Zamknij

Masaż Gua sha dla zdrowia i urody. Na czym polega?

31.01.2018 12:07

Masaż Gua sha jest techniką stosowaną w tradycyjnej medycynie wschodnioazjatyckiej. Stosowany jest w leczeniu bólu i napięcia mięśni, a także w celu poprawy krążenia krwi. Masaż nie ma żadnych poważnych skutków ubocznych, a jego regularne stosowanie pomaga w łagodzeniu wielu dolegliwości. Dowiedz się, na czym polega technika masażu Gua sha.

Pixabay
fot. ---

Gua sha to forma terapeutycznego masażu polegającego na drapaniu skóry specjalnym narzędziem, by poprawić krążenie krwi. To starożytna chińska technika masażu stosowana od wieków w celu poprawienia cyrkulacji krwi, odmłodzenia skóry, uśmierzenia bólu i poprawy jakości życia. Masaż Gua sha powinny wykonywać osoby wprawione w tej sztuce, które dobrze wiedzą, jak i które miejsca masować. Gua sha przez setki lat uważany był za masaż leczniczy i terapeutyczny. Od niedawna możemy znaleźć masaże Gua sha w ofercie salonów kosmetycznych, które stosują tę starożytną technikę w celach odmładzających i ujędrniających skórę. 

Masaż Gua sha: na czym polega?

Technika masażu Gua sha polega na zeskrobywaniu skóry krótkimi lub długimi pociągnięciami, by pobudzić krążenie tkanki miękkiej, co zwiększa przepływ krwi. To charakterystyczne skrobanie wykonuje się za pomocą płaskiego narzędzia do masażu gua. Masażysta nakłada na skórę olejek i wykonuje ruchy skierowane w dół przypominające skrobanie skóry.

Gua sha ma na celu rozbicie energii zwanej chi, która według praktyków może być odpowiedzialna za stan zapalny w organizmie, czyli jedną z przyczyn przewlekłego bólu. Uważa się, że odpowiednie pocieranie powierzchni skóry pozwala rozbić energię chi, co zmniejsza stan zapalny i przyspiesza gojenie. Masaż Gua sha wykonuje się zazwyczaj na plecach, pośladkach, szyi, ramionach i nogach, ale delikatny masaż stosowany jest również na twarzy. Masaż wykonywany w obrębie twarzy pozwala zmniejszyć opuchliznę i ujędrnić skórę, która staje się bardziej napięta.

GUA oznacza w języku chińskim skrobać, a SHA oznacza czerwoną wysypkę. Masaż Gua sha można zatem rozumieć jako „skrobanie do czerwoności”.

Jak wykonuje się masaż Gua sha? Doświadczony masażysta smaruje skórę oliwką i przykłada płytkę do masażu do skóry. Masaż polega na powtarzającym się przyciskaniu narzędzia do skóry i przesuwaniu go w dół. Natłuszczona skóra pozwala na swobodne poruszanie płytką po skórze i ograniczenie tarcia.

Efekt leczniczy masażu polega na wytworzeniu ciepła w miejscu masażu, co objawia się zaczerwieniem skóry. Rozgrzane ciało zostaje pobudzone do intensywniejszej pracy i regeneracji. Masaż ma na celu stymulowanie mechanizmów naprawczych organizmu, przynosi ulgę, uczucie rozluźnienia mięśni i wewnętrznego ciepła. Po masażu nie wolno się kąpać i smarować ciała maściami i kremami. Należy unikać opalania, wizyt na basenie i w saunie aż do całkowitego zniknięcia siniaków.

Masaż Gua sha: na co pomaga?

Masaż Gua sha pozwala zmniejszyć stan zapalny, dlatego stosuje się go w leczeniu przewlekłego bólu i takich dolegliwości, jak zapalenie stawów, ból mięśni i stawów. Gua sha może łagodzić także inne dolegliwości, ale osoby chore powinny się wcześniej skontaktować ze swoim lekarzem prowadzącym i ustalić, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania masażu.

Zobacz także

Jakie dolegliwości łagodzi masaż Gua sha?

WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY TYPU B: jest to infekcja wirusowa, która powoduje zapalenie, uszkodzenie i bliznowacenie wątroby. Praktycy Gua sha twierdzą, że regularne masaże mogą pomóc w złagodzeniu zapalenia. Przed skorzystaniem z masażu należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym i uzgodnić postępowanie.

MIGRENOWE BÓLE GŁOWY: ta starożytna technika masażu od dawna stosowana jest w uśmierzaniu przewlekłego bólu głowy. Jeśli leki dostępne bez recepty nie są w stanie poradzić sobie z bólem migrenowym, można wypróbować masaż Gua sha. Nie istnieje jednak naukowe potwierdzenie wpływu tego masażu na leczenie migreny.

OBRZĘK PIERSI: Gua sha stosowany jest w celu usuwania obrzęku i opuchlizny, zarówno twarzy, jak i piersi. Kobiety, których piersi są opuchnięte, na przykład po porodzie, mogą spróbować delikatnego masażu Gua sha. Masaż poprzez usprawnienie przepływu krwi i limfy wspomaga łagodzenie obrzęków i opuchlizny.

BÓL SZYI: technika Gua sha jest często stosowana w leczeniu przewlekłego bólu szyi. Praktycy twierdzą, że dzięki Gua sha można osiągnąć lepsze efekty niż podczas stosowania np. okładów termicznych. To rozwiązanie dla osób, które wykorzystały już wszelkie domowe sposoby na uśmierzenie bólu szyi i karku.

Praktycy tradycyjnej medycyny wschodnioazjatyckiej uważają, że niektóre materiały mają energię wspomagającą gojenie, dlatego płytki do masażu wykonywane są z kamieni bian, jadeitu i kwarcu różanego.

Masaż Gua sha wykazuje działanie terapeutyczne w przypadku:

 • bezsenności;
 • niepokoju;
 • zmęczenia;
 • bólu pleców po podnoszeniu ciężarów i dużym wysiłku fizycznym;
 • uderzeń gorąca i innych przypadłości związanych z menopauzą;
 • bólu szyi i pleców, szczególnie spowodowanych siedzeniem przed komputerem.

Zobacz na filmie, jak wygląda masaż twarzy techniką Gua sha:

Źródło: Julie Turner/youtube

Masaż Gua sha: jakie ma skutki uboczne?

Masażu Gua sha nie mogą stosować wszyscy. Co prawda Gua sha nie jest groźny dla zdrowia, ale niesie za sobą pewne ryzyko. Gua sha może powodować pękanie naczyń krwionośnych i tworzenie się charakterystycznych czerwonych i fioletowych siniaków na skórze, które znikają po kilku dniach.

Intensywny masaż może powodować ból i obrzęk. Miejsca, gdzie pojawią się siniaki, będą wrażliwe na dotyk, dlatego należy chronić je przed dodatkowymi urazami. Można przykładać na skórę zimne okłady.

Przeciwwskazania do masażu Gua sha:

 • schorzenia układu krążenia ( sercowo-naczyniowego);
 • problemy z gojeniem się ran;
 • skłonności do teleangiektazji (pękania naczyń krwionośnych);
 • zakrzepica żył głębokich;
 • infekcje skóry i rany, które nie zostały zagojone;
 • choroby przewlekłe i nowotwory;
 • implanty, rozrusznik serca, defibrylator;
 • zaburzenia krzepnięcia krwi;
 • zażywanie leków wpływających na krzepliwość krwi;
 • niedawno przebyta operacja lub zabieg chirurgiczny;
 • miesiączka;
 • ciąża;
 • oparzenia po opalaniu.

Zobacz, jak wygląda masaż gua sha na skórze pleców:

Źródło: Mona Chopra/youtube

________
zdrowie.radiozet.pl/nk