
Stres pandemiczny
fot. Shutterstock

"Przychodzi wieloletni pacjent i mówi: Straciłem rodzica. Czuję się, jakbym postarzał się o lata w ciągu tego roku. Patrzysz na niego i widzisz, że faktycznie odcisnęło to fizyczne piętno" - powiedziała CNN dr Whitney Bowe z Mount Sinai Medical Center. Dermatolog wyjaśniła, jakie mechanizmy uruchamia przewlekły stres. 

Po pandemii wszyscy będziemy starsi. I nie chodzi tu bynajmniej o rok czy dwa, wynikający z kalendarza, ale o procesy starzenia, przyspieszone przez pandemiczny stres. Gorzej śpimy, mniej się ruszamy, tyjemy. Martwimy się o zdrowie, o pracę, o naukę zdalną, o przyszłość. W skrajnych przypadkach tracimy bliskich. To nie mogło przejść bez echa.

Stres pandemiczny

- Przewlekły stres oznacza, że organizm zalewa wysoki poziom kortyzolu, tzw. hormon stresu, który hamuje produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze - tłumaczyła dr Whitney Bowe w rozmowie z CNN. - Kolagen jest rusztowaniem skóry, które zapobiega powstawaniu drobnych linii i zmarszczek, a kwas hialuronowy utrzymuje skórę jędrną, więc jego utrata może naprawdę wpłynąć na wygląd - wyjaśniła.

Ponadto wykazano, że stres powoduje zakłócenia w prawidłowym funkcjonowaniu bariery skórnej, prowadząc do zwiększonej utraty wody i „zwiększonego złuszczania oraz suchości i powstawania zmarszczek” - powiedziała CNN dr Marie Jhin, rzecznik prasowy American Academy of Dermatology.

Zdaniem ekspertów w spowolnieniu procesów starzenia pomóc może rozważne dobieranie kosmetyków "na dzień" i "na noc", tak, aby za dnia stymulować skórę, ale w nocy nie naruszać bariery ochronnej drażniącymi kosmetykami. Wieczorem warto sięgnąć po tłuste substancje łagodzące, typu gliceryna, olej słonecznikowy, czy olej jojoba.

Inne sprawdzone sposoby na spowolnienie procesów starzenia to więcej ruchu na świeżym powietrzu, walka z nałogami, które rozwinęły się lub zaostrzyły podczas pandemii, a także - nauka technik relaksacyjnych.

Źródło: cnnphilippines.com