Zamknij

Podczas wojny wielu kobietom wypadają włosy. Co robić, gdy brakuje kosmetyków?

25.05.2022 09:56

Podczas wojny wiele kobiet straciło dostęp do podstawowych kosmetyków. Ogromny stres, jaki przeżywają, osłabia cały organizm, w tym włosy. Jak sobie radzić w trudnych warunkach, gdy nie można iść do trychologa? Radzi ukraińska specjalistka

Jak sobie radzić z wypadaniem włosów podczas wojny?
fot. Shutterstock

Wiele ukraińskich kobiet przechodzi obecnie bardzo trudny czas. Dotyczy to zarówno kobiet, które zostały w kraju, w którym toczy się wojna, jak i tych, które uciekły i z dnia na dzień odebrano im dom. Choć w takich warunkach trudno myśleć o wyglądzie, wypadanie włosów to częsty problem, który jest jedną z reakcji organizmu na długotrwały, silny stres. O tym, jak sobie radzić w trudnych warunkach, mówi specjalista rehabilitacji włosów i skóry głowy z 14-letnim doświadczeniem, członek Stowarzyszenia Trychologów Ukrainy, Julia Sedlecka. To do niej zgłaszają się ukraińskie dziewczyny i kobiety, które potrzebują pomocy. Obecnie specjalistka udziela porad zdalnie.

Jak zapanować nad wypadaniem włosów w domowych warunkach?

Trycholożka przyznaje, że obecnie najczęściej zadawanym pytaniem jest to, jak walczyć z wypadaniem włosów, gdy nie można skorzystać z profesjonalnej pomocy. Podkreśla, że stan włosów jest związany z kondycją układu pokarmowego i nerwowego. Dlatego gdy brakuje specjalistycznych kosmetyków, jedynym rozwiązaniem (w miarę możliwości) jest zwrócenie uwagi na codzienne nawyki. Oto najważniejsze wskazówki:

  • ogranicz kawę i alkohol (kiedy pijemy alkohol, wątroba pracuje ciężej, przez co organizm nie regeneruje się w pełni)
  • pij dużo wody (włosy pobierają wodę z organizmu przez mieszki włosowe. Odwodnienie sprawia, że włosy stają się suche i łamliwe)
  • zrezygnuj ze sztucznych słodyczy z dodatkami
  • spożywaj produkty bogate w kwasy omega-3 (zapewniają odpowiednie nawilżenie skóry głowy)
  • staraj się złagodzić stres
  • dbaj o odpowiednią higienę (włosów nie należy myć zbyt rzadko, jednak równie szkodliwe jest dla nich mycie codziennie lub kilka razy dziennie).
  • wybieraj odpowiedni szampon (powinien być dostosowany do rodzaju włosów. Jeśli nie mamy dostępu do szamponu, możemy zastąpić go octem jabłkowym, który usuwa nadmiar sebum i zapobiega wypadaniu).

Pomóc może również magnez i olejek lawendowy. Jeżeli mamy dostęp do apteki, warto kupić te preparaty. Olejek lawendowy sprawdza się nie tylko w przypadku łysienia, ale też w leczeniu łupieżu i łojotoku.

Źródło: elle.ua