Zamknij

Metoda „No-Poo”. O tym dlaczego kobiety przestają używać szamponu

Aleksandra Supryn
18.02.2016 11:14
Metoda „No-Poo”. O tym dlaczego kobiety przestają używać szamponu
fot. Mycie włosów bez szamponu. Dlaczego kobiety przestają używać szamponu?

No-poo czy też Poo-free to jeden z najnowszych sposobów pielęgnacji włosów. Na czym polega? Po prostu na zupełnym odstawieniu szamponu. Wiele kobiet zarzeka się, że to najlepsza decyzja jaką kiedykolwiek podjęły. Przynajmniej w kwestii włosów ;).

Coraz częściej słyszy się, że stosowanie produktów kosmetycznych pełnych chemikaliów to nie najlepszy pomysł. Coraz więcej osób przygotowuje kosmetyki domowymi sposobami lub po prostu sięga po naturalne oleje.

A co z włosami? Czy mycie ich szamponem to również jedna z przyczyn słabych, puszących się włosów?

Pięknowłosa Kim Kardashian podzieliła się z nami niedawno informacją, że myje włosy tylko raz na 4-5 dni, ponieważ nie chce, aby wypadały. Według celebrytki to najlepszy sposób na piękną, zdrowo wyglądającą fryzurę.

Dlaczego nie powinno się używać szamponu?

Skąd takie ogromne zainteresowanie nowym trendem w myciu (czy też raczej nie myciu) włosów?

Wiele osób uważa, że chemikalia znajdujące się w szamponach komercyjnych, nie są dla naszych włosów dobre. Z badań przeprowadzonych na ponad 40 tysiącach produktów do włosów wyniknęło, że w każdym z nich znajduje się przynajmniej jeden składnik szkodliwy. Przez to włosy są bardziej zniszczone i tracą swój naturalny kształt. To jednak nie wszystko, niektóre chemikalia mogą również uszkadzać nasze zdrowie, np. wpływać na poziom hormonów czy też zwiększać odporność na antybiotyki.

Kolejny powód zdaje się być równie sensowny. Chodzi o tzw. błędne koło mycia włosów. Używając na nich szamponu, usuwamy całość sebrum, czyli łoju wytwarzanego w celu naturalnego nawilżenia skóry pokrytej włosami. Myślimy, że dzięki temu włosy nie będą wyglądały na przetłuszczone. Niestety, skóra w odpowiedzi zaczyna wtedy produkować jeszcze więcej łoju, więc włosy trzeba zaraz myć znowu.

I tak w kółko – myjesz włosy coraz częściej, bo przetłuszczają się szybciej, a one przetłuszczają się, bo myjesz je zbyt często…

Dlaczego jeszcze warto przestać kupować szampon? Ano dlatego, żeby zanieczyszczenie środowiska było mniejsze, a pieniędzy w kieszeni więcej.

Jak umyć włosy bez szamponu?

Zastanawiasz się jak można umyć włosy bez szamponu? To nic trudnego, nie nakładaj go na włosy…

Biorąc prysznic, po prostu umyj skórę na głowie wodą, szorując ją palcami, tak jak robiłabyś to z szamponem. Tyle wystarczy.

Jak przetrwać bez szamponu?

Niestety, wdrożenie bezszamponowej techniki wymaga sporo samozaparcia i wytrwałości. Na początku Twoje włosy będą się dość mocno buntować – będą przetłuszczać się znacznie szybciej oraz mogą pojawić się problemy z łupieżem. Taki obrót spraw, prowadzi do tego, że wiele kobiet szybko rezygnuje i wraca do szamponowej rutyny.

Przystosowanie się włosów do nowych warunków może trwać nawet 2-6 tygodni. Kiedy jednak przetrwasz najtrudniejszy, najbardziej odstręczający okres – będzie już tylko lepiej. Włosy odzyskają swój naturalny kształt, nie będą się puszyły, będą lśniące i piękne.

Aby w pierwszych dniach było Ci trochę łatwiej, zamiast szamponu możesz stosować naturalne produkty, takie jak soda oczyszczona czy ocet jabłkowy. Wystarczy rozpuścić jeden z nich w szklance wody i umyć nim włosy (unikając kontaktu z oczami).

Inną alternatywą dla szamponu jest shikakai – produkt z indyjskich orzechów, który od wieków używany jest do mycia i pielęgnacji włosów. Mogą go używać nawet osoby z bardzo wrażliwą skórą. Pamiętaj jednak, aby kupić shikakai w proszku, a nie sztuczny produkt z jego dodatkiem.

A jak poradzić sobie z łupieżem? Też naturalnie. Stosuj roztwory z kozieradki, miodli pospolitej, octu czy soku z cytryny oraz oliwę z oliwek, olejek z zielonej herbaty lub olej kokosowy.

Z czasem powinnaś jednak powoli rezygnować również z nich. Z tygodnia na tydzień stosować je coraz rzadziej i rzadziej, aż w końcu zupełnie z nich zrezygnować i myć włosy samą wodą.

Jeśli włosy i czaszka potrzebują dodatkowego nawilżenia, użyj naturalnego oleju roślinnego, np. kokosowego, arganowego, migdałowego – wybór należy do Ciebie. Podczas mycia włosów wodą, nałóż na ręce odrobinę produktu, wmasuj go w skórę włosów, a następnie dokładnie spłucz.

___

ZdrowoBardzo / AS