Uważaj na gąbki do makijażu. To najbardziej zanieczyszczone przybory

03.12.2019
Aktualizacja: 03.12.2019 16:27
Uważaj na gąbki do makijażu. To najbardziej zanieczyszczone przybory
fot. Shutterstock

Kiedy ostatnio sprawdzałaś termin przydatności kosmetyków do makijażu? Kiedy ostatnio umyłaś pędzle i gąbki? Jeśli twoja odpowiedź brzmi: "nigdy" lub "dawno temu", wiedz, że możesz mieć problem ze zdrowiem.

Brytyjscy naukowcy postanowili sprawdzić, co się znajduje na kolorowych kosmetykach i przyborach do malowania. W sumie przebadano 467 produktów, w tym 96 szminek, 92 kredki do oczu, 93 tusze do rzęs, 107 błyszczyków i 79 gąbek do makijażu typu blender. Okazało się, że roi się w nich od niebezpiecznych dla zdrowia bakterii oraz zanieczyszczeń. W 90% wszystkich produktów znajdowały się bakterie: Staphylococcus aureus (gronkowiec), Escherichia coli oraz Citrobacter freundii (bakterie kałowe). Oczywiście dotyczy to produktów używanych, a nie tych nowych, hermetycznie zamkniętych.

Najbardziej zanieczyszczone przybory do makijażu

Najbardziej zanieczyszczone były gąbki do makijażu typu blender, czyli rodzaj aplikatora w kształcie jaja do nakładania podkładu i konturowania. Oprócz wymienionych powyżej bakterii znaleziono na nich również pleśń.  Okazało się, że aż 93% ankietowanych przez badaczy osób nie myło swojej gąbki, a aż 64% upuściło ją na podłogę i... nadal używało.

Gąbki do makijażu – zdaniem naukowców – niosą największe ryzyko zakażenia bakteriami, nawet gdy zostaną umyte ciepłą wodą i mydłem, ale... niedokładnie osuszone. W takich \"mokrych\" gąbkach mogą namnażać się chorobotwórcze drobnoustroje.

Przeterminowane kosmetyki

Wiele osób używa również kosmetyków, mimo że minął ich termin przydatności. Na opakowaniu zawsze znajduje się informacja, jak długo po otwarciu produkt zachowuje swoje właściwości – zwykle to 6 miesięcy lub 12 miesięcy.  Po tym terminie środki konserwujące dany produkt tracą swoje właściwości i nie chronią przed zanieczyszczeniami.

Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród osób stosujących na co dzień kosmetyki do makijażu. Okazało się, że większość z nich - prawie 98% - w ogóle nie zwraca na to uwagi. Nie pamiętają, kiedy dany kosmetyk został otwarty i używali go nawet po upływie ważności.
Zdaniem badaczy, producenci kosmetyków i przyborów do makijażu powinni informować klientów o konieczności mycia przyborów do malowania (i ich dokładnego suszenia!) oraz przestrzegania terminów przydatności.

Badanie zostało opublikowane w "Journal of Applied Microbiology".

Źródło: sciencealert.com