Zamknij

Jaki krem na zimę? Krem nawilżający może nie wystarczyć

11.01.2018
Aktualizacja: 18.01.2021 08:07
Jaki krem na zimę? Krem nawilżający może nie wystarczyć
fot. Photo - Martin Reisch/ Unsplash

Skóra twarzy zimą cierpi szczególnie. Mróz, zimny wiatr i śnieg sprawiają, że szybko dochodzi do odmrożeń, a suche powietrze doprowadza do odwodnienia i pękania naskórka. Dlatego zimą należy dbać o skórę wyjątkowo mądrze, zabezpieczać ją przed wpływem czynników zewnętrznych i odpowiednio pielęgnować. Dowiedz się, jak wybrać ochronny krem do twarzy na zimę i jak często go nakładać.

Zimą skóra jest gorzej chroniona, słabną mechanizmy obronne, w tym ochrona lipidowa naskórka. Mróz i zimny wiatr sprawiają, że skóra produkuje mniej łoju, przez co jest gorzej chroniona i narażona na niebezpieczne odmrożenia. Suche powietrze w pomieszczeniach i ciągłe ogrzewanie również przyczyniają się do pogorszenia stanu skóry, bo powodują ucieczkę wody z naskórka, w efekcie czego skóra często pęka i łuszczy się.

Gdy wychodzisz z domu, ubierasz się ciepło, aby zabezpieczyć ciało przed mrozem. Na stopy zakładasz ciepłe skarpety i buty, głowę chronisz czapką, a dłonie rękawiczkami. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku twarzy. Przed wyjściem na zewnątrz musisz ją „ubrać”, czyli zabezpieczyć przed mrozem, wiatrem i śniegiem. Jak to zrobić?

Istnieje podstawowa zasada: kremy na zimę mają być tłuste i zawierać jak najmniejszą ilość wody, która znajdując się na powierzchni skóry po prostu zamarza. Tłusty krem natomiast pozostawia tłusty film na skórze, uniemożliwia ucieczkę wody z naskórka, nie zamarza, chroni przed mrozem i wiatrem. Tworzy barierę ochronną pomiędzy skórą a tym, co atakuje z zewnątrz. Nie szukaj „lekkiego kremu na zimę”, krem z zasady ma być tłusty i ciężki, by odpowiednio osiadał na skórze i chronił ją.

Przed wyjściem na dwór posmaruj twarz tłustym kremem, ten lekki (na bazie wody) zostaw na wiosnę lub używaj go tylko w domu.

Zobacz także

Jak dobrać krem do potrzeb cery?

  • Krem do skóry suchej powinien mocno natłuszczać i mieć gęstą konsystencję. W jego składzie powinny znajdować się oleje roślinne i masła, np. masło shea lub kakaowe.
  • Krem do skóry naczynkowej musi być kremem ochronnym, najlepiej tłustym. Jednak w tym przypadku zaleca się używanie dwóch preparatów: kremu na naczynka, a następnie ochronnego kremu zimowego.
  • Krem do tłustej skóry powinien lekko natłuszczać, by chronić cerę, ale nie musi mieć bardzo gęstej konsystencji. Zimą gruczoły łojowe mogą pracować mocniej, by produkować łój chroniący naskórek, co dodatkowo wzmacnia świecenie się skóry. Na co dzień można używać bibułek matujących, krem ochronny należy też zmywać tuż po przyjściu do domu.

Jak stosować krem na zimę?

Ponieważ krem na zimę musi być tłusty, najlepiej nakładać go na skórę twarzy tuż przed wyjściem z domu i zmywać od razu po powrocie. Tłusta warstwa ma chronić skórę, ale nie powinna jej przytłaczać. Niektóre kremy zimowe zawierają substancje komedogenne, które mogą przyczyniać się do powstawania zaskórników i pryszczy. Z tego względu konieczne jest zmywanie kremu i delikatne oczyszczanie skóry twarzy.

Zagłosuj

Czy zimą zmieniasz metody pielęgnacji skóry?

Liczba głosów:

Jaki krem na narty?

Pielęgnacja cery na stoku narciarskim wymaga trochę więcej zachodu. Oprócz zwykłego, tłustego kremu, należy zaopatrzyć się w krem z filtrem przeciwsłonecznym. Śnieg i lód odbijają aż 80 proc. promieniowania słonecznego i zwiększają dawkę promieni UV padających na skórę. To dlatego często po feriach wracamy z opaloną buzią.

Możesz kupić krem przeznaczony dla narciarzy lub gęsty i tłusty krem z filtrem UV. Po powrocie do domu zmyj krem z twarzy, oczyść ją tonikiem lub płynem micelarnym i, jeśli skóra tego potrzebuje, nałóż lekki krem nawilżający.

Krem na narty powinien zawierać oleje roślinne i składniki wiążące wodę w komórkach skóry, np. kwas hialuronowy. Powinien mieć wysoki filtr UVA/UVB (minimum SPF 15), a także dobre składniki nawilżające, m.in. masło shea i wosk pszczeli.

Zobacz także

Jaki krem na zimę dla dziecka?

Skóra dziecka jest wyjątkowo delikatna i cienka. Dlatego od rodziców wymaga się, by dbali o dobrą kondycję skóry dziecka. Zimą trzeba pamiętać o smarowaniu buzi maluchów kremem natłuszczającym z wysokim filtrem UV. Krem musi pozostawiać na skórze tłusty film, który zabezpieczy twarz przed odmrożeniem. Powinien być tłusty również dlatego, że trudniej go zetrzeć ze skóry chociażby podczas zabawy.

Zimowy krem dla dzieci powinien być pozbawiony sztucznych barwinków, zapachów, parabenów i chemicznych filtrów UV. Najlepszy krem to ten, który zawiera oleje roślinne, naturalne masła, panthenol.

_______

zdrowie.radiozet.pl/nk