Polacy wymyślili rewelacyjny preparat, który pomaga chronić skórę

Monika Piorun
02.08.2017 18:02
Polacy wymyślili rewelacyjny preparat, który pomaga chronić skórę
fot. East News

Łagodzi oparzenia słoneczne, podrażnienia po depilacji i pozwala szybciej zregenerować się skórze w miejscach po ukąszeniach owadów. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej stworzyli pierwszy na świecie kosmetyk na bazie hydrożelu chitozanu, który można stosować zamiast opatrunku.

Dzięki niezwykłemu odkryciu, jakie kilka lat temu dokonali chemicy z Gdańska, udało się stworzyć wyjątkowy preparat, który okrzyknięto rewolucją w branży kosmetycznej. Technologia opracowana na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej została nagrodzona m.in. złotymi medalami międzynarodowych salonów wynalazków Archimedes oraz IENA. Na czym polega jej fenomen?

Naturalny hydrożel, który regeneruje skórę

Badaczom udało się wykorzystać niesamowite właściwości chitozanu - związku występującego naturalnie w pancerzach skorupiaków (głównie u krewetek i kryla) i zawrzeć je w formie hydrożelu. W jego składzie nie ma żadnych konserwantów, barwników, alergenów ani dodatków zapachowych, dzięki czemu może być używany np. przez osoby o wrażliwej skórze, dzieci czy kobiety w ciąży. Na dodatek jest całkowicie kompatybilny z ludzką skórą i w 100 proc. biodegradowalny.

Do niedawna chitozan uważano za całkowicie nierozpuszczalny, Polakom udało się jednak wprowadzić chemiczne zmiany w jego strukturze. Dzięki sprowadzenia go do postaci hydrożelu stał się znakomitą bazą zarówno dla wyrobów kosmetycznych, jak i medycznych - łącząc w sobie właściwości lecznicze z pielęgnacją skóry.

Za odkrycie, którego dokonano w 2012 roku odpowiada dr Grzegorz Gorczyca, Robert Tylingo oraz Piotr Szwed. Zespół pracował pod opieką prof. Sławomira Milewskiego oraz Marii Sadowskiej. W 2014 roku Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju wsparły badania gdańskich naukowców nad zwiększeniem wytwarzania hydrożelu chitozanu, który zaledwie dwa lata później - w 2016 roku - trafił na rynek jako preparat Chitozan naturalny Sun.

Opatrunek, kosmetyk i lek w jednym

Dzięki staraniom ekspertów udało się rozwinąć prace nad stworzeniem innowacyjnych materiałów opatrunkowych, przeznaczonych do leczenia trudno gojących się ran skórnych. Choć naukowcy zdążyli już opatentować opatrunki na bazie chitozanu, to jednak nadal poszukają inwestorów, który umożliwiliby im dalsze działania związane z wdrażaniem stworzonych przez nich technologii. 

sun
źródło: Politechnika Gdańska fot. pg.edu.pl

Zobacz także

______

zdrowie.radiozet.pl/π