Na co zwrócić uwagę, kupując naturalne kosmetyki?

23.01.2020
Aktualizacja: 23.01.2020 07:10
Naturalne kosmetyki - jak wybrać?
fot. Shutterstock

Gdy prześledzimy rynek kosmetyków naturalnych w Polsce, może się okazać, że przynajmniej raz w miesiącu pojawia się na nim nowa marka. Producenci prześcigają się w nowych propozycjach, a konsument... może stracić głowę, próbując spośród nich wybrać coś dla siebie. Na co zwrócić uwagę, wybierając naturalne środki do pielęgnacji twarzy, ciała, włosów czy makijażu? Naszym zdaniem na trzy ważne kwestie. 

Sprawdź, czy kosmetyk pochodzi z legalnych źródeł

Wybierając kosmetyki naturalne, przede wszystkim musimy sprawdzić, czy dany kosmetyk jest w Polsce sprzedawany legalnie. Proces dopuszczenia do sprzedaży kremu czy maseczki do twarzy jest w Unii Europejskiej dużo bardziej restrykcyjny, niż na przykład w Azji. Kupując tego typu produkty w renomowanych sieciach drogerii czy aptekach mamy pewność, że dany kosmetyk przeszedł wszelkie badania dermatologiczne i możemy bez obaw cieszyć się jego właściwościami.

Kupując kosmetyk przez internet za pośrednictwem azjatyckich serwisów lub na tamtejszych bazarach lub targowiskach, możemy trafić na produkt, który może nam zaszkodzić, bo oprócz ekstraktów roślinnych mogą się w nim znajdować pochodne ropy naftowej, parafina, silikony czy inne niezbyt przyjazne dla skóry składniki. Poza tym warto tu wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie, niektóre kraje azjatyckie dopuszczają testowanie kosmetyków (lub ich pojedynczych składników!) na zwierzętach.

Pamiętaj!

Zawsze sprawdzaj, czy na opakowaniu kosmetyki widnieje pełny skład (INCI) w języku angielskim.

Zawsze sprawdzaj skład kosmetyku

Kolejna ważna kwestia to skład preparatu. Na rynku jest wiele serii kosmetyków z naturalnymi składnikami i różnymi certyfikatami. Pytanie tylko, czy te produkty są rzeczywiście skuteczne. Warto zastanowić się, czy receptura szamponu, czy olejku do demakijażu zawiera coś więcej niż tylko kilka, często przypadkowo dobranych, naturalnych składników (oczywiście certyfikowanych). Dodanie do kosmetyku śluzu ze ślimaka, oleju czy wyciągu ziół nie sprawia, że staje się on skuteczny. O tym decyduje całość zawartych w nim komponentów. Oczywiście możemy zmyć makijaż certyfikowanym olejkiem słonecznikowym prosto ze sklepu z ekologicznymi produktami, ale za tę samą cenę można kupić produkt, który będzie miał w sobie dodatkowo ekstrakty z ziół i wyjątkowe oleje dedykowane do skóry twarzy, a całość będzie skomponowana tak, by poszczególne elementy współdziałały ze sobą w trosce o oczyszczenie i pielęgnację cery.

Sprawdzając, z czego powstał dany kosmetyk, warto korzystać z aplikacji, pomagających konsumentom przebrnąć przez zawiłości składu kosmetyków czy żywności, a także poznać opinię eko-maniaków, który często analizują składy na swoich blogach czy w mediach społecznościowych.

Kieruj się ceną, ale sprawdź, czy kryje się za nią oczekiwana (za)wartość

Cena to również bardzo ważne kryterium. Trzeba zastanowić się, jaka cena kosmetyku jest dla nas akceptowalna i sprawdzić, czy kryje się za nią oczekiwana (za)wartość. Małe rodzinne manufaktury często nie są w stanie konkurować cenowo z koncernami, ale ręcznie wyrabiany krem czy mydło za nieco wyższą cenę mogą mieć dużo bogatszy skład i zdecydowanie lepszą jakość – czym będą stanowiły większą korzyść dla naszej skóry niż kosmetyk naturalny produkowany na wielką skalę. Zdarza się, że niszowe lub nowe marki kreują popyt na swoje kosmetyki właśnie poprzez wysoką cenę, która ma świadczyć o wyjątkowej jakości i zawartości kosmetyku, ale te dwie wartości nie zawsze idą ze sobą w parze.

Kupując kosmetyki naturalne, nie ulegajmy modzie. Wybierajmy świadomie produkty, które mają dobry skład (czyli zawierają potrzebne, skuteczne i dobrze dobrane komponenty), a jednocześnie nie będą dużym obciążeniem dla naszego portfela. Cera z pewnością odwdzięczy się nam promiennym wyglądem, a to zapewni każdej z nas doskonały nastrój.