Łupież powodują bakterie a nie drożdżaki!

Monika Piorun
19.05.2016 10:24
Łupież powodują bakterie a nie drożdżaki!
fot. Łupież powstaje z powodu bakterii, a nie grzybów, jak sądzono wcześniej

Dlaczego szampony przeciwłupieżowe są nieskuteczne? Najnowsze odkrycie naukowców z Szanghaju udowadnia, że przyczyną łuszczącej się skóry głowy są bakterie. Środki przeciwgrzybiczne zawarte w kosmetykach do mycia głowy nie są w stanie im zapobiec.

Jeśli myślisz, że łupież mają ludzie będący na bakier z higieną osobistą, to się mylisz. Okazuje się, że rzeczywistą przyczyną tego zjawiska nie jest nadmierna produkcja grzybów z rodziny drożdżaków (np. Malassezia furfur lub Pityrosporum ovale), ale zakłócenia flory bakteryjnej skóry głowy.

Problemy z łuszczącym się naskórkiem przy włosach mają głównie Ci, u których występuje niewystarczająca ilość bakterii z rodzaju Propionibacterium.

Naukowcy z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju zauważyli, że łupież nie pojawia się u osób, których maksymalnie do 71% skóry głowy zajęte jest przez tego typu bakterie.

Wcześniej sądzono, że za łupież odpowiadają grzyby, dlatego większość szamponów przeciwłupieżowych zawierała środki przeciwgrzybiczne hamujące ich rozwój.

Jak wygląda łupież pod mikroskopem?

fot.trycholog.blogspot.com

Kierujący badaniami Zhang Menghui wyodrębnił wśród 59 pacjentów w wieku od 18 do 60 lat czynniki, które mogą sprzyjać pojawieniu się łupieżu.

Wziął pod uwagę m.in. grzyby z gatunku Malassezia globosa egzystujące na skórze głowy i żywiące się wydzielanym przez nią sebum, różnego rodzaju bakterie (gronkowce oraz beztlenowce Propionibacterium) a także poziom nawilżenia skóry.

Badani myli włosy co 48 godzin. Za każdym razem sprawdzano, czy wskazane drożdżaki mają wpływ na ograniczenie łuszczenia się wierzchniej warstwy skóry głowy.

Okazało się, że najsilniejszy wpływ na redukcję łupieżu wcale nie miały grzyby, a bakterie!

Na głowach większości z nas egzystują drożdżaki. Dopiero bakterie, które pojawiają się pośród nich, mają wpływ na to, czy nasza skóra zaczyna się łuszczyć.

Skóra głowy jest zdrowa, dopóki ilość bakterii się równoważy. Jeśli ich poziom zaczyna się wahać, pojawia się łupież.

Odkrycie badaczy z Szanghaju opublikowane pośród raportów naukowych na portalu prestiżowego czasopisma Nature może doprowadzić do prawdziwego przełomu w produkcji środków przeciwłupieżowych.

Nauka jest o włos od odkrycia skutecznego środka przeciwłupieżowego

Jesteście zaskoczeni wynikiem naukowców z Szanghaju?

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π