Solarium tylko dla dorosłych Polaków: wchodzi w życie nowe prawo

Monika Piorun
15.02.2018 17:24
Solarium tylko dla dorosłych Polaków: wchodzi w życie nowe prawo
fot. Victor Cap/East News

16 lutego 2018 roku uprawomocni się ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solariów. Osoby niepełnoletnie nie będą mogły już z nich korzystać. Obowiązywać będzie całkowity zakaz reklamy i promocji takich usług. Za brak informacji z ostrzeżeniem o negatywnych skutkach ekspozycji na promienie UV będzie grozić kara od 1 tys. do 50 tys. złotych. 

Koniec ze sztuczną opalenizną dla niepełnoletnich Polaków

Nowe przepisy zakładają całkowity zakaz korzystania z solarium przez osoby, które nie ukończyły 18. roku życia.

Właściciele firm oferujących takie usługi mają legitymować młodych klientów i sprawdzać, czy mają dowody osobiste, jeśli będą mieć wątpliwości co do ich wieku. Mają także obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu tablic informacyjnych z ostrzeżeniem przed szkodliwym skutkiem promieniowania ultrafioletowego.

Solaria nie będą mogły być promowane we wszystkich mediach (telewizji, radiu, prasie i w internecie). Nie będzie też można umieszczać reklam ani wielkoformatowych plakatów na terenie obiektów sportowo-rekreacyjnych, szkół, kin oraz w miejscach użyteczności publicznej. 

Za nieprzestrzeganie tych przepisów przewidziano kary finansowe (od 1 tys. do 50 tys. zł). Nad przestrzeganiem nowego prawa ma czuwać Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy popierasz nowe przepisy ograniczające dostęp do solarium osobom niepełnoletnim?

Liczba głosów:

Czerniak skóry zabija o 20 proc. więcej ludzi w Polsce niż w innych krajach UE

W wielu europejskich krajach od lat istnieją regulacje dotyczące dozwolonego poziomu promieniowania emitowanego przez łóżka do opalania oraz zakaz korzystania z solarium dla osób niepełnoletnich. W Polsce na podobne rozwiązania zdecydowano się dopiero teraz.

Umieralność z powodu czerniaka skóry jest u nas aż o 20 proc. wyższa niż w Unii Europejskiej. W latach 1994-2014 zaobserwowano aż dwukrotny wzrost zachorowalności na czerniaka złośliwego. Doszło też do dwukrotnego wzrostu zgonów z powodu nowotworów skóry. Udowodniono naukowo, że nawet kilka wizyt w solarium przed 30. rokiem życia może zwiększać ryzyko tych chorób nawet o 75 proc. Ze statystyk wynika, że najczęściej problem ten dotyka młodych kobiet.

Zobacz także

Znamiona, które mogą świadczyć o czerniaku skóry

Zrzut ekranu 2018-02-15 o 17.11.11

Niepokój mogą wzbudzać znamiona, które:

  • przypominają rany, choć się nie goją
  • wyraźnie różnią się od pozostałych
  • swędzą
  • krwawią lub sączą się
  • zmieniają kolor, rozmiar i kształt
  • mają perłowy połysk
  • są asymetryczne, mają nieregularne brzegi
  • ich powierzchnia jest szorstka lub łuskowata

Zobacz także

Tablica informacyjna, którą należy umieścić w widocznym miejscu w solarium:
Zrzut ekranu 2018-02-15 o 17.49.25

fot. Ministerstwo Zdrowia

_______

zdrowie.radiozet.pl/π