Piękne usta ‒ pozbądź się opryszczki domowym sposobem

Aleksandra Supryn
23.09.2015 13:01
Piękne usta ‒ pozbądź się opryszczki domowym sposobem
fot. Piękne usta ‒ pozbądź się opryszczki domowym sposobem

Opryszczka to wirus, którego nie da się pozbyć. Kiedy raz dostanie się do organizmu, zostaje w nim na zawsze. Dotyczy mężczyzn i kobiet w każdym wieku, a jego najpopularniejsza forma to opryszczka wargowa.

Objawem opryszki wargowej są zapalne pęcherzyki, które pojawiają się w małych skupiskach na ustach. Najczęściej pojawiają się kiedy nasz organizm jest osłabiony (przeziębienie, przegrzanie, stres, przemęczenie). U kobiet pęcherzyki na ustach pojawiają się również w okolicach miesiączki ‒ przed, w trakcie lub po niej.

Opryszczka wargowa ‒ 10 domowych sposobów

Pęcherzyków opryszczkowych można pozbyć się domowymi sposobami. Oto kilka z nich:

CEBULA: ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Możesz przyłożyć plasterek cebuli na chore miejsce (często zmieniaj plasterki, bo najlepszy jest świeży sok) lub skrój całą cebulę, zasyp ją cukrem i odstaw na noc ‒ w ten sposób uzyskasz sok, którym możesz smarować opryszczkę.

CZOSNEK: ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Kiedy tylko poczujemy, że na ustach rozwinie się niedługo opryszczka powinniśmy przykładać do swędzącego miejsca przekrojony ząbek czosnku. Ważne, żeby był świeży i pełen soku.

MELISA: ma właściwości przeciwwirusowe. Okłady z melisy skutecznie zwalczają objawy opryszczki. Zaparz zioła i nasącz wacik naparem, jeśli masz melisę w torebkach ekspresowych ‒ przykładaj po prostu torebkę.

CYTRYNA: ma właściwości antyseptyczne i oczyszczające, zawiera również witaminę C, która pomaga w leczeniu objawów opryszczki. Przykładaj do chorego miejsca plasterek cytryny lub wacik nasączony jej sokiem.

ALOES: ma właściwości przeciwbakteryjne, odkażające i przyspieszające gojenie. Okład najlepiej zrobić z liści aloesu. Przykładaj do wykwitu liść aloesu lub zmiksuj go ze szklanką ciepłej wody i odstaw miksturę na godzinę. Następnie namocz nią wacik i przyłóż do ust.

MIÓD: ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Posmaruj miejsce wykwitu miodem (najlepiej lipowym).

HERBATA: taniny zawarte w niej mają właściwości przeciwwirusowe i ściągające. Zaparz torebkę z herbatą i przyłóż ją do chorego miejsca.

OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO: ma właściwości przeciwwirusowe, łagodzi ból i przyspiesza gojenie. Nasącz wacik olejkiem i przyłóż do ust.

ASPIRYNA I POLOPIRYNA: mają właściwości przeciwzapalne i łagodzą objawy opryszczki. Rozkrusz tabletkę i dodaj do niej kilka kropel wody, aby zamieniła się w papkę, następnie nałóż ją na pęcherzyki. Amerykańscy studenci udowodnili również, że przyjmowanie 125 mg aspiryny skraca czas trwania opryszczki o połowę.

Pamiętaj, żeby myć ręce za każdym razem kiedy dotykasz opryszczki!