Rakotwórczy antyperspirant i niebezpieczne toalety? Obalamy mity!

Aleksandra Supryn
29.01.2016 11:08
Rakotwórczy antyperspirant i niebezpieczne toalety? Obalamy mity!
fot. Najpopularniejsze fakty i mity o zdrowiu. Sprawdź, co mówią badania

Pomimo prężnego rozwoju nauki i medycyny, o naszym zdrowiu nadal nie wiemy wszystkiego. Nie da się kategorycznie powiedzieć, że coś dobrze lub źle wpływa na nasz organizm. Naukowcy cały czas prowadzą badania i każdego dnia poznajemy nowe fakty.

Nie da się jednak ukryć, że pewne przekonania sprzed lat pokutują do dziś. Do pewnych kwestii nie możemy się przekonać nawet, jeśli wyniki badań naukowych są jednoznaczne. Bo czy mama miała rację, kiedy mówiła, że nie wolno pływać od razu po jedzeniu?

Oto kilka najpopularniejszych mitów zdrowotnych, w które musimy przestać wierzyć.

Wyjście na dwór z mokrą głową to gwarancja choroby

Okazuje się, że wyjście na zewnątrz zaraz po kąpieli z mokrymi włosami wcale nie sprawi, że zachorujesz. Udowodnili to naukowcy z brytyjskiego centrum medycznego zajmującego się przeziębieniem.

Dwóm grupom badanych podano wirusa odpowiedzialnego za pospolite przeziębienie. Następnie połowa z nich udała się do ciepłego pomieszczenia, a reszta na zimny korytarz, na którym stali przez pół godziny, ociekając wodą. Po pobycie na korytarzu, badani założyli mokre skarpetki, w których musieli chodzić przez kolejne kilka godzin.

Ostatecznie z badania wyniknęło, że skutki działań obu grup były takie same. Osoby, które przebywały w zimnych pomieszczeniach, nie były bardziej chore niż te, które siedziały w cieple, a w ich organizmach nie znajdowało się więcej szczepów wirusa.

Na „aktywację” choroby przez zimno narażony jesteś tylko, gdy w Twoim organizmie już znajduje się wirus. Jeśli czujesz więc, że rozkłada Cię choroba – unikaj wyziębienia. Jeśli jesteś natomiast zdrowy, to niska temperatura na pewno nie położy Cię do łóżka.

Strzelanie palcami powoduje artretyzm

Mit o tym, że strzelanie palcami prowadzi do artretyzmu zbadało już wielu naukowców. Wyniki badań każdego z przeprowadzonych badań pokazały, że to nieprawda.

Artretyzm pojawia się, gdy chrząstki między stawami się łamią. Natomiast dźwięk, który słyszymy, strzelając palcami to nie łamiąca się chrząstka, ale pękający pęcherzyk powietrza, który tworzy się w torebce stawowej.

Nie oznacza to jednak, że strzelanie palcami to dobry nawyk. Po dłuższym czasie torebka stawowa nadwyręży się, a kości będą strzelać nawet, gdy nie robisz tego celowo. Może to również doprowadzić do puchnięcia dłoni oraz osłabienia uścisku.

Guma do żucia zostaje w żołądku przez 7 lat

Guma z pewnością nie będzie rozkładać się w żołądku przez 7 lat. W przeciągu kilku godzin zostanie po prostu wydalona z organizmu, jak każdy inny obcy obiekt.

Połknięta guma, pomimo że nasz układ trawienny nie jest w stanie jej rozłożyć, nie powinna spowodować również bólu brzucha.

Brudne toalety to popularne źródło chorób wenerycznych

Toalety publiczne to zbiorowisko bakterii, wirusów i pasożytów, zwłaszcza te rzadko czyszczone. Panuje jednak nieprawdziwe przekonanie, że siadając na brudnej desce sedesowej bardzo łatwo możesz zarazić się chorobą weneryczną.

Prawda jest taka, że zarażenie się nią przez kontakt z toaletą jest bardzo mało prawdopodobne, wręcz niemożliwe. Jedynym zagrożeniem są pasożyty, takie jak wszy czy rzęsistek. Jednak nawet wtedy szansa na zarażenie się jest mało realna. Żeby doszło do przeniesienia się pasożyta, potrzebny jest bezpośredni kontakt z żywym pasożytem, a powierzchnia toalety nie jest idealnym środowiskiem do ich rozwoju.

Okazuje się, że znacznie większe zagrożenie stanowią klamki, drzwi i podłogi w łazienkach publicznych. To właśnie tam znajduje się najwięcej bakterii i wirusów. Zawsze pamiętaj więc o myciu rąk i unikaj bezpośredniego kontaktu ze wspomnianymi przedmiotami.

Nie wolno pływać po jedzeniu

Pamiętasz jak mama zawsze mówiła Ci, że musisz poczekać godzinę po jedzeniu, zanim pójdziesz popływać? A może nadal boisz się, że utoniesz, gdy wejdziesz do wody 15 minut po zjedzeniu posiłku? Jeśli tak, to przestań.

Wielu ludzi obawia się, że po zjedzeniu posiłku są bardziej narażeni na skurcze, które stanowią w wodzie duże zagrożenie. Skąd wzięło się takie przekonanie?

Stąd, że po posiłku krew odpływa z mięśni i kieruje się do układu trawiennego, aby pomóc mu przetrawić jedzenie. Długo wierzono, że może to być bezpośrednią przyczyną skurczy. Lekarze uspokajają jednak, że nie ma się czego obawiać. Jedynym skutkiem pływania po jedzeniu może być to, że będziesz pływać wolniej, bo mniej ukrwione mięśnie mają mniej siły.

Antyperspiranty i dezodoranty powodują raka piersi

Niektórzy wierzą również w to, że używanie dezodorantów zwiększa szansę zachorowania na raka piersi. Winą za to zwiększone ryzyko obarczają substancje chemiczne, takie jak parabeny oraz aluminium. Miałyby one przenikać do tkanki mięśniowej piersi i tworzyć guzy oraz sprawiać, że będą się one rozwijają znacznie szybciej.

Teoria ta została jednak obalona przez wszystkie instytucje zajmujące się chorobami nowotworowymi. Według nich nie istnieje żaden naukowy dowód na to, że substancje z antyperspirantów i dezodorantów narażają Cię na raka piersi.

Dieta bezglutenowa jest zdrowsza

Dieta bezglutenowa zrobiła się ostatnio bardzo popularna, a w sklepach pojawiło się sporo produktów, które zapewniają, że glutenu nie mają. Czy ma to jednak znaczenie dla ludzi, którzy nie mają problemów z trawieniem białka roślinnego?

Prawda jest taka, że dieta bezglutenowa jest przeznaczona tylko dla osób, które nie mogą spożywać tego składnika ze względów zdrowotnych – po prostu go nie tolerują. Istnieją dwa rodzaje nietolerancji glutenu. Pierwsza z nich to celiakia – choroba trzewiowa, która jest uwarunkowana genetycznie i charakteryzuje się nieprawidłową reakcją układu odpornościowego na te grupy białek. Druga to uczulenie na gluten.

Osoby, których nie dotyczą te dolegliwości, ale mimo to rezygnują z glutenu, narażają się na niedobory wartości odżywczych i pokarmowych oraz ogólne osłabienie organizmu, które może prowadzić do anemii.

Musisz też pamiętać, że żadne badania nie udowodniły przecież, że zrezygnowanie z glutenu pomoże Ci szybciej schudnąć.

___

ZdrowoBardzo / AS