Zamknij

Jak prawidłowo myć ręce, aby zabić wszystkie zarazki? Zobacz, jak robią to lekarze

27.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 01:07
Jak myć ręce, żeby pozbyć się bakterii?
fot. Shutterstock

Mycie rąk w szpitalnym stylu pomoże uchronić się przed przenoszeniem wirusów. To obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusów, w tym koronawirusa COVID-19. Do dezynfekcji rąk wystarczy mydło, ciepła woda i płyn dezynfekujący. Tu chodzi przede wszystkim o technikę.  

Mycie rąk a koronawirus: jak robić to prawidłowo?

Mycie rak w szpitalnym stylu pomoże uchronić się przed przenoszeniem wirusów. To obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusów, w tym koronawirusa COVID-19. Do dezynfekcji rąk wystarczy mydło, woda i płyn dezynfekujący. Tu chodzi przede wszystkim o technikę.  

Dokłada instrukcja mycia rąk znajduje się w nagraniu:

Przygotuj listę składników, a następnie według wskazówek myj ręce.

10 kroków mycia rak

  1. Ręce myjemy przez co najmniej 15 sekund.
  2. Ręce myjemy w ciepłem wodzie i mydle.
  3. Dokładnie rozprowadzamy mydło na wierzchu i spodzie dłoni, myjemy też przestrzenie między palcami. Nie zapominajmy o nadgarstkach.
  4. Pocieramy dłonie o dłonie z przeplecionymi palcami. Powtarzamy to 7 razy.
  5. Teraz robimy to samo, ale z drugiej strony.
  6. 7 razy pocieramy wierzchem dłoni przeciwne dłonie.
  7. 7 razy czyścimy ręce od palców do kciuka obiema rękami.
  8. 7 razy pocieramy opuszki palców drugiej dłoni.
  9. Pocieramy nadgarstek przeciwnymi rękami 7 razy.
  10. Umyte ręce dezynfekujemy płynem.

Instrukcja mycia rąk ma na celu pokazanie, jakich obszary nagminnie pomijamy. Pokazał to równie dr Albert Vilella, bioinformatyk z Cambridge Epigenetix za pomocą grafiki, którą zamieścił na Twitterze. Jak widać zarazki najczęściej pozostają na kciuku i paznokciach.

Myjąc ręce w miejscu publicznym staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.  

Pamiętaj, że wystarczy odruchowo dotknąć nieumytymi rękami okolic oczu, nosa czy ust i jesteśmy narażone na ogromne ryzyko infekcji. Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. 

Źródło: GIS