NASA: I połowa 2016 najgorętsza w historii. Jak chronić skórę?

Monika Piorun
25.07.2016 16:35
NASA: I połowa 2016 najgorętsza w historii. Jak chronić skórę?
fot. NASA: 2016 jest najgorętszy w historii. Jak się chronić przed słońcem?

Ostatnie 6 miesięcy było najcieplejsze od 1880 roku, odkąd zaczęto stosować pomiar temperatury na świecie. Co robić, by upały nam nie zaszkodziły?

Od 137 lat nie było cieplejszego półrocza na naszej planecie. Przyczynił się do tego nie tylko wyjątkowo upalny czerwiec, ale i wysokie stężenie dwutlenku węgla w powietrzu oraz aktywność związana ze zjawiskiem El Nino.

Wielkość pokrywy lodowej jeszcze nigdy nie była tak mała, jak obecnie. Według NASA wszystko wskazuje na to, że tendencje te utrzymają się w drugiej połowie roku doprowadzając do tego, że obecny rok kalendarzowy będzie najcieplejszy w historii pomiarów.

mapa
Średnia temperatura powietrza na świecie w I półroczu 2016 (fot.giss.nasa.gov)

Mimo że w niektórych rekonach (np. centralnej części Ameryki Południowej) można zaobserwować spadek średniej temperatury powietrza, to jednak w porównaniu do wskaźników z końca XIX wieku na Ziemi jest cieplej aż o ponad 1,8°C.

Zazieleniła się już chłodna do tej pory Alaska, drobne krzewinki rosną już na skutej do tej pory lodem Grenlandii, a nawet klimat panujący na Syberii jest już dużo łagodniejszy niż wcześniej.

NASA ogłosiła pierwsze półrocze 2016 roku najcieplejszym w historii pomiarów

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Nowoczesne sposoby na walkę z upałami

Jak się chronić przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego na skórę? Mimo że dostępne w tej chwili na rynku kremy z filtrami ograniczają rakotwórcze działanie słońca na nasze ciało, to jednak oferta, która pojawi się dla klientów w ciągu najbliższych 3-4 zupełnie deklasuje wszystkie kosmetyki, jakie pojawiły się do tej pory.

PrzeczytajSłoneczny patrol, czyli jak przetrwać upały w mieście?

EN_01133409_6156
fot. East News

Choć konsumenci już mogą korzystać z takich wynalazków jak kamera Sunscreenr, umożliwiająca sprawdzenie, czy nasza skóra jest w wystarczającym stopniu pokryta chroniącym przed promieniowaniem ultrafioletowym kremem z odpowiednio wysokim filtrem, to jednak najnowsze osiągnięcie brytyjskich naukowców z wydziału Farmacji i Farmakologii Uniwersytetu w Bath może zupełnie zrewolucjonizować rynek kosmetyków do opalania.

Nowy środek wymyślony przez angielskich farmaceutów umożliwia doskonałe zabezpieczenie skóry przed szkodliwymi skutkami działania promieniowania UVA, mającego wpływ na starzenie się naszej skóry. 

Preparat o roboczej nazwie "mitoiron claw" umożliwia wiązanie atomów żelaza w mitochondriach komórkowych. Okazuje się, że do tej pory naukowcy zupełnie bagatelizowali ten proces, mimo że ma on bezpośredni wpływ na przyspieszenie tempa starzenia się skóry.

Odmładzający krem do opalania? Wkrótce to będzie możliwe!

 Odkrycie może zrewolucjonizować wszystkie dostępne do tej pory kremy wzbogacając je o dodatkową funkcję - powstrzymanie przed procesem fotostarzenia, dzięki czemu nasza skóra może wolniej się starzeć.

Mimo że kosmetyki chroniące przed słońcem chronią skórę przed promieniowaniem UVB, to jednak do tej pory nie znano sposobu na dostateczne zabezpieczenie się przed promieniowaniem UVA

Dzięki nowemu wynalazkowi przebywanie na słońcu może już wkrótce stać się o wiele bezpieczniejsze niż obecnie, a kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym staną się niezwykle skuteczne w walce ze zmarszczkami.

Muzyka, która przełamuje lody

Ludvico Einaudi - jeden z najznakomitszych współczesnych kompozytorów, miesiąc temu w ramach akcji ostrzegającej przed zgubnymi skutkami ocieplenia klimatu włączył się w pomoc Greenpeace i zagrał Elegię o Arktyce na specjalnej platformie dryfującej na tle topniejącego lodowca Wahlenbergbreen w prowincji Svalbard w Norwegii.

Jak Wam się podoba taki pomysł na zwrócenie uwagi świata na globalne ocieplenie?

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π