Dlaczego trzeba sprawdzać skład kosmetyków? Na te substancje MUSISZ uważać!

27.08.2015 15:02
Dlaczego trzeba sprawdzać skład kosmetyków? Na te substancje MUSISZ uważać!
fot. Niebezpieczne składniki kosmetyków. Jakich substancji musisz unikać?

Zanim włożysz jakiś kosmetyk do sklepowego koszyka, dokładnie sprawdź jego skład. Niektóre produkty zawierają składniki, które są dla Ciebie szkodliwe. Zobacz, czego unikać.

Składniki, których używa się do produkcji kosmetyków, nieustannie poddawane są testom toksykologicznym i co jakiś czas okazuje się, że któryś z nich źle wpływa na nasze zdrowie.

Formaldehyd niebezpieczny dla zdrowia

Jest to gaz uwalniający się z formaliny. Stosowany jest jako środek bakteriobójczy oraz konserwujący w lakierach do paznokci, produktach do stylizacji włosów, płynach do kąpieli czy balsamach.

Może powodować podrażnienia dróg oddechowych i oczu. Badania wykazują również, że formaldehydy mogą zaburzać procesy dojrzewania u dziewczynek. Formaldehyd przyspiesza też starzenie się skóry oraz jest rakotwórczy.

Parafina – wróg Twojej skóry

Stosuje się ją zarówno w zabiegach kosmetycznych, jak i przy produkcji kosmetyków. Znajdziemy ją w pomadkach, kremach i podkładach do twarzy. Parafina daje świetny efekty wygładzenia, ale blokuje również dostęp powietrza do skóry. Przez to na skórze pojawia się znacznie więcej zmian trądzikowych.

Drugim minusem stosowania parafiny jest kwestia związana z produkcją pomadek nawilżających. Nakładając pomadkę na usta, nie jesteśmy w stanie uniknąć tego, że część produktu dostanie się do układu pokarmowego. Problem tkwi w tym, że ludzki organizm nie jest w stanie przetworzyć parafiny, więc ta zalega w wątrobie, nerkach i węzłach chłonnych, powodując potem zmiany rakowe.

Parabeny groźne dla zdrowia?

Są najpopularniejszymi składnikami używanymi do konserwacji kosmetyków. Występują w większości produktów.

Dłuższe stosowanie kosmetyków zawierających je może prowadzić do alergii, ponieważ mają one zdolność do gromadzenia się na powierzchni skóry. Dość łatwo też przez nią przenikają i dostają się do krwi. Mogą doprowadzić do niepłodności u mężczyzn, niestabilności hormonalnej u kobiet oraz przedwczesnego pokwitania.

Oleje silikonowe w kosmetologii

Stosowane są w produktach, które mają za zadanie wygładzenie powierzchni skóry lub włosa. Można znaleźć je w kremach, bazach pod makijaż i podkładach.

Niestety, oleje silikonowe blokują dostęp powietrza do skóry, co może powodować powstawanie na niej niedoskonałości. Ponadto nasze ciało nie potrafi ich naturalnie przetworzyć, przez co oleje zalegają w organizmie.

Syntetyczne zapachy i barwniki

Wykorzystywane są jako zamiennik do zapachów i barwników uzyskiwanych w naturalny sposób. Obecnie są stosowane w większości produktów kosmetycznych. Łatwo wchłaniają się do organizmu, a niestety bardzo często są to substancje toksyczne, które mogą wywoływać zaburzenia i nowotwory.