Zamknij

Obalamy urodowe mity. Zobacz, czy wierzysz w któryś z nich

Aleksandra Supryn
25.09.2015 12:15

Kąpiele są niezdrowe, wyrywane siwe włosy się mnożą, a pasta do zębów to świetny produkt na pryszcze. Każda z nas słyszała choć raz w życiu te informacje. Ba, nawet w nie wierzyła! Okazuje się, że wszystkie to mity. 

Obalamy urodowe mity. Zobacz, czy wierzysz w któryś z nich.

Oto kilka najpopularniejszych mitów na temat urody i pielęgnacji, w które musimy w końcu przestać wierzyć.

Golenie włosów je wzmacnia?

Włoski ogolone maszynką wcale nie stają się silniejsze. Włosy mają naturalnie kształt ołówka ‒ zwężają się na końcówkach. Podczas depilacji obcinamy je w grubszej części i kiedy zaczynają odrastać wydają się grubsze i ciemniejsze. Co więcej, używanie maszynki do golenia w żaden sposób nie wpływa na cebulki włosa. Obcinamy go w połowie, więc nie zmieniamy jego strukturę.

Przeciętna kobieta zjada w ciągu życia około 3 kilogramów szminki?

Kiedy malujesz usta szminką oczywiste jest, że część produktu dostanie się do Twojego organizmu. Nie są to jednak aż 3 kilogramy. Szacuje się, że dziennie do organizmu może dostać się ok. 24 miligramów produktu (0,024 g). Jeśli nosiłabyś szminkę codziennie przez rok, to liczba ta wynosiłaby 8,76 g. Przyjmijmy, że przeciętna długość życia to 70 lat. Daje to 613,2 g zjedzonej pomadki przez całe życie. To tylko trochę ponad pół kilograma. Aby w Twoim organizmie znalazły się 3 kilogramy produktu musiałabyś zjeść 680 całych (!) szminek…

Pasta do zębów to skuteczna metoda na pozbycie się pryszcza?

Stosowanie pasty do zębów na trądzik to nie najlepszy pomysł, zwłaszcza takiej z fluorem. Długotrwałe stosowanie pasty na twarzy może doprowadzić do zniszczenia naskórka: podrażnień, swędzenia, wysuszenia czy nawet zaostrzenia się trądziku.

W miejsce jednego wyrwanego siwego włosa wyrastają trzy nowe?

Nie ma żadnych naukowych dowodów, które potwierdzałyby to, że w miejscu jednego, wyrwanego siwego włosa rośnie trzy nowe. Wyrywając je możesz doprowadzić w zasadzie do odwrotnego efektu ‒ włosy w tym miejscu mogą już w ogóle nie wyrosnąć. Jedynym skutecznym sposobem na siwe włosy jest farbowanie.

Zbyt częste czesanie włosów powoduje ich wypadanie?

Słyszeliście kiedyś, że zbyt często czesząc włosy doprowadzacie do ich wypadania? To nieprawda. Co więcej, fryzjerzy mówią, że czesanie włosów może pobudzić mieszki włosowe i sprawić, że szybciej będą rosły. Najlepiej używać do tego szczotki z dość miękkimi, np. silikonowymi, ząbkami.

Zbyt częste kąpiele nie są dobre dla skóry?

To częściowa prawda. Niektóre mydła czy produkty do kąpieli mogą wysuszać skórę. Z drugiej strony, dzięki pewnym zabiegom, możesz sprawić, że skóra będzie nawilżona i piękna, a Ty zrelaksowana. Nigdy nie używaj zbyt gorącej wody i nie spędzaj w niej więcej niż 20 minut. Wlej do wanny kilka kropel olejku, np. arganowego, jojoba lub z awokado. Pamiętaj również, aby po kąpieli nawilżyć ciało ‒ użyj do tego regenerującego balsamu.

Dezodoranty i antyperspiranty zatykają pory?

Ani dezodoranty, ani antyperspiranty nie zatykają porów. Dezodorant jedynie maskuje przykry zapach potu i w ogóle nie wpływa na pory w skórze. Jeśli chodzi natomiast o antyperspirant to jego działanie polega na zahamowaniu wydzielania potu, nie na zablokowaniu kanalików potowych.

Skóra pod podkładem nie może oddychać?

Niektóre podkłady faktycznie mogą tworzyć dość grubą „skorupę” na twarzy. Są to jednak kosmetyki, których nie używa się na co dzień, a np. w teatrach, na planach filmowych czy podczas sesji zdjęciowych. Podkłady, które znajdziemy w drogeriach mają właściwości pielęgnacyjne: nawilżają skórę, chronią przed promieniami UV oraz ‒ co najważniejsze ‒ pozwalają skórze oddychać.