Jak wygląda twarz najstarszej nastolatki na świecie? Ma... 9 tys. lat!

Monika Piorun
02.02.2018 15:43
Jak wygląda twarz najstarszej nastolatki na świecie? Ma... 9 tys. lat!
fot. Oscar Nilsson/PatrynWorldLatestNews/YouTube.com

Ma na imię Avgi i urodziła się... 7 tys. lat przed naszą erą. Nazwali ją tak greccy naukowcy, którzy wraz ze szwedzkim archeologiem i rzeźbiarzem Oskarem Nilssonem zrekonstruowali twarz jej na podstawie skanu czaszki i druku 3D. Tak mogła wyglądać przeciętna nastolatka w czasach, kiedy łowcy-zbieracze zaczynali prowadzić osiadły tryb życia.

W dosłownym tłumaczeniu imię Avgi oznacza „Świt”. To nawiązanie do czasów, kiedy łowcy-zbieracze pochodzący z terenów basenu Morza Śródziemnomorskiego zaczynali prowadzić osiadły tryb życia i zdali sobie sprawę z tego, czym jest rolnictwo. Dziewczyna w momencie śmierci miała około 15-18 lat.

Naukowcy z Uniwersytetu Narodowego im. Kapodistrasa w Atenach odtworzyli jej wygląd razem ze znanym, szwedzkim rzeźbiarzem i antrolopogiem — Oscarem Nilssonem. Ich dzieło można teraz oglądać w Muzeum Akropolu w Atenach.

Do stworzenia modelu twarzy dziewczyny, która urodziła się 9 tys. lat temu, posłużono się skanem czaszki, który odtworzono przy pomocy druku 3D, a następnie poprzyklejano materiał odwzorowujący jej mięśnie, tkanki oraz skórę. Pozwoliło to na powstanie symulacji, która daje nam szansę na przekonanie się, jak wyglądali ludzie 7 tys. lat przed naszą erą.

Szczątki, które wykorzystano przy rekonstrukcji, znaleziono w 1993 roku w jaskini Theopetra w Grecji (w rejonie Tesalli). Pierwsze przesłanki o tym, że służyła za schronienie ludziom, pochodzą sprzed 100 tys. lat.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Zobacz także

Anemia, szkorbut i chore stawy: co dolegało prehistorycznym nastolatkom?

Mimo młodego wieku Avgi cierpiała na szereg różnych dolegliwości. Skąd to wiemy? Udało się to ustalić zespołowi naukowców, w skład którego wchodzili patolodzy, neurolodzy, ortodonci, radiolodzy, endokrynolodzy i ortopedzi. Na podstawie dokładnej analizy jej kości i zębów badacze wskazali, że młoda (według współczesnej rachuby) dziewczyna musiała się zmagać m.in. z niedoborem żelaza (anemią) i szkorbutem związanym z brakiem wystarczającej ilości witaminy C w jej organizmie. Miała też problemy ze stawami i biodrem, co mogło utrudniać jej chodzenie. 

Dlaczego jej wygląd wydaje się nam dużo bardziej poważny niż współczesnych nastolatek? Surowe, nieco męskie rysy twarzy kobieta zawdzięcza wydatnej szczęce. Zdaniem naukowców jest to charakterystyczna cecha ludzi pierwotnych, którzy żyli w tamtych czasach na tym terenie.

Powszechnym zajęciem było wtedy... żucie skór, co nie pozostawało bez wpływu na wygląd ich twarzy i mogło przyczynić się m.in. do cofnięcia żuchwy. Po co to robili? Okazuje się, że nie było wtedy lepszego sposobu na to, by nieco zmiękczyć skórę zdartą ze zwierząt i móc ją wykorzystać np. do stworzenia odzienia, różnych elementów garderoby i wyściełania wnętrza jaskiń.

Zobacz także

źródło: The Times of IndiaPartynWorldLatestNews 

________

zdrowie.radiozet.pl/π