Zamknij

Czy ekrany komputera i telefonu komórkowego niszczą Twoją skórę?

Aleksandra Supryn
27.10.2015 11:52
Czy ekrany komputera i telefonu komórkowego niszczą Twoją skórę?
fot. Jak urządzenie elektroniczne wpływają na nasz organizm?

Komputery i komórki to obecnie nieodłączny element naszego życia. Używamy ich zarówno podczas pracy, jak i odpoczynku.  Od dawna mówiło się, że urządzenia elektroniczne mogą źle wpływać na nasze zdrowie. Okazuje się, że to prawda.

Od lat bada się wpływ specyficznego światła (HEV), nazywanego potocznie niebieskim, na ludzki organizm. Światło to emitowane jest przez wszystkie urządzenia elektroniczne: komputery, telefony komórkowe oraz telewizory. Do tej pory dowiedziono m.in., że niebieskie światło może pogarszać płodność oraz zaburzać sen.

Wpływ komputerów i komórek na organizm

Z wyników badań nad niebieskim światłem wynika, że wpływa ono również na naszą skórę. Naukowcy twierdzą, że jest ono dla niej bardziej szkodliwe niż promienie słoneczne. Duże narażenie na światło HEV prowadzi do przyspieszenia fotostarzenia, czyli starzenia się komórek skóry spowodowanego narażeniem na promienie.

Najbardziej są na to narażone osoby, które pracują na starszych modelach urządzeń elektronicznych. Nowe ekrany LCD i LED są znacznie mniej niebezpieczne, ponieważ nie emitują promieni UV.

Wpływ ekranów na cerę

Wielu dermatologów mówi, że zbyt długie przebywanie przed ekranem komputera negatywnie wpływa na naszą cerę. Nawet przed tymi LCD i LED.

Powoduje m.in. większą opuchliznę w okolicach oczu oraz tworzenie się pod nimi cieni. Podczas długiej pracy na komputerze oczy męczą się i zaczynamy mrugać znacznie częściej, przez co pojawiają się również zmarszczki, tzw. kurze łapki. Trzeba też pamiętać, że siedzący tryb pracy negatywnie zmniejsza krążenie krwi w organizmie, a koloryt skóry staje się nierównomierny i szarawy.

Naukowcy mówią również, że osoby, które lubią korzystać ze swoich laptopów trzymając go na brzuchu narażają skórę na niebezpieczne promieniowanie. Ciepło emitowane przez urządzenie może odbarwić skórę. Badania pokazują również, że może prowadzić to również do rozwoju raka skóry. Odnotowano to jednak tylko w nielicznych przypadkach.

Jak sobie radzić?

Dlatego tak ważne jest, aby robić sobie przerwy podczas pracy na komputerze. Chwilę pospacerować, porozciągać kark oraz patrzeć na zielone przedmioty, aby oczy trochę odpocząć. Absolutnie konieczne jest również codzienne używanie kremu z filtrem UV oraz kremów nawilżających. Dobrze jest też zawsze mieć ze sobą butelkę wody mineralnej i nawadniać organizm od środka.

___

ZdrowoBardzo / AS