Mycie rąk zimną wodą tak samo skuteczne jak ciepłą. Naukowcy są pewni

Monika Piorun
05.06.2017 14:05
Mycie rąk zimną wodą tak samo skuteczne jak ciepłą. Naukowcy są pewni
fot. East News

Obalono kolejny mit, w który wierzyliśmy przez lata. Okazuje się, że podczas mycia rąk dużo ważniejsze jest jak dokładnie namydlimy dłonie niż to, w jakiej temperaturze wody będziemy je płukać.

Od dzieciństwa powtarzano nam, by myć ręce w ciepłej wodzie. Według statystyk na jednym centymetrze kwadratowym dłoni może znajdować się aż 5 milionów zarazków, które mogą doprowadzić do poważnych chorób. Do ich unicestwienia wcale nie trzeba jednak wysokiej temperatury. Potwierdzili to na łamach "Journal od Food Protection" naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa w New Brunswick.

Najważniejsze, by dokładnie namydlić dłonie - temperatura wody nie ma znaczenia!

Wyniki badań, którymi kierował prof. Donald Schaffner, były na tyle zaskakujące, że powtórzono je aż... 20-krotnie! Za każdym razem osiągano jednak te same dane.

20 uczestników badania podzielono na 2 grupy. Ich dłonie pokryto niegroźnymi bakteriami. Ochotników poproszono o umycie rąk w wodzie o temperaturze 15°C oraz 38°C i użycie różnej ilości mydła.

Okazało się, że zarówno w zimnej, jak i w ciepłej wodzie, skuteczność usuwania z rąk bakterii była taka sama. Dużo większe znaczenie miało jednak to, jak starannie myto ręce i jak dokładnie je mydlono.

Ręce należy myć przez minimum 20 sekund!

Prof. Donald Schaffner podkreśla, że w podczas mycia rąk największe znaczenie ma to, jak dokładnie pokrywamy ręce mydłem i to, jak długo to robimy. Temperatura wody, w której je płuczemy nie jest tak istotna, jak do tej pory sądzono:

Ludzie powinni czuć się komfortowo podczas mycia rąk. Temperatura wody powinna sprawiać im przyjemność, ale jeśli chodzi o pozbywanie się bakterii, to dużo większe znaczenie ma dokładne mydlenie dłoni. Badania potwierdzają, że nie ma znaczenia, czy płuczemy je w ciepłej, czy zimnej wodzie.

Jak prawidłowo myć ręce?

Naukowcy przekonują, że mycie rąk powinno zająć nam minimum 20 sekund - to tyle co dwukrotne zaśpiewanie "Happy Birthday to You".

  • Zaczynamy od włożenia rąk pod bieżącą wodę (może być zimna, jeśli nie sprawia to nam żadnego dyskomfortu).
  • Dokładnie pokrywamy dłonie mydłem z obu stron (po zewnętrznej i wewnętrznej stronie).
  • Mydlimy dłonie i każdy palec z osobna (zwłaszcza kciuki).
  • Płuczemy ręce pod wodą.
  • Osuszamy je najlepiej jednorazowym, papierowym ręcznikiem.
  • Wycieramy ręce do sucha.
  • Zakręcamy kran używając kawałka papieru.

źródło: Science Daily

Dlaczego mycie rąk jest takie ważne?

Zagłosuj

Jak często myjesz ręce?

Liczba głosów:

Przeczytaj: Tego nie wiedziałeś o myciu rąk (ciekawostki)

Zobacz także

____

zdrowie.radiozet.pl/BBC/π