Zamknij

Olej kokosowy na skórę. Jakie ma działanie? Kto nie powinien go używać?

23.05.2022
Aktualizacja: 23.05.2022 23:58
Olej kokosowy na skórę - czy jest skuteczny?
fot. Schutterstock

Olej kokosowy nie jest polecany w zdrowej diecie, mimo że jest olejem roślinnym. Świetnie za to nadaje się do pielęgnacji skóry. Jest bowiem bogaty w tłuszcze, bardzo dobrze nawilża i jest bezpieczny w stosowaniu. Jaki olej kokosowy wybrać na skórę?

  1. Olej kokosowy – jak działa na skórę?
  2. Jakie są rodzaje oleju kokosowego?
  3. Jak stosować olej kokosowy na skórę?
  4. Kto nie powinien smarować skóry olejem kokosowym?

Olej kokosowy nie jest polecany w diecie, ponieważ w jego składzie przeważają tłuszcze nasycone – skład tłuszczów w tym oleju jest podobny jak w smalcu. Naukowcy twierdzą jednak, że olej kokosowy świetnie nadaje się do stosowania na skórę i ma na nią dobry wpływ, m.in. nawilża i działa przeciwzapalnie. Jaki olej kokosowy wybrać do stosowania na skórę? Wyjaśniamy.

Olej kokosowy – jak działa na skórę?

Choć wciąż jeszcze trwają badania nad zaletami obecności oleju kokosowego w diecie, to naukowcy już wiedzą, że istnieją korzyści płynące ze stosowania oleju kokosowego jako środka do miejscowego leczenia przewlekłych stanów zapalnych skóry. Jakie działanie na skórę zatem ma olej kokosowy? Choć potrzeba jeszcze dalszych badań, to potwierdzono już, że olej kokosowy:

  • nawilża suchą skórę, również w przebiegu takich schorzeń, jak atopowe zapalenie skóry (AZS)
  • zmniejsza stany zapalne, które są wynikiem działania promieni UVB
  • wspomaga gojenie się ran
  • ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.

Naukowcy uważają, że olej kokosowy wzmacnia również barierę skórną u niemowląt z niską masą urodzeniową, co może pomóc chronić je przed komplikacjami zdrowotnymi.

Wciąż nie ustalono jednak dokładnie, dlaczego olej kokosowy korzystnie wpływa na skórę, ale przypuszcza się, że to zawarte w nim polifenole i kwasy tłuszczowe mogą mieć takie działanie. Zawiera on także inne przeciwutleniacze, których stosowanie miejscowe może chronić skórę i poprawiać jej wygląd. Wiadomo też, że smarowanie skóry olejem kokosowym jest bezpieczne i nie niesie ze sobą wielu zagrożeń.

Jakie są rodzaje oleju kokosowego?

Dostępne są różne rodzaje oleju kokosowego. Dwa główne to olej kokosowy z pierwszego tłoczenia i olej kokosowy rafinowany. Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia jest wytwarzany ze świeżych orzechów kokosowych i może być bogatszy w antyoksydanty i polifenole niż rafinowany, który jest produkowany z suszonego kokosu. Rafinowany olej kokosowy jest produktem bardziej przetworzonym – przechodzi więcej etapów produkcyjnych, w tym tłoczenie maszynowe. Niektórzy producenci mogą w tym procesie stosować rozpuszczalniki chemiczne, dezodoryzację i wybielanie.

Rodzaj oleju kokosowego zależy także od techniki ekstrakcji. Jeśli producenci uzyskują olej bez użycia ciepła, to jest to olej tłoczony na zimno. Może być on bogatszy w składniki odżywcze. Natomiast jeśli w procesie wyciskania oleju z orzecha kokosowego wykorzystuje się parę lub ciepło, to oznacza to, że olej kokosowy tłoczony był metodą termiczną.

Który z nich jest najzdrowszy? Ogólnie rzecz biorąc, zdrowsze są najmniej przetworzone rodzaje oleju – w tym przypadku będzie to olej kokosowy tłoczony na zimno z pierwszego tłoczenia. Na skórę można jednak stosować dowolny rodzaj oleju kokosowego.

Jak stosować olej kokosowy na skórę?

Olej kokosowy najczęściej stosuje się na skórę, aby ją nawilżyć. Wystarczy posmarować ją niewielką ilością oleju kokosowego. Skóra na ogół szybko go wchłania. Olej ten można także stosować na włosy.

Używając oleju kokosowego po raz pierwszy, warto wypróbować go najpierw na małej powierzchni ciała. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób o wrażliwej lub tłustej skórze, ponieważ pozwala uniknąć ewentualnych reakcji niepożądanych.

Kto nie powinien smarować skóry olejem kokosowym?

Nakładanie oleju kokosowego na skórę nie jest jednak zalecane dla każdego – ostrożnie trzeba to robić w przypadku tłustej skóry. Stosowanie go do oczyszczania lub nawilżania twarzy może być korzystne w walce z trądzikiem, ale nie jest zalecane dla osób z bardzo tłustą skórą. Olej kokosowy ma bowiem silne właściwości komedogenne (łatwo może zatykać pory), więc u niektórych osób może nawet pogorszyć stan trądziku.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medical News Today / National Library of Medicine