8 rzeczy, które paznokcie "powiedzą" o Twoim zdrowiu

Aleksandra Supryn
02.10.2015 16:29
8 rzeczy, które paznokcie "powiedzą" o Twoim zdrowiu
fot. 8 rzeczy, które paznokcie "powiedzą" o Twoim zdrowiu

Wróżenie z paznokcia? Brzmi to niedorzecznie. Okazuje się jednak, że z wyglądu ich płytki jesteś w stanie odczytać wiele sygnałów, które wysyła nam organizm. Zmiany koloru czy odkształcenia mogą wskazywać na pewne choroby. Dlatego warto zmyć lakier i przyjrzeć się swoim dłoniom.

Z pozoru absurdalny problem, jakim jest łamliwość paznokci lub ich rozdwajanie się, powinny nas zaalarmować. Zmiany mogą świadczyć o niedoborach witamin lub nawet oznaczać poważne choroby. Warto być czujnym i obserwować zmiany na paznokciach. Co powinno Cię zaniepokoić?

1. Blade paznokcie ‒ grozi Ci anemia

Zbyt jasny kolor płytki paznokcia może świadczyć o zmianach chorobowych. Jeśli zauważymy wyraźną bladość w miejscu, gdzie dotychczas paznokcie były lekko różowe ‒ powinniśmy udać się na badania. Zmiana może być oznaką anemii, cukrzycy, a nawet chorób wątroby.

2. Popękane paznokcie ‒ początek łuszczycy

Pękające paznokcie są sygnałem niedoboru witamin. Jeśli jednak pęknięcia zaczną tworzyć wgłębienia na powierzchni paznokcia, może mieć to związek z łuszczycą.

3. Łamliwość paznokci ‒ możesz mieć chorą tarczycę

Gdy zauważysz, że paznokcie bardzo szybko się łamią, być może masz problemy z tarczycą. Jeśli nawet po wizycie u kosmetyczki lub regularnym stosowaniu odżywek i suplementów nie zauważysz zmian, koniecznie udaj się na badania.

4. Sine paznokcie ‒ problemy z oddychaniem

Sine paznokcie ‒ tak samo jak sina twarz ‒ wskazują na niedobór tlenu. Jeśli Twoje paznokcie mają lekko niebieski kolor, to możesz mieć problemy z drogami oddechowymi lub z naczyniami krwionośnymi.

5. Białe linie na paznokciach ‒ brakuje Ci wapnia

Na paznokciach bardzo często pojawiają się białe plamki. Świadczą one o niedoborze wapnia i cynku, natomiast ich duże nagromadzenie, może być przejawem choroby nerek.

6. Nadmiar skórek wokół paznokci ‒ odwodnienie

Nieestetyczne skórki wokół paznokci są objawem odwodnienia organizmu. To znak, że powinieneś zadbać o nawodnienie ciała ‒ zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz.

7. Żółte paznokcie ‒ objaw grzybicy

Żółte paznokcie nie są jedynie „wizytówką” palaczy. Okazuje się, że mogą wskazywać również na zmiany grzybicze, które są trudne do wyleczenia. W takiej sytuacji szybko udaj się do lekarza.

8. Ciemne linie na paznokciach ‒ bardzo niebezpieczny znak

Najgroźniejszym sygnałem, który może wskazywać na zmiany chorobowe w naszym organizmie jest pojawienie się na paznokciu bardzo ciemnych linii. Jeśli je zauważysz, nie możesz ich ignorować! Ciemne, podłużne kreski mogą wskazywać nawet na zmiany nowotworowe (np. czerniaka).

źródło: Bustle