Osiwiałeś ze stresu? Naukowcy mają dobre wieści

04.06.2020
Aktualizacja: 04.06.2020 11:33
Czy można osiwieć ze stresu?
fot. Shutterstock

To, że ze stresu można osiwieć, to banał. Ale to, że po usunięciu stresora włosy mogą wrócić do naturalnego koloru, to naprawdę niezwykłe odkrycie.

Dotychczas uważano, że włosy, które straciły pigment z powodu stresu, na zawsze pozostają siwe, a sytuację ratuje wyłącznie farba do włosów. Tymczasem okazuje, że po usunięciu stresora włosy mogą same wrócić naturalnego koloru.

Zespół uczonych z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, we współpracy z badaczami z z University of Miami Miller School of Medicine, zbadał działanie melaniny i białek nadających barwę włosom. Naukowcy pobrali 400 próbek włosów i poddali je nowej technice obrazowania, która wykazała, że niektóre włosy były siwe na końcach, ale nie przy korzeniach. Ponieważ włosy rosną od nasady, sugerowało to, że włosy stały się siwe w pewnym momencie życia, a później wróciły do naturalnego koloru.

Po dokonaniu odkrycia badacze skontaktowali się z ochotnikami i poprosili o wypełnienie szczegółowej ankiety. Okazało się, że w części przypadków utrata pigementu zbiegła się w czasie ze stresującymi wydarzeniami, a u jednej osoby powrót włosów do naturalnego koloru nastąpił dokładnie podczas wyjazdu na wakacje.

Naukowcy sugerują, że powrót siwych włosów do naturalnego koloru wydaje się możliwy, o ile utrata pigmentu nastąpiła w wyniku stresu i tylko wtedy, gdy w krótkim czasie włosy zaczynają wracać do naturalnego koloru.

Wnioski opublikowano na platformie bioRxiv.

Źródło: medicalxpress.com