Keratynowe prostowanie włosów ‒ czy warto? PLUSY i MINUSY

Aleksandra Supryn
03.11.2015 14:24
Keratynowe prostowanie włosów ‒ czy warto? PLUSY i MINUSY
Fot. Keratynowe prostowanie włosów. Sprawdź, jakie są wady i zalety

Niezdrowa dieta, barak czasu, farbowanie, narażenie na ciepło, wilgotne powietrze ‒ wszystko to negatywnie wpływa na wygląd naszych włosów. Stają się wtedy matowe, łamliwe i napuszone. Dla wielu pań zrozpaczonych wyglądem swoich włosów rozwiązaniem jest keratynowe prostowanie włosów. 

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg kosmetyczny, który ma sprawić, że włosy będą wyglądały jak z reklamy ‒ będą piękne, lśniące i idealnie gładkie. Czy warto jednak go wykonywać? Sprawdź, jakie są jego wady i zalety.

Na czym polega keratynowe prostowanie włosów?

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg fryzjerski, podczas którego fryzjer nakłada na włosy preparat z keratyną, a następnie prostuje włosy prostownicą rozgrzaną do bardzo wysokiej temperatury (230°C). Ma to na celu uzupełnienie struktury włosa wspomnianą wcześniej keratyną ‒ budulcem włosa, który tracimy przez mechaniczne uszkodzenia (pogodę, suszenie lub prostowanie włosów, farbowanie).

Warto jednak wiedzieć, że dzięki zabiegowi nie odbudujemy struktury kosmyków, ale jedynie na jakiś czas uzupełnimy ubytki. Keratyna po pewnym czasie wypłucze się, a włosy wrócą do stanu sprzed prostowania.

Keratynowe prostowanie włosów ‒ PLUSY

Włosy momentalnie po zabiegu wyglądają na piękne i zdrowe. Nie musimy czekać na zadowalający nas efekt kilku tygodni czy miesięcy, tak jak gdy olejujemy włosy. Są lśniące, gładkie i odporne na odkształcanie. Dobrze sprawdza się to u osób, które walczą z puszącymi się, splątanymi włosami.

To również świetna metoda dla kobiet, które nie mają czasu na stylizację włosów lub po prostu nie lubią czy nie umieją tego robić. Nie musimy ich suszyć na szczotce ani prostować. Wystarczy je tylko uczesać i jesteśmy gotowi do wyjścia.

Prostowanie jest odwracalne. Jeśli nie podoba nam się efekt, nie musimy się martwić. Za kilka tygodni keratyna wypłucze się z włosów, a te powrócą do naturalnego stanu.

Keratynowe prostowanie włosów ‒ MINUSY

Efekt jest nietrwały, co więcej, źle wykonany zabieg lub późniejsza nieprawidłowa pielęgnacja (konieczne jest używanie specjalnych produktów ‒ szamponów i odżywek do włosów bez parabenów) może sprawić, że efekt zniknie już po 2-3 tygodniach. To ogromny minus, zwłaszcza kiedy weźmiemy pod uwagę to, że zabieg kosztuje kilkaset złotych i jest bardzo pracochłonny.

Trzeba również ponownie wspomnieć, że keratynowe prostowanie włosów to nie sposób na odżywienie i odbudowanie włosów. To, że kosmyki wyglądają na zdrowe nie oznacza, że takie są. Bardzo często po całkowitym wypłukaniu keratyny okazuje się też, że włosy są bardziej zniszczone niż przed zabiegiem.

Wielu osobom bardzo przeszkadza również nieprzyjemny zapach keratyny. Przypomina on woń cebuli i ma podobne działanie ‒ prowokuje łzawienie oczu. Zapach najsilniejszy jest oczywiście podczas zabiegu. Możliwe jednak, że będzie się uwalniał również podczas późniejszego stylizowania włosów.

Kolejnym przejściowym minusem zabiegu keratynowego jest przyklapnięcie włosów. Efekt mija jednak po 2-3 tygodniach. Natomiast jeśli bardzo nam to przeszkadza, poprośmy fryzjera, aby nie nakładał preparatu przy samych cebulkach.

Często zdarza się również, że włosy po keratynowym zabiegu znacznie szybciej się przetłuszczają

___

ZdrowoBardzo / AS