Zamknij

W których barwnikach do tatuaży jest najwięcej szkodliwych składników?

Monika Piorun
21.07.2017 14:03
W których barwnikach do tatuaży jest najwięcej szkodliwych składników?
fot. TheDigitalWay, pixaby.com, CC0 Public Domain

Letnia swoboda składnia nas do odważnych decyzji. Zanim postanowimy zrobić sobie ozdobę, która pozostanie na naszej skórze do końca życia, warto zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre kolory tuszy do tatuaży mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia związki.

Naukowcy z Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przebadali stosowane przez tatuażystów barwniki pod kątem zawartości w nich metali ciężkich i ryzyka, które niosą dla zdrowia. Próbki badano na zawartość: kadmu, ołowiu cynku, arsenu, chromu oraz rtęci.

Badania wskazały na znaczącą zawartość toksycznych metali ciężkich w tuszach do tatuażu, która różniła się jednak w zależności od koloru i producenta tuszu. Tusze kolorowe zawierają kadm, ołów i arsen w większych stężeniach niż tusze czarne, częściej stosowane.

Oprócz metali ciężkich pigmenty mogą zawierać nanocząsteczki, ftalany i węglowodory, które mogą oddziaływać szkodliwie na gospodarkę hormonalną, a niektóre z nich mają działanie rakotwórcze.

Zielony tusz do tatuaży zawiera toksyczny arsen!

Wykorzystywanie tuszów kolorowych w gęstych wzorach i dla pokrycia dużej powierzchni ciała może stanowić ryzyko dla zdrowia. Najbardziej zanieczyszczone okazały się tusze koloru zielonego, stwierdzono w nich wysoką zawartość bardzo toksycznego pierwiastka, jakim jest arsen

Kierująca Katedrą Zdrowia Środowiskowego dr hab. Ewa Marchwińska-Wyrwał potwierdza, że:

Z naszych badań wynika, że gdyby ktoś zechciał wytatuować zielonym tuszem znaczną część powierzchni ciała, mógłby przekroczyć dopuszczalną dla arsenu dawkę toksyczną.

- Każda osoba podejmująca decyzję o wykonaniu tatuażu powinna dokładnie rozważyć kilka kwestii: jaka będzie jego powierzchnia, ponieważ tusz wprowadzany jest do skóry, czyli bezpośrednio do organizmu; jaki będzie jego kolor, a także jaki jest jego producent, gdyż zależnie od marki producenta stopień zanieczyszczenia tuszu różni się - przekonuje kierownik Zakładu Środowiskowych Czynników Ryzyka Zdrowia dr Grzegorz Dziubanek.

Badacze ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego powołują się też na wyniki badań nad barwnikami prowadzonych za granicą.

Niemieccy naukowcy wstrzyknęli tusze do tatuażu pod skórę myszy. Okazało się, że 32 proc. barwnika zniknęło 42 dni po wstrzyknięciu, większe cząsteczki skumulowały się w węzłach chłonnych, a nanocząsteczki prawdopodobnie dostały się do krwioobiegu i zostały rozprowadzone po organizmie.

Potwierdza to eksperyment przeprowadzony w Chinach w 2009 r., w którym pod skórkę szczurów wstrzyknięto nanocząsteczki i mikrocząsteczki srebra. Mikrocząsteczki nie przedostały się do krwioobiegu, natomiast nanocząsteczki były transportowane do nerek, wątroby, śledziony, płuc oraz mózgu.

Co kryją w sobie kolorowe barwniki do tatuaży?

Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) ostrzega, że używane do robienia tatuaży tusze mogą zwierać toksyczne chemikalia przyczyniające się do alergii skórnych, bolesnych blizn oraz długotrwałych podrażnień, które w konsekwencji znacząco podwyższają ryzyko chorób nowotworowych. Co udało się wykryć ekspertom w kolorowych pigmentach?

  • kolor czerwony - zawiera rakotwórczy siarczek rtęci sprzyjający poważnym zapaleniom skóry;
  • kolor zielony - oprócz arsenu zawiera kobalt;
  • kolor czarny - pochodne ropy naftowej;
  • kolor żółty - związki siarczyny kadmu.

Zobacz także

Wprowadzając pigment pod skórę narażamy się na jej uszkodzenie i możliwość pojawienia się zakażeń. Dr Teresa Bilewicz-Wyrozumska z Katedry i Zakładu Zdrowia Środowiskowego Wydziały Zdrowia Publicznego w Bytomiu podkreśla, że warto pamiętać, iż:

Generalną zasadą przy każdym zabiegu, gdzie naruszana jest nasza tkanka, powinno być otwieranie opakowania igły czy wymienianej końcówki urządzenia w naszej obecności.

Zobacz także

Zagłosuj

Co sądzisz o tatuażach? Czy podobają Ci się takie ozdoby na skórze?

Liczba głosów:

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π