Sposoby na suche dłonie po dokładnej dezynfekcji

25.03.2020 16:00
Sposoby na suche dłonie
fot. Shutterstock

Suche dłonie to kolejny problem w okresie epidemii koronawirusa. Używamy więcej środków myjących i środków dezynfekujących. Dodatkowo szorstkość dłoni może wzrastać przez noszenie jednorazowych rękawiczek. Poznaj domowe sposoby, które pomogą w regeneracji suchej skóry.

1.Susz ręce ręcznikiem papierowym

Wszystko zaczyna się od suszenia rąk. Na ogół wycieramy ręce w bawełniany ręcznik. Renée Rouleau, ekspert w dziedzinie pielęgnacji skóry na stronie Health Line wskazuje, że warto zamienić go na papierowy ręcznik. Głównie dlatego, żeby nie powstawały mikrourazy. Co więcej zwraca uwagę na to, by ręce wytrzeć dokładnie, gdyż bakterie łatwiej się przenoszą na mokrych dłoniach. Każdy w domu powinien mieć swoją szmatkę lub ręcznik.

2.Używaj peelingu do rąk

Wcieraj w dłonie peeling (najlepiej wykonany w domu z naturalnych składników) na 5 minut, 2 razy w tygodniu. Dzięki temu pozbędziesz się szorstkiego naskórka. Najlepiej sprawdzają się do tego oleje, kawa, cukier, miód.

3. Stosuj maści domowe o działaniu złuszczającym i łagodzącym

Mieszanka cukru, kawy, jogurtu i ogórków to domowy preparat o właściwościach złuszczająco–łagodzących. Cukier i kawa mają wspomóc pozbycie się starego naskórka, a jogurt i ogórek przywrócić dłoniom odpowiednie nawilżenie. Łyżkę cukru i zmielonej kawy należy zmieszać z 150 g gęstego jogurtu naturalnego i na koniec zetrzeć na najmniejszych oczkach pół świeżego ogórka.

Naturalne smarowidło należy nanieść na ręce na 10 minut, a po tym czasie spłukać. Taki peeling należy powtarzać raz w tygodniu. Sam jogurt sprawdzi się natomiast w częstszej aplikacji, z powodu zawartości kwasu mlekowego. Ten składnik wspiera spowolnienie procesów starzenia i powstawania na dłoniach zmarszczek oraz wspomaga usuwanie martwego naskórka.

4. Raz w tygodniu nanieść maskę

W tworzeniu różnych domowych maseczek cennym i często wykorzystywanym produktem jest również żółtko jajka. Zawiera ono cynk i witaminę A. Te składniki mają dla skóry działanie regenerujące. Dla uzyskania lepszego efektu żółtko warto połączyć z oliwą z oliwek, która dostarczy dodatkowo witaminy E – neutralizującej wolne rodniki i chroniącej przed czynnikami zewnętrznymi, a także kwasów nienasyconych.

Regularne stosowanie takiej maski w czasie epidemii koronawirusa, gdy konieczne jest częste mycie i szyszenie rąk oraz dezynfekcja drażniącymi środkami pozwoli utrzymać skórę w dobrej kondycji. Co więcej, zapewni jej cykliczną ochronę i zapobiegnie utracie wody z naskórka.

5. Miód dla suchej skóry

Innym naturalnym preparatem wspomagającym utrzymanie skóry w dobrej formie jest miód. Ten w formie skrystalizowanej może zadziałać dodatkowo jako złuszczający peeling. Należy jednak zwrócić uwagę, by nie podrażniał rąk. Z kolei miód płynny zadziała na dłonie regeneracyjne, zmiękczająco i wygładzająco. Należy go wcierać w dłonie 1-2 razy dziennie na 10 minut, a po tym czasie spłukiwać ciepłą wodą.

6. Zabiegi z parafiną

 Parafina świetnie oddziałuje na suche dłonie. Można ją kupić w niemal każdej drogerii, rozgrzać w garnku i zamoczyć w niej dłonie a po założeniu rękawiczek schować dłonie w koc i rozgrzać.

Źródło: wylecz.to