Zamknij

Masaż bańką chińską. Czy to skuteczny sposób na cellulit?

28.07.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 22:44

Czym są bańki chińskie i jak wykonać nimi masaż? Dowiedz się, jakie efekty daje masaż bańkami chińskimi, jak należy go wykonać i kto nie powinien z niego korzystać.

Masaż bańką chińską: jakie daje efekty?
fot. Shutterstock
 1. Bańki chińskie – jak one działają?
 2. Masaż bańką chińską – czy każdy może go wykonać?
 3. Masaż bańką chińską – od czego zacząć?
 4. Masaż bańką chińską –  jakich efektów możemy oczekiwać?
 5. Masaż bańką chińską – samodzielnie czy pod okiem specjalisty?

Bańki chińskie to bańki próżniowe. Mogą być one wykonane z gumy lub silikonu (zdarzają się też modele wykonane ze szkła lub bambusa, ale są mniej popularne i działają na innych zasadach) i nie wymagają – w przeciwieństwie do tradycyjnych szklanych baniek – ogrzewania. Ich popularność z roku na rok rośnie ze względu na zastosowanie. Poleca się je bowiem jako skuteczny sposób na cellulit. 

Bańki chińskie – jak one działają?

Działanie baniek chińskich jest proste. Najpierw wyciskamy z bańki powietrze, a następnie dociskamy ją do ciała. Tworzy się wtedy podciśnienie, które sprawia, że skóra i tkanka podskórna zasysają się do środka. Sprzyja temu budowa baniek (są one okrągłe i mają zaokrąglone brzegi). Masaż bańką chińską działa jak drenaż limfatyczny, m.in.:

Po masażu komórki i tkanki są lepiej odżywione, zmniejsza się napięcie mięśniowe, łagodzą się dolegliwości bólowe. Ciało jest zrelaksowane i wypoczęte.

Masaż bańką chińską – czy każdy może go wykonać?

Niestety nie. Przeciwwskazaniem do wykonania masażu bańką chińską są między innymi:

Tego typu masażu nie powinny też wykonywać dzieci do 12. roku życia (mają one bowiem zwiększoną wrażliwość skóry), a także osoby w podeszłym wieku (mają one bowiem zmniejszoną elastyczność skóry).

Ważne!

Zanim zaczniemy stosować masaże bańką chińską, warto skonsultować się z lekarzem i zapytać, czy schorzenie, na które cierpimy, jest przeciwwskazaniem do tego typu zabiegu.

Masaż bańką chińską – od czego zacząć?

Masaż bańką chińską zaczynamy przede wszystkim od... wyboru bańki. Są one dostępne w różnych rozmiarach. Te większe (średnica 5-6 cm) przeznaczone są do masażu brzucha, ud, pośladków i pleców, te mniejsze (2-4 cm) do masażu łydek, ramion, barków, te najmniejsze (0,5-1 cm) stosuje się do masażu twarzy, szyi i dekoltu (mają one nieco inny, stożkowaty kształt).  
Masaż bańką chińską należy zacząć od:

 1. Dokładnego oczyszczenia i wysuszenia skóry.
 2. Odpowiedniego natłuszczenia skóry (najlepiej oliwką lub olejkami, które mają dodatkowe działanie antycellulitowe, np. makadamia, jojoba)
 3. Przystawienia bańki do wybranego punktu na ciele.
 4. Wykonywania okrężnych ruchów w kierunku serca (np. od kolana do biodra czy od kości ogonowej w górę pleców).

Prawidłowo wykonany masaż bańką chińską trwa od 15 do 30 minut (może się wydłużyć, jeśli dotyczy większych partii ciała). By pojawiły się oczekiwane efekty, masaż bańką chińską powinien być regularnie wykonywany (co 2-3 dni przez 5-6 tygodni). Ważne, by masaże bańką chińską połączyć ze zdrową, odpowiednią dietą oraz regularną aktywnością fizyczną (np. jazdą na rowerze, nordic walking, ćwiczeniami cardio).

Masaż bańką chińską –  jakich efektów możemy oczekiwać?

Masaż bańką chińską, o ile jest prawidłowo wykonywany, przyczynia się do:

 • redukcji zmarszczek,
 • ujędrnienia i uelastycznienia skóry,
 • odżywienia skóry i poprawy jej wyglądu,
 • pozbycia się opuchlizny,
 • rozluźnienia napięcia mięśniowego,
 • lepszego krążenia,
 • redukcji cellulitu.

Masaż bańką chińską – samodzielnie czy pod okiem specjalisty?

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z bańkami chińskimi, lepiej robić to w profesjonalnym gabinecie masażu pod okiem specjalistów. Osoby specjalizujące się w masażu bańkami chińskimi przeprowadzą z nami najpierw wywiad, by dowiedzieć się, na jakie schorzenia cierpimy, a także sprawdzą, jaki jest stan naszej skóry. Następnie wykonają masaż. W tej metodzie ma znaczenie nie tylko nasz stan zdrowia, ale również miejsce, od którego zaczyna się masaż, a także kierunek jego wykonania. Po takiej instrukcji będzie nam łatwiej wykonać podobny zabieg w domu. Warto też pamiętać, że masaż bańką chińską powinien być wykonany przy rozluźnionych mięśniach, o co trudno, gdy stoimy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.