Jak wyglądała żona Jarosława Mądrego? Polakom udało się zrekonstruować jej wizerunek!

Monika Piorun
29.08.2016 11:18
Jak wyglądała żona Jarosława Mądrego? Polakom udało się zrekonstruować jej wizerunek!
fot. Katedra i Zakład Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Jasne włosy, błękitne oczy i wyraźnie zaznaczone rysy twarzy. Naukowcom z Poznania udało się przedstawić hipotetyczny portret Ingegerdy Szwedzkiej - drugiej żony Jarosława Mądrego (978-1054), władającego przed wiekami Rusią Kijowską. Model został wykorzystany w emitowanym przez ukraińską telewizję serialu dokumentalnym.

W amerykańskich kryminałach eksperci pracujący w doskonale wyposażonych laboratoriach potrafią na podstawie kilku drobnych szczegółów przedstawić wygląd potencjalnego sprawcy danego zdarzenia. Polacy też nie mają się czego wstydzić.

Specjaliści z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na podstawie szczątków odkrytych w krypcie Wielkiego Księcia Rusi Kijowskiej - Jarosława Mądrego - dokonali rekonstrukcji twarzy jego drugiej żony Ingegerdy Szwedzkiej.

Jej trójwymiarowy model twarzy został wykorzystany w emitowanym na antenie ukraińskiej telewizji 1+1 serialu dokumentalnym „Ukraina. Przywracanie swojej historii” ("Україна. Повернення своєї історії"). 

Kryminalne zagadki Rusi Kijowskiej

Nie tylko Las Vegas może mieć swoje "Kryminalne zagadki". Na fali popularności amerykańskich programów wyjaśniających mroczne tajemnice skomplikowanych historii, Ukraińcy wpadli na pomysł serialu dokumentalnego zgłębiającego najciekawsze losów dawnych władców, panujących w ich kraju.

Dzięki pomocy Polaków udało im się zdobyć nieznane dotąd informacje, których nie można znaleźć w żadnych podręcznikach historycznych ani księgach opisujących dawne dzieje rodów rządzących w tej części świata.

Eksperci z Poznania bazowali na danych zgromadzonych dzięki radzieckim uczonym (którzy otwarli kryptę w 1939 roku) oraz tomografii komputerowej (CT) kości oraz wynikach badań antropologicznych, radiologicznych i izotopowych, które zostały przeprowadzone przez naukowców z Ukrainy.

Na ich podstawie udało się stwierdzić, że masywne kości należały do kobiety mierzącej około 170 cm wzrostu, która zmarła w wieku około 50 lat, a jej czaszka miała pochodzenie północnoeuropejskie i wykazywała cechy nordyckie.

Historycy nie mieli wątpliwości, że musiały one pochodzić od córki króla szwedzkiego Olafa i Astrydy - Ingegardy - która była drugą żoną Wielkiego Księcia Rusi Kijowskiej - Jarosława Mądrego, a przed śmiercią przyjęła śluby zakonne. 

Trójwymiarowy model twarzy żyjącej ponad tysiąc lat temu damy wykonał zespół pod kierownictwem doktora Michała Rychlika z Katedry Inżynierii Wirtualnej Politechniki Poznańskiej.

Do jego stworzenia wykorzystano metody powszechnie stosowane w medycynie sądowej, które pomagają w ustaleniu tożsamości nieznanych zwłok i szczątków kostnych. Artysta plastyk Mirosław Kuźma stworzył wizualizację artystyczną twarzy żony Jarosława Mądrego, na którą nałożono projekt kobiecej twarzy.

MTA4MHg0NjMhY3JvcHwxeDUzODJ4MTQxNzN4NjA3Ng,teksturyzacja-duzy
fot. Katedra i Zakład Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Jak Wam się podoba żona Jarosława Mądrego?

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/PAP/π