Zamknij

Pielęgnacja włosów: 8 najczęściej popełnianych błędów

18.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 13:12

Czy wiesz, że matowe włosy najczęściej są wynikiem codziennych błędów w pielęgnacji? Eksperymentowanie z różnymi szamponami, złe nawyki, woda, narzędzia używane do pielęgnacji i stylizacji, niezdrowa dieta to najczęstsze przyczyny osłabionych włosów. Poznaj sześć najczęściej popełnianych błędów, które pogarszają stan włosów.

Pielęgnacja włosów
fot. Shutterstock

1. Kąpiel w gorącej wodzie

Kąpiel w gorącej wodzie uszkadza włosy, usuwa naturalne oleje skóry głowy, pozostawiając włosy łamliwe. Dla pielęgnacji włosów zdecydowanie lepszy jest chłodny prysznic (ani gorący, ani zimny), który sprawia, że włosy są bardziej lśniące.

Równie ważna jest technika mycia włosów. Przed myciem należy dokładnie rozczesać włosy, szamponem myjemy wyłącznie skórę głowy i robimy to delikatnie, opuszkami palców. Po umyciu włosy należy delikatnie odsączyć ręcznikiem.

2. Zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie włosów

Częstotliwość mycia włosów zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Przetłuszczające się powinno myć się codziennie. Jeśli masz suchą bądź normalną skórę głowy, pamiętaj, aby za często nie myć włosów, ponieważ możesz uszkodzić ich naturalną warstwę lipidową. A to w konsekwencji może prowadzić do osłabienia włosa.

3. Źle dobrane odżywki i szampony do włosów

Dobór odpowiedniego szamponu zależy przede wszystkim od skóry głowy, a nie, jak większość uważa, od rodzaju włosów. Najlepiej, jeśli będą bez silikonów, które obklejają skórę głowy i włosy.

Skóra problematyczna (wrażliwa, z łupieżem, łuszczycowa) potrzebuje specjalistycznych szamponów, które będą przeciwdziałać problemom.

Odżywki dobieramy już do rodzajów włosów, nie zaś do skóry głowy. Włosy cienkie potrzebują lekkich odżywek. Sprawdzają się też produkty bez spłukiwania. Dla włosów suchych i zniszczonych zaleca się kosmetyki silnie nawilżające na bazie awokado, aloesu, lawendy. Warto zainwestować w naprawdę dobrą odżywkę do włosów z profesjonalnej serii.

W pielęgnacji nie należy pominąć masek, warto je stosować raz w tygodniu i trzymać na włosach 20-30 minut. Produktu nie należy nakładać u nasady głowy. Jeśli włosy są bardzo suche, maskę należy nałożyć na suche włosy i pozostawić na całą noc.

4. Suszenie włosów gorącym nawiewem

Włosy należy suszyć ciepłym, ale nie gorącym nawiewem, kierując go pionowo od nasady i kończąc zimnym powietrzem. Suszenie od dołu otwiera łuskę włosa. Pod koniec suszenia powietrze należy zmienić na chłodne.

5. Nadmiar kosmetyków do pielęgnacji włosów

Nadmiar używanych kosmetyków sprawia, że włosy szybko się przetłuszczają. Dotyczy to stosowania zbyt dużej ilości olejów, masek, past. Lepiej postawić na jeden sprawdzony kosmetyk, aby wydobyć z włosów naturalność.

Przeczytaj: Naturalne sposoby pielęgnacji włosów 

6. Noszenie ciasnych kucyków

Kucyki lub koki obciążają włosy i powodują ich łamanie i rozdwajanie. Ciasno zaciśnięte włosy mogą powodować ból głowy, a to z kolei może doprowadzić do wypadania włosów.

7. Brak zrozumienia dla swojego typu włosów

Jednym z najczęściej popełnianych błędów, z których często nie zdajemy sobie sprawy, jest brak znajomości rodzaju włosów. Każdy krok do pielęgnacji włosów zależy od ich rodzaju. Dlatego znajomość rodzaju włosów jest najważniejszym krokiem, który zadecyduje o dalszych działaniach pielęgnacyjnych.

Przeczytaj: Jesienna pielęgnacja włosów. Co zrobić, aby nie wypadały?