Zamknij

Łysy jak Polak? Dlaczego mężczyźni tak szybko tracą włosy?

Monika Piorun
10.03.2017 15:34
Łysy jak Polak? Dlaczego mężczyźni tak szybko tracą włosy?
fot. ---

Łysy jak... Czech - należało by sprecyzować. Najwięcej łysych mężczyzn notuje się u naszych południowych sąsiadów. Niewiele lepiej jest w Polsce zajmującej 8. miejsce pod względem ilości panów, którzy mogą tylko marzyć o bujnej czuprynie. Z jakiego powodu w naszej części świata płeć męska w pewnym momencie życia zaczyna mieć problem z przerzedzonymi włosami?

Panowie dzielą się zwykle na takich, którzy mają na głowie mnóstwo problemów do rozwiązania i na tych, których problemem jest to, co się dzieje na ich głowie. Jeśli pochodzą z Europy Środkowo-Wschodniej, mają statystycznie 60 proc. szans na to, że zanim skończą 50 lat będą albo zupełnie łysi, albo będą musieli zaakceptować spore zakola. Niektórzy próbują zakryć je "zaczesami" w stylu Donalda Trumpa, starając się robić wszystko, by nikt nie zauważył, że nie są już piękni jak David Hasselhoff lub inny Ridge Forrester. Reszta musi zaakceptować swój wygląd lub oddać się w ręce specjalistów od przeszczepów włosów czy doświadczonych lekarzy.

Niestety natura nie jest sprawiedliwa. W niektórych rejonach świata mężczyźni zaczynają łysieć już po 15. -17. roku życia. Inni zaś niemal do końca życia mogą szczycić się bujną czupryną, dzięki której do późnej starości wyglądają młodziej niż ich rówieśnicy z tych krajów, które mają problem z łysieniem androgenowym. Naukowcy postanowili zbadać częstotliwość tego zjawiska wśród męskiej populacji tworząc "mapę łysienia". Do jakich wniosków doszli?

Mapa łysienia

łysy
fot. East News

W jakich krajach mieszka najwięcej łysych mężczyzn na świecie?

Zobacz także

 • 1. Czechy
 • 2. Hiszpania
 • 3. Niemcy
 • 4. Francja
 • 5. Wielka Brytania
 • 6. USA
 • 7. Włochy
 • 8. Polska
 • 9. Holandia
 • 10. Rosja i Kanada (ponad 39 proc.)

Zgodnie z wynikami niezależnego badania przeprowadzonego przez kanadyjskich antropologów fizycznych na 1. miejscu najbardziej łysiejących narodów są Czesi - niemal połowa mężczyzn doświadcza utraty włosów, częściowej lub całkowitej (42,79 proc. mężczyzn z łysieniem androgenowym). Kolejne są: Hiszpania, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, USA i Włochy. Polska plasuje się na 8 miejscu rankingu, zaraz za nią są Holandia, Rosja i Kanada.

Ze statystyk wynika, że u mężczyzn o białym kolorze skóry problem łysienia występuje częściej niż u mieszkańców Azji, Ameryki Południowej lub Afryki. Również skala łysienia jest inna, bardziej zaawansowana u Europejczyków w stosunku do pozostałych grup etnicznych.

Najmniej łysych możemy spotkać takich krajach jak:

 • Chiny
 • Meksyk
 • Japonia
 • Hongkong
 • Malezja
 • Tajwan
 • Korea Południowa
 • a także wśród Indian z Ameryki Południowej oraz mieszkańców Skandynawii.

Co ma wpływ na to, że mężczyznom wypadają włosy?

Kazdy-prezes-musi-dbac-o-swoje-uszy.-Ktorych-kropli-do-uszu-unikac_screen-sm
fot. East News/Nick White/Mood Board/Rex Fe

- Choć w większości przypadków utracie włosów winne są predyspozycje genetyczne, to często jest to również efekt problemów zdrowotnych, skutek uboczny farmakoterapii lub też kombinacja różnych czynników, w tym stylu życia. Istotne są czynniki cywilizacyjne np. używki, stres, nieodpowiednia dieta. Widzimy tu pewną zależność - narody, wśród których jest duży odsetek łysiejących to państwa głównie zachodnie, cywilizacyjnie wysoko rozwinięte.

Zobacz także

Z drugiej zaś strony mamy Indian, rdzennych mieszkańców m.in. Ameryki Północnej, u których problem łysienia z nieznanych powodów nie występuje w ogóle. To, że tryb życia odgrywa coraz większą rolę pokazuje również przykład Polski.

Nieodpowiednie nawyki np. brak regularnych badań kontrolnych, lekceważenie objawów, duże wahania wagi, nadmiar stresu, nieodpowiednia pielęgnacja - to wszystko ma wpływ na coraz większy odsetek Polaków skarżących się na przerzedzenie włosów - wyjaśnia dr Grzegorz Turowski, założyciel Hair Restoration Clinic w Katowicach, dysponującej pierwszym w naszym kraju robotem do transplantacji włosów (ATRAS).

Poszczególne przynależności etniczne różnią się nie tylko skalą utraty włosów, ale też ich wyglądem i strukturą. U mieszkańców Azji i Afryki pasma włosów są grubsze, u Europejczyka z kolei włosów jest więcej (gdy nie łysieje), ale są one cieńsze. Paradoksalnie, mimo że chińscy mężczyźni łysieją zdecydowanie rzadziej niż Europejczycy, to równocześnie posiadają o wiele mniejszy zarost i dużo rzadsze owłosienie na ciele. Problem łysienia nie można jednak sprowadzić wyłącznie do kwestii szerokości geograficznej.

Niepokorne hormony

Główną przyczyną łysienia androgenowego, czyli łysienia typu męskiego jest działanie dihydrotestosteronu (DHT), hormonu będącego pochodną testosteronu, a konkretnie nadwrażliwość mieszków włosowych na wpływ DHT. Wrażliwość na DHT i tzw. "gen łysienia" są z kolei uwarunkowane genetycznie. Dziedziczymy je pokoleniowo, ze strony matki, ojca lub obojga rodziców.

Ten 5-krotnie silniejszy od samego testosteronu hormon występuje u każdego z nas, ale nie u każdego występuje taka sama reakcja. Dokładny mechanizm działania DHT na mieszki włosowe nie jest do końca zbadany. Wiemy natomiast, że prowadzi on do miniaturyzacji mieszków włosowych, hamuje i uniemożliwia poprawny wzrost włosów. Zwykle proces rozpoczyna się w okolicach 30 roku życia i postępuje.

Łyso Ci? Przejdź na zdrowszą dietę!

łysy jabłko
fot. East News

Kiedy naukowcy przyjrzeli się, w jaki sposób codzienna dieta może wpływać na kondycję męskich włosów, okazało się, że skala łysienia zwiększa się wraz ze wzrostem popularności fast foodów w poszczególnych krajach. Odsetek łysiejących mężczyzn w ciągu prawie 20 lat wzrósł w Kraju Kwitnącej Wiśni o prawie 200 proc. W 1987 r. z problemem łysienia zmagało się tam 6,2 mln mężczyzn, w 2004 roku było to już 11,4 mln.

Zobacz także

Z kolei badacze z Instytutu Endokrynologii w Czechach zaobserwowali, że profil hormonalny przedwcześnie łysiejących mężczyzn jest bardzo zbliżony do profilu hormonalnego kobiet chorujących na zespół policystycznych jajników.

Choroba ta jest powiązana z wysokim poziomem insuliny i cukru we krwi, również u osób z problemem łysienia obserwuje się podwyższony poziom cukru. Dlatego tak ważne jest odstawienie produktów bogatych w rafinowane węglowodany (np. cukier, biała mąka) na rzecz warzyw i chudego mięsa.

Wystarczy też porównać talerz przeciętnego mieszkańca Zachodu oraz Wschodu. U Chińczyka lub Japończyka na talerzu znajdziemy żywność w większości nieprzetworzoną, świeże ryby, owoce morza, soję, która bogata w fitoestrogeny wyrównuje poziom testosteronu, dużo warzyw. Z kolei przeciętny Anglik, Polak lub Amerykanin o wiele chętniej zajada się fast foodami, czyli żywnością pełną konserwantów. 

Zobacz także

Czesi, którzy są na czele rankingu, również słyną z tłustego jedzenia, wśród których królują knedliczki z sosem i mięsne gulasze. Eksperci wskazują, że choć jadłospis nie jest decydujący, to jednak dieta uboga w warzywa i witaminy oraz duże ilości soli mogą się ostatecznie odbić na kondycji włosów

Zagłosuj

Czy masz problem z łysieniem?

Liczba głosów:

Nowoczesne metody walki z łysieniem

Choć nie ma lekarstwa na łysienie typu męskiego, to postęp technologiczny sprawił, że ich wypadanie można opóźnić, złagodzić lub częściowo odwrócić.

Ogólnodostępna jest farmakoterapia, laseroterapia, ostrzykiwanie pozyskanym z krwi pacjenta osoczem bogatopłytkowym lub komórkami macierzystymi a także transplantacje za pomocą nowoczesnych robotów, które mogą z niemal każdego łysego Czecha lub Polaka zrobić rozczochranego Rambo z bujną czupryną. Choć nie każdy będzie dzięki temu piękny niczym kreskówkowy Johnny Bravo, to jednak przynajmniej ma szansę na to, by... nie było mu łyso!

źródło: na podstawie materiałów prasowych

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π