Zamknij

Dlaczego nie wolno używać przeterminowanych kosmetyków?

Aleksandra Supryn
28.01.2016 09:54

Tuszu do rzęs można używać przez 4 miesiące, podkładu do twarzy 6 miesięcy, a lakieru do paznokci przez 2 lata… Okazuje się, że data ważności na produktach kosmetycznych to nie sugestia. Używanie ich po upłynięciu tego czasu może być niebezpieczne dla zdrowia.

Jakie są skutki używania kosmetyków po upływie terminu przydatności?

Nikomu z nas nie przyszłoby do głowy pić mleko 3 miesiące po upłynięciu terminu przydatności. Dlaczego więc wcieramy w twarz przeterminowane kosmetyki?

Naukowcy z londyńskiego Uniwersytetu Metropolitan postanowili zbadać co dzieje się z kosmetykami kilka miesięcy po upłynięciu terminu ważności. Na warsztat wzięli podkład, róż, maskarę, szminkę oraz błyszczyk.

Co dzieje się z kosmetykami po terminie ważności?

Wydaje Ci się, że nic się nie stanie, gdy użyjesz podkładu z zeszłej zimy? Nic bardziej mylnego.

Niebezpieczne szczepy bakterii pojawiają się w kosmetykach nawet, gdy zmian nie widać gołym okiem. Dopiero pod mikroskopem okazuje się, że używanie ich to nie najlepszy pomysł. We wszystkich badanych kosmetykach znaleziono bakterie, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne.

Zapalenie opon mózgowych, sepsę, infekcje układu moczowego, trądzik, infekcje bakteryjne układu rodnego, zapalenie układu pokarmowego, infekcje układu oddechowego – wszystkie te choroby mogą zostać wywołane nałożeniem różu na policzki czy maskary na rzęsy.

Jak poznać, że kosmetyk nie nadaje się do użytku?

Po pierwsze, sprawdzaj datę ważności i bezwzględnie jej przestrzegaj. Nawet kilka tygodni robi różnicę.

Po drugie, obserwuj. To czy kosmetyk nadaje się do użytku, można czasem zauważyć na pierwszy rzut oka. Jeśli Twój podkład zaczyna się rozwarstwiać, ma inny kolor niż na początku lub zmienił się jego zapach – przestań go używać.

Tusz nie powinien robić się grudkowaty, błyszczyk do ust bardzo gęsty, a szminka sucha. Gdy zauważysz, że coś takiego dzieje się, z którymś z kosmetyków – wyrzuć go.

Jak przedłużyć żywotność kosmetyków?

Najlepiej nie robić tego w ogóle. Domowe triki, takie jak dolewanie wody, toniku, alkoholu czy oleju, mogą sprawić, że używanie kosmetyku będzie wiązało się z jeszcze większym ryzykiem infekcji, alergii i podrażnień.

Nie wierz więc, że dodanie do maskary odrobiny płynu to doby pomysł. Grudki faktycznie wtedy znikną, ale na ich miejsce pojawi się zatrzęsienie bakterii. Ich szczepy najlepiej rozwijają się w wilgotnych, ciemnych miejscach – a więc w tuszu do rzęs, do którego dolejesz np. toniku kosmetycznego.

Jedynym sposobem na przedłużenie czasu użytkowania kosmetyków jest odpowiednie przechowywanie ich. Produkty kosmetyczne nie lubią wilgoci ani słońca. Nie trudno więc wydedukować, że łazienka i parapet to nie najlepsze miejsca. Najlepiej trzymać je w suchym, zaciemnionym miejscu.

Dbaj również o to, aby zawsze były szczelnie zamknięte – ograniczysz dzięki temu dostęp powietrza i zanieczyszczeń. Wybieraj również te kosmetyki, które mają sterylne opakowania. Podkład z pompką jest z pewnością bezpieczniejszy niż ten w tubce czy słoiczku. 

___

ZdrowoBardzo / AS