Zamknij

Manicure i pedicure w gabinecie: bezpieczeństwo. Na co zwrócić uwagę?

Profesjonalny manicure
fot. Shutterstock

W dzisiejszych czasach usługi manicurzystki są dosłownie na wyciągnięcie ręki, a większość kobiet nie wyobraża sobie, by z nich nie korzystać. Jednak, czy tak pozornie niewinne zabiegi zawsze są w pełni bezpieczne? Na co zwracać uwagę, aby trafić w dobre ręce? O tym pisze specjalistka z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

Obecne techniki i dostępne produkty pozwalają wykonać bardzo efektowny manicure i pedicure. Niezbędna jest również bardzo dokładna praca stylistki i jej zdolności manualne oraz plastyczne, dzięki którym efekty są nie tylko piękne, ale i utrzymują się nawet przez 3 tygodnie. Jednak to nie wszystko, co powinno zaważyć na tym, gdzie zdecydujemy się wykonać tego typu usługę.

Manicure i pedicure mogą być ryzykowne

Idąc do manicurzystki należy mieć świadomość ryzyka, jakie niesie za sobą wykonywanie tego typu zabiegów. Jeśli podchodzimy do takich usług zbyt beztrosko, możemy narazić się na różne zakażenia - od niegroźnych, ale uciążliwych takich jak np. grzybica paznokci, przez zakażenia bakteryjne np. gronkowcem, po bardzo poważne, przenoszone przez krew jak np. wirusowe zapalenie wątroby typu B, typu C czy nawet wirus HIV.

Podczas tego typu zabiegów naruszane są nie tylko paznokcie i skórki wokół nich, ale również wykonywane są czynności, które incydentalnie mogą doprowadzić do przerwania ciągłości skóry. Dlatego miejsca, gdzie oferowany jest manicure i pedicure powinny podchodzić do dezynfekcji i sterylizacji tak samo poważnie, jak inne gabinety zabiegowe. 

Bezpieczeństwo to podstawa

Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo klientek, nie wystarczy jedynie zdezynfekować narzędzia wielokrotnego użytku takie jak np. cążki, nożyczki, czy frezy. Według prawidłowej procedury powinny one być profesjonalnie wysterylizowane w autoklawie medycznym, czyli urządzeniu, które za pomocą pary wodnej o odpowiednio wysokiej temperaturze i pod ciśnieniem pozwala na zabicie wszystkich drobnoustrojów. Narzędzia po każdym pacjencie powinny być najpierw wstępnie zdezynfekowane odpowiednim płynem, a następnie umyte w myjce ultradźwiękowej i w dalszej kolejności wysterylizowane w autoklawie.

Każda osoba, która chce mieć pewność, że narzędzia, którymi ma mieć wykonywany manicure, były poddane takiej procedurze, powinna zwrócić uwagę na to, czy manicurzystka wyciąga je przy niej ze szczelnie zapakowanego pakietu i co bardzo ważne, oznaczonego, znajdującym się w środku paskiem testowym o odpowiedniej barwie.

Poza tym, podczas zabiegu wykwalifikowana i odpowiedzialna stylistka paznokci powinna kłaść nacisk również na działania antyseptyczne, a więc dokładnie odkażać skórę dłoni i stóp klienta za pomocą dedykowanego preparatu i sama po umyciu oraz odkażeniu własnych rąk, wykonywać zabiegi w jednorazowych rękawiczkach. Powinna również pamiętać, aby po wykonaniu usługi zdezynfekować specjalnym płynem wszystkie powierzchnie, które były dotykane, czyli m.in. blaty i lampy.

Autorka: Ewelina Zelek - stylistka paznokci w Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Swoją wiedzę i doświadczenie zawodowe zdobywa od 2017 roku uczestnicząc w licznych szkoleniach i kursach m.in. Indigo Nails oraz Europejskiej Szkoły Stylizacji.