Nie chcesz mieć oparzeń słonecznych? Lepiej... nie jedz na noc!

Monika Piorun
16.08.2017 18:17
Nie chcesz mieć oparzeń słonecznych? Lepiej... nie jedz na noc!
fot. jil111, pixaby.com, CC0 Public Domain

Spożywanie wysokokalorycznych posiłków o późnych porach zaburza nasz rytm biologiczny przez co osłabia się działanie enzymu chroniącego naszą skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym - dowodzą biochemicy z Teksasu.

Naukowcom z UT Southwestern Medical Center w Dallas udało się dokonać zaskakującego odkrycia dotyczącego związku pomiędzy naszymi zwyczajami żywieniowymi a... opalaniem. Okazuje się, że osoby, które jedzą posiłki w późnych godzinach wieczornych, mogą być bardziej podatne na oparzenia słoneczne w ciągu dnia.

Wszystkiemu winny jest nasz rytm okołodobowy. Nocne biesiadowanie może doprowadzać do zaburzeń w wydzielaniu enzymu, dzięki któremu nasza skóra jest mniej podatna na poparzenia spowodowane działaniem promieni UV.

Potwierdziły to opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma Cell Biology wyniki badań na myszach laboratoryjnych. Rezultaty, które uzyskano podczas eksperymentów zaskoczyły nawet naukowców. 

Kierujący badaniami dr Joseph S. Takahashi z UT Southwestern Medical Center w Teksasie nie ukrywa, że:

Nigdy nie brano pod uwagę tego, że skóra może reagować na to, o jakiej porze jemy posiłki.

Planujesz się opalać w dzień? Nie podjadaj nocą!

sun-2571158_1920
fot. MBatty, pixaby.com, CC0 Public Domain

Zanim naukowcy potwierdzili istnienie związku pomiędzy wieczornym objadaniem się a zwiększonym ryzykiem oparzeń słonecznych w ciągu dnia, przeprowadzili serię eksperymentów na myszach.

Gryzonie te żywią się głównie w nocy. Kiedy zaczęto podawać im posiłki o nietypowych dla nich porach (w dzień) zauważono, że ich skóra staje się bardziej podatna na uszkodzenia spowodowane działaniem promieni ultrafioletowych.

Taka prawidłowość nie została zaobserwowana u osobników, które odżywiały się o typowych dla nich porach. Badaczom udało się potwierdzić, że odchylenia od normy miały bezpośredni wpływ zarówno na dobowy cykl metaboliczny oraz oddziaływały na ekspresję aż 10 proc. genów skóry.

Zdaniem badaczy podobne zjawisko zachodzi także u ludzi. Późna pora ostatniego posiłku może w podobny sposób zaburzać nasz naturalny rytm okołodobowy osłabiając działanie naturalnych enzymów chroniących naszą skórę przed oparzeniami słonecznymi.

Jeśli więc planujemy się opalać w ciągu dnia, lepiej więc poprzedniego wieczoru spożyć lekką i nie zbyt późną kolację. Objadanie się nocą może bowiem narazić nas na to, że mimo stosowania kremów z filtrami przeciwsłonecznymi opalimy się dużo mocniej niż byśmy chcieli...

Zobacz także

Zagłosuj

O jakiej porze jadasz ostatni posiłek w sezonie letnim?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: Science Daily

___

zdrowie.radiozet.pl/π