Zamknij

Co palenie papierosów robi ze skórą? Skutki mogą być opłakane

Redakcja
19.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 19:58
Palenie papierosów negatywnie wpływa na skórę
fot. Shutterstock

Palenie tytoniu negatywnie wpływa na wygląd i kondycję skóry. Zarówno u osób palących, jak i tzw. biernych palaczy. Dym tytoniowy przyspiesza proces starzenia się skóry, wywołuje lub nasila choroby skórne. O wpływie palenia na skórę opowiada Karolina Martin, założycielka i kosmetolog sieci SC Beauty Clinic, zdobywcy tytułu Kobiecej Marki Roku 2019.

Dym tytoniowy, podobnie jak promieniowanie UV, jest główną przyczyną nasilającą proces fizjologicznego starzenia się skóry. Surowiec wykorzystywany do produkcji papierosów to liście tytoniu szlachetnego lub tytoniu bakun zawierające wiele alkaloidów, w tym nikotynę.

– Dym papierosowy to wynik niecałkowitego spalania tytoniu. Zawiera on ponad 4300 związków chemicznych o działaniu toksycznym, mutagennym, teratogennym i kancerogennym – tłumaczy Karolina Martin. „Podczas palenia tytoniu powstają dwa strumienie dymu: główny, wdychany przez osobę palącą w trakcie »zaciągania«, a także boczny z tlącego się papierosa, wdychany również przez osoby niepalące”.

W skład wdychanego dymu tytoniowego wchodzą substancje toksyczne (tlenek węgla, amoniak), substancje drażniące (formaldehyd) oraz substancje rakotwórcze (benzen, aldehydy, kadm). Większość składników dymu tytoniowego jest hydrofobowa i może samorzutnie przenikać poprzez błony komórkowe do całego organizmu, w tym do skóry. Uważa się, że przyczyną przedwczesnego starzenia skóry na skutek palenia czynnego i biernego jest głównie nikotyna oraz wolne rodniki.

ZOBACZ:  Papierosy i rak płuca: co mają wspólnego?

Palenie tytoniu zmienia twarz

W wyniku badań stwierdzono, że wypalanie 20 papierosów dziennie przyspiesza naturalny proces starzenia średnio o 10 lat. Tym samym skóra palacza starzeje się szybciej.

Charakterystycznym efektem długotrwałego palenia tytoniu jest tzw. twarz palacza. Jej typowe cechy to szary koloryt skóry, teleangiektazje, przebarwienia oraz tzw. zmarszczki palacza.

Substancje zawarte w dymie tytoniowym generują wolne rodniki wpływające negatywnie na keratynocyty, fibroblasty oraz naczynia krwionośne skóry. Dochodzi do uszkodzeń błon komórkowych keratynocytów, upośledzenia syntezy włókien kolagenowych i elastynowych, czego efektem jest występowanie teleangiektazji oraz utrata jędrności i sprężystości skóry.

Dym tytoniowy obniża także poziom witamin A, C i E, które mają działanie antyutleniające i tym samym wpływa negatywnie na elastyczność i regenerację skóry. Ubytek witaminy E z krwi palaczy jest dokładnie dwa razy szybszy w porównaniu do osób niepalących. Ponadto dym tytoniowy zaburza syntezę białek macierzy zewnątrzkomórkowej (w tym kolagenu typu I), zaburza też proces gojenia oraz tworzenia się naczyń włosowatych.

– U osób palących skóra staje się bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne i mikrourazy – tłumaczy Karolina Martin, kosmetolog z SC Beauty Clinic. „Negatywny wpływ nikotyny na układ immunologiczny skóry przyczynia się do częstszych infekcji o podłożu bakteryjnym i grzybiczym, stanów zapalnych oraz zmian nowotworowych. Nikotyna wywołuje skurcz naczyń krwionośnych, ogranicza prawidłowe dotlenienie i odżywienie tkanek skóry. Wypalenie jednego papierosa to stan skurczu utrzymujący się przez 90 minut, co powoduje chroniczne niedokrwienie skóry i skutkuje występowaniem poszerzonych drobnych naczyń krwionośnych” – dodaje specjalistka.

W przypadku kobiet składniki dymu tytoniowego wykazują działanie antyestrogenowe, a niedobór estrogenów wywołuje na skórze efekty podobne do tych, które pojawiają się w okresie menopauzy, czyli zmniejszenie jędrności i grubości skóry oraz stopnia nawodnienia.

Warto wiedzieć

Rzuć palenie

Niestety, żadne zabiegi odmładzające i poprawiające wygląd skóry nie przyniosą satysfakcjonujących efektów u osób stale palących tytoń. Nikotyna hamuje syntezę kolagenu i kwasu hialuronowego, utrudnia proces gojenia oraz powoduje chroniczne niedotlenienie skóry. Dlatego jedyną możliwością zniwelowania niekorzystnych zmian i opóźnienia procesów starzenia jest definitywne rzucenie palenia.

Źródło: SC Beauty Clinic