Zamknij

Nadpotliwość skóry głowy. Jak rozpoznać i leczyć?

21.07.2022
Aktualizacja: 21.07.2022 14:05

Nadmierne pocenie się może dotyczyć również skóry głowy. Dowiedz się, dlaczego warto zgłosić się do lekarza i jak się leczy tę dolegliwość. 

Nadpotliwość skóry głowy
fot. Shutterstock
  1. Jakie mogą być przyczyny nadpotliwości?
  2. Nadpotliwość skóry głowy – gdzie szukać pomocy?
  3. Cierpisz na nadpotliwość? Spójrz na jadłospis

Nadpotliwość (nadmierne wydzielanie potu) to dolegliwość, która może uprzykrzyć życie, zwłaszcza latem. Możemy o niej mówić, gdy gruczoły potowe wydzielają większą ilość potu, niż jest to potrzebne do termoregulacji organizmu.

Jakie mogą być przyczyny nadpotliwości?

Nadpotliwość może dotyczyć całej skóry lub konkretnych części ciała, np. dłoni, pach, stóp czy głowy. Przyczyn tej dolegliwości może być wiele. Wśród nich wymienia się choroby endokrynologiczne (np. cukrzyca czy nadczynność tarczycy), choroby nerwowe lub obwodowe, nadciśnienie tętnicze, otyłość. Może to być również oznaka andropauzy u mężczyzn i menopauzy u kobiet. Ale nie tylko. Przyczyną nadmiernego pocenia się może być również zwiększony stres, stany lękowe (w stresujących sytuacjach zwiększa się poziom adrenaliny i podnosi się temperatura ciała), a nawet gusta kulinarne (u niektórych osób po zjedzeniu dań silnie przyprawionych może pojawić się nadmierne pocenie się na czole, nosie lub karku).

Ze względu na przyczyny, wyróżnia się:

  • nadpotliwość pierwotną – zazwyczaj występuje miejscowo i ma podłoże genetyczne,
  • nadpotliwość wtórną – jest efektem objawów i następstw stanów fizjologicznych, schorzeń i różnych chorób ogólnoustrojowych.

Aby skutecznie podjąć walkę z nadpotliwością, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty, który przeprowadzi wywiad i proces diagnostyczny. Rozpoznanie tej dolegliwości jest oparte przede wszystkim na danych uzyskanych w trakcie wywiadu lekarskiego i badaniu pacjenta. Z reguły nie są wymagane żadne dodatkowe badania.

Nadpotliwość skóry głowy – gdzie szukać pomocy?

Nadpotliwość może dotyczyć także skóry głowy. Tam również znajdują się gruczoły potowe. Jest to krępująca dolegliwość, która najczęściej objawia się spływającymi z głowy kroplami potu lub wiecznie mokrymi włosami.

Jeśli zauważymy u siebie nadmierne pocenie się, zwłaszcza w obrębie stóp, rąk czy głowy, warto skontaktować się z lekarzem dermatologiem lub – w przypadku skóry głowy – z trychologiem. Dlaczego to tak istotne? Nasilone pocenie może sprzyjać wtórnym infekcjom bakteryjnym, grzybiczym, a także zaostrzać istniejące już choroby skóry.

– Problem nadpotliwości bardzo często jest obserwowany na skórze głowy. Gdy skóra produkuje nadmierną ilość sebum, wówczas także gruczoły potowe mogą pracować intensywniej. Wtedy pomóc może trycholog, który dobierze odpowiednie preparaty pielęgnacyjne. Nadpotliwość i związana z nią maceracja powoduje zwiększoną przezskórną absorpcję czynników drażniących, uczulających lub infekcyjnych – tłumaczy Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii, i dodaje: – Proces pocenia jest związany z metabolizmem, więc kluczowa jest właściwa dieta. Niekorzystnie, w kontekście nadpotliwości, może wpływać także stres oraz nadwaga. Osoby otyłe pocą się obficiej. Jeśli zmiany diety i trybu życia nie rozwiązują problemu, to przyczyna może leżeć w stanie zdrowia. Najczęściej w takim przypadku są to zaburzenia metaboliczne i hormonalne. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza.

Cierpisz na nadpotliwość? Spójrz na jadłospis

Zdaniem ekspertki, zmagając się z nadpotliwością, warto zweryfikować swój jadłospis, gdyż wzmożona potliwość może być efektem nadużywania kofeiny, niektórych gatunków herbaty, alkoholu oraz palenia papierosów. Wydzielanie potu może być wzmożone również po przyjęciu posiłków z ostrymi i rozgrzewającymi przyprawami, takimi jak: imbir, kurkuma, chili czy pieprz.

Warto wiedzieć!

Pocenie się jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym, dzięki któremu regulowana jest temperatura naszego ciała (chroni organizm przed przegrzaniem). Pocimy się nie tylko, gdy jest gorąco, ale także wtedy, gdy się denerwujemy lub uprawiamy różne aktywności. Na całej skórze rozsianych jest od 2 do 4 milionów gruczołów potowych. Średnio wydzielamy około 900 ml potu podczas doby.